Oto dlaczego budzisz się z bólem głowy w środku nocy: "Okres ryzyka"

Sen odgrywa ważną rolę w modulowaniu bólu w ogóle, ale zwłaszcza bólu głowy. Zatem brak snu powoduje zwiększony ból, a ten sam ból może powodować brak snu. Tworzy się z tym wszystkim błędne koło.

W rzeczywistości niektórzy pacjenci twierdzą, że „jeśli z nim śpisz [dolor de cabeza]budzisz się przy nim” i wiele razy już idą spać „myślę o tym bólu”.

„Jeśli mówimy o bóle głowy jakie mogą wystąpić podczas snu, musimy rozróżnić dwie kategorie: bóle głowy, które zwykle mają dużą intensywność i budzą nas podczas snu, i które są stosunkowo rzadkie, ale z intensywnością wystarczającą, aby nas obudzić podczas snu; ylBóle głowy, z którymi zwykle się budzimyale nie z ich powodu” – mówi lekarz Diego García-Borreguero, dyrektor Instytutu Snu.

Wśród bólów głowy występujących podczas snu podaje się, że mogą one być także wtórne do poważnych problemów i np. ból głowy może być objawemznak lub symptom a krwotok podpajęczynówkowylub atak jaskry, który występuje w nocy i we wczesnych godzinach porannych. „Ale jeśli ataki bólu głowy są regularne, nie jest on wtórny do czegoś innego, ale jest chorobą pierwotną” – mówi.

Zdjęcie: Alamy

obraz zapasowy

BŁĘDNE KOŁO

Co więcej, ten neurolog podkreśla, że ​​sen ten reprezentuje „okres ryzyka” w których mogą wystąpić patologie powodujące poranne bóle głowy; Jednocześnie pamiętajmy, że inne pojawiają się jeszcze w czasie snu i w zależności od przypadku albo we wczesnych godzinach porannych, albo w pierwszych godzinach, w których zaczyna się sen.

„Zachodzi proces i jest tak, że te bóle głowy pojawiają się w nocy lub z nimi się budzimy. W ten sposób dość często pojawia się błędne koło i w wyniku bólu głowy nie śpimy. Ale konsekwencja braku snu Dzieje się tak, że ból głowy staje się bardziej intensywny, częstszy lub jedno i drugie. To błędne koło dodatkowo sprzyja występowaniu bólów głowy. Należy pamiętać, że brak snu w pewnym momencie zwiększa prawdopodobieństwo, że ból głowy będzie nadal występował lub będzie częsty. Jednakże leczenie bezsenności, gdy nie śpimy, zwiększa prawdopodobieństwo, że ból głowy będzie nadal występował lub będzie częsty. Jednak leczenie bezsenności samo w sobie może odwrócić to błędne koło” – wyjaśnia ekspert.

W tym sensie dr García-Borreguero twierdzi, że powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, o ile problem z pewną częstotliwością wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie: „W tych przypadkach, w których po przebudzeniu odczuwamy już ból głowy i Jeśli zniknie w ciągu następnych godzin po przebudzeniu, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane jakimś problemem zdrowotnym występująca podczas snu jest wysoka i powinniśmy to ocenić.

CYKLICZNE BÓLE GŁOWY I KLASTEROWE BÓLE GŁOWY

Mając to wszystko na uwadze, dyrektor ds Instytut Snu szczegółowo opisuje kilka nocnych bólów głowy, które mogą wystąpić podczas snu, na przykład cykliczne bóle głowy, rodzaj bólu głowy, który pojawia się wyłącznie podczas snu, gdy trwa, szczególnie między 2 a 4 rano i jest zwykle obustronny, od czoło do okolicy skroniowej (przed uszami).

„Cykliczny ból głowy zwykle pojawia się nagle, pojawia się w nocy i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Rzadko wiąże się z światłowstrętem lub nietolerancją hałasu. Zwykle jest krótki i utrzymuje się maksymalnie przez dwie godziny. Ma swoje znaczenie. własne leczenie” – dodaje neurolog.

Innym bólem głowy pojawiającym się podczas snu, jak wskazano, jest klasterowy ból głowy, „bardzo dotkliwy pod względem intensywności”i trwa od 15 minut do 2 godzin. „Zwykle pojawia się na początku nocy. Zwykle jest jednostronny wokół oka. Nazywa się go skupiskami, ponieważ występuje w seriach. Istnieje kilka ataków, które mogą wystąpić co najmniej jeden dziennie, a na pacjenta może przypadać maksymalnie 8 występuje dziennie” – podkreśla.

Ponadto zwraca uwagę, że są okresy, w których ataki klasterowego bólu głowy mogą występować codziennie i mogą występować na przemian z okresami bezobjawowymi, bez żadnego problemu. „Te ataki są niezwykle ciężkie, zwykle pojawiają się w nocy, kiedy śpimy, choć u 70% pacjentów występują one zwykle tylko w nocy. Jego przyczyna nie jest do końca jasna i prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami pracy podwzgórza. Leczenie zwykle wymaga podawania leków dożylnych lub donosowych, ponieważ ataki są bardzo szybkie” – wyjaśnia dyrektor Instytutu Snu.

obraz zapasowy

Zdjęcie: Alamy

obraz zapasowy

ZESPÓŁ WYBUCHOWEJ GŁOWY

Podobnie ekspert ten wspomina, że ​​inny nocny ból głowy może być spowodowany zespołem eksplodującej głowy, który składa się z rodzaju zwykle łagodnego bólu głowy, któremu towarzyszy dźwięk wewnątrz głowy przypominający eksplozję, który jest bardzo ostry i krótki, „jakby”. coś eksplodowało, coś wewnątrz głowy.”

Według lekarza ból ten pojawia się na początku snu, dlatego osoba, która go cierpi, budzi się z ogromnym uczuciem przerażenia. „Trzydzieści procent osób cierpiących na tę chorobę ma w rodzinie migrenę i uważa się, że jest to jedna z postaci aury migrenowej, chociaż reaguje na te same leki”przegląd najważniejszych wydarzeń.

PRZYPADEK MIGRENY

Z kolei na jeden z najczęstszych rodzajów bólów głowy, migrenę, cierpi 2% populacji w sposób przewlekły (od 4 do 14 epizodów w miesiącu), a epizodyczny lub ostry u 14% (do 4 epizodów w miesiącu). miesiąc), jak określono, może być również związane z nocnymi bólami głowy.

„Migrena zwykle rozpoczyna się w poprzednich dniach zmęczeniem, zwiększonym apetytem, ​​ziewaniem, łzawieniem, koniecznością częstego oddawania moczu, aż do osiągnięcia aury migreny lub zmian wzrokowych, nieprawidłowych zjawisk widzenia, a czasami zmiany wrażliwości skóry. Zazwyczaj jest to jednostronne. Ostry ból, mniej dotkliwy niż klasterowy ból głowy, nasilający się podczas ćwiczeń, któremu towarzyszy światłowstręt i nietolerancja hałasu lub nudności. Są to ataki trwające dłużej (do 72 godzin). Po zakończeniu ataku osoba jest bardzo zmęczona lub cierpi na bezsenność” – opisuje dr García-Borreguero.

U 2/3 tych pacjentów napady pojawiają się – jak podkreśla – podczas snu, a w pewnym momencie budzą się i zauważają atak, a ataki te wiążą się ze zmniejszeniem ilości snu głębokiego w dniach poprzednich – jak twierdzi. „Choroby zakłócające sen, takie jak zespół niespokojnych nóg, są aż 4 razy bardziej narażone na migrenę niż w populacji ogólnej. Bezsenność i bezdech senny są również powiązane z migreną” – dodaje ekspert.

BÓL GŁOWY W OBS

Podobnie ekspert z Instytutu Snu wspomina, że ​​w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) występuje charakterystyczny ból, poranny ból głowy po przebudzeniu, który później znika. Są to osoby, które budzą się z bólem głowy od czoła do karku, obustronnym, nie pulsującym, jak przy migrenie.”„jak z uczuciem ucisku w głowie od czoła do tyłu szyi”jak opisano szczegółowo, i to również znika w ciągu kilku godzin po przebudzeniu. „Występuje częściej u osób, które chrapią, a zwłaszcza u osób z OSA” – zauważa.

obraz zapasowy

Zdjęcie: Alamy

obraz zapasowy

Ten neurolog przyznaje, że obecnie przyczyna nie jest jasna, ale zapewnia, że ​​leczenie obturacyjnego bezdechu sennego łagodzi ten rodzaj bólu: „Uważa się, że jest to związane ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla w tętnicach podczas bezdechów nocnych oraz „Kiedy CO2 wzrasta, następuje rozszerzenie naczyń mózgowych, co powoduje zjawisko depresji na oponach mózgowych, a w konsekwencji ból.

NOCNE BÓLE GŁOWY ZWIĄZANE Z BRUKSEMIZMEM

Na koniec podkreśla dr García-Borreguero opowiada o nocnych bólach głowy towarzyszących bruksizmowito stan, w którym mamy tendencję do zaciskania zębów lub ich pocierania i w którym aktywowane są mięśnie żujące.

„U wielu osób ten ból głowy pojawia się wyłącznie podczas snu. Nie występuje on w ciągu dnia. A tego typu czynności związane z żuciem w nocy, takie jak pocieranie między żującymi zębami, mogą również powodować ból głowy o poranku i nie powoduje to żadnego dyskomfortu. nie predysponuje do wystąpienia napięciowego bólu głowy” – podsumowuje dyrektor Instytutu Snu.

Zrodlo