Rolnicy i grupy rybaków wzywają do silniejszego wsparcia ze strony rządu

Rolnicy i grupy rybaków wzywają do silniejszego wsparcia ze strony rządu

Zdjęcie z Pamalakaya

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

MANILA, Filipiny – Grupy rolników i rybaków obchodzące w środę Światowy Dzień Żywności zrzuciły winę za brak bezpieczeństwa żywnościowego kraju na rząd i wezwały do ​​silniejszego wsparcia dla sektora rolnego i zaprzestania uzależnienia od importu.

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest co roku 16 października w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Postępowe grupy rolnicze Kilusang Magbubukid ng Pilipinas (KMP), Krajowa Federacja Chłopskich Kobiet Amihan i Pambansang Lakas ng Kilusang Mamamalakaya ng Pilipinas (Pamalakaya) w środowych oświadczeniach wezwały prezydenta Ferdinanda „Bongbonga” R. Marcosa Jr. oraz Departament Rolnictwa (DA) w celu wzmocnienia lokalnej produkcji żywności.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Marcos naprawdę nie dba o prawo ludzi do jedzenia. Jasne jest, że nie ma zamiaru rozwijać sektora rolnictwa i wspierać naszych rolników w produkcji żywności dla naszych obywateli, ponieważ od początku opiera się na imporcie” – powiedziała po filipińsku Cathy Estavillo, sekretarz generalna Amihan.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Dane filipińskiego urzędu statystycznego wykazały, że Filipiny zaimportowały 37 mln dolarów więcej towarów rolnych od kwietnia do czerwca br. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Potępiamy DA za ciągłe poleganie na imporcie zamiast wzmacniania lokalnej produkcji poprzez autentyczne wspieranie rolników i rybaków”. – powiedział wiceprzewodniczący Pamalakaya Ronnel Arambulo, również po filipińsku.

„Prezydent przewiduje, że do 2027 r. żaden Filipińczyk nie będzie głodny, ale jak to się stanie, jeśli DA i programy rządowe zawsze nie obniżą cen ryżu? Obietnica Marcosa Jr. dotycząca obniżenia cen ryżu do 20 pensów za kilogram zawsze będzie mu ciążyć” – zauważył w międzyczasie KMP.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Program żywnościowy i statystyki głodu

W ubiegłym roku Departament Pracy Socjalnej i Rozwoju rozprowadził bony żywnościowe w ramach programu „Walang Gutom (Bez głodu) 2027”.

Marcos uznał to za sztandarowy projekt rządu.

Obniżenie ceny ryżu do 20 pensów za kilogram było kluczową obietnicą złożoną przez Marcosa w jego kampanii prezydenckiej w 2022 roku.

Tylko Wierzy w to 4% Filipińczyków Jak wynika z badania Pulse Asia z lipca 2024 r., prezydent dotrzymał słowa.

Niedawne badanie Social Weather Stations (SWS) wykazało, że 46% filipińskich rodzin określiło siebie jako „ubogie w żywność”, a 17% jako „na granicy żywności”.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Poprzednie badanie SWS wykazało, że więcej rodzin przyznało, że przynajmniej raz doświadczyło mimowolnego głodu – z 14,2 procent w marcu do 17,6 procent w lipcu tego roku.

Dodatkowo, A Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych podaje, że 51 milionów Filipińczyków doświadczyło umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego w latach 2021–2023, co jest najgorszym w Azji Południowo-Wschodniej.



Zrodlo