Dynamika napędzająca inflację jeszcze nie stłumiona – CPPE

Centrum Promocji Przedsiębiorstw Prywatnych (CPPE) twierdzi, że czynniki wpływające na dynamikę inflacji nie zostały jeszcze skutecznie stłumione, stąd ponowny wzrost wskaźnika inflacji w kraju.

Założyciel CPPE, dr Muda Yusuf, powiedział to we wtorek w Lagos, reagując na wrześniową inflację.

Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) podało, że inflacja w kraju wyniosła we wrześniu 32,70% z 32,15% w sierpniu.

Yusuf powiedział, że na stopę inflacji w kraju wpływają takie czynniki, jak deprecjacja kursu walutowego, rosnące ceny paliwa, rosnące koszty transportu, wyzwania związane z logistyką i łańcuchem dostaw, wysokie koszty energii, powodzie, brak bezpieczeństwa i strukturalne wąskie gardła.

Zauważył, że choć są to w dużej mierze kwestie podażowe, to istnieje również czynnik sezonowości produkcji rolnej, który aktywuje sezonowy wzrost cen niektórych upraw spożywczych.

Powiedział, że podwyższona presja inflacyjna powoduje eskalację kosztów produkcji, osłabia rentowność i osłabia zaufanie inwestorów.

„Niepokojące jest to, że jesteśmy świadkami odrodzenia się wysokiej presji inflacyjnej po kilku miesiącach wytchnienia, pomimo środków politycznych mających na celu stłumienie inflacji, zwłaszcza po stronie monetarnej.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy siła nabywcza nadal spadała, a sytuację dodatkowo pogorszył rosnący cen benzyny.

„Niewielu inwestorów jest w stanie przenieść wzrost kosztów na swoich konsumentów.

„Konsekwencją tego jest to, że producenci i inni inwestorzy ponoszą duży cios w wyniku erozji marż zysku w wyniku oporu konsumentów i słabej siły nabywczej” – stwierdził.

Yusuf podkreślił, że walka z inflacją wymaga pilnej interwencji rządu, aby stawić czoła wyzwaniom hamującym produkcję, produktywność i bezpieczeństwo w gospodarce.

Stwierdził, że należy zachęcać realny sektor gospodarki do obniżania kosztów produkcji.

Dodał, że rząd musi zaoferować przemysłowcom ulgowe cła importowe na produkty pośrednie.

Yusuf powiedział, że dzieje się tak dlatego, że wpływ wysokich kosztów energii i kursu walutowego na inflację jest dość znaczący.

„Bardzo trudno będzie okiełznać inflację, jeśli nie rozwiążemy zasadniczo problemów związanych z energią, logistyką, walutą i bezpieczeństwem.

„Niestety nie ma szybkich rozwiązań w tym obszarze, ale ważne jest, aby ustalić priorytety tych problemów i przyspieszyć postęp za pomocą odpowiednich strategii.

„Mam nadzieję, że proponowane środki stabilizacji gospodarczej zawarte w projekcie ustawy rozpatrywanym obecnie przez Zgromadzenie Narodowe w znacznym stopniu rozwiążą te obawy ze strony fiskalnej” – powiedział.

Yusuf zobowiązał także podmioty niższego szczebla do odegrania kluczowej roli w łagodzeniu problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego i inflacji żywności.

Według niego są bliżej interesariuszy w łańcuchu wartości produktów rolnych i spożywczych i mają lepszą pozycję, aby wpływać na produktywność rolnictwa.

Powiedział, że zapewnienie przez stany dróg wiejskich ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia kosztów transportu i ułatwienia dostępu do rynków.

Zrodlo