W drodze na asteroidę statek kosmiczny robi upiorne zdjęcia Ziemi

Sonda Hera leci w miejsce sproszkowanej asteroidy.

Jednak po drodze sonda wróciła do domu, rejestrując widoki odizolowanej Ziemi i Księżyca unoszącego się w przestrzeni. Niektóre z instrumentów Hery – zaprojektowane do badania miejsca uderzenia podczas udanego testu odchylenia asteroidy przeprowadzonego przez NASA – wykonały poniższe zdjęcia.

„Żegnaj, Ziemio!” Europejską Agencję Kosmiczną opublikowane w Internecie. „W zeszłym tygodniu, po pomyślnym wystrzeleniu naszej misji Hera, po raz pierwszy włączono jej instrumenty i skierowano pokład asteroid z powrotem w stronę naszej planety. Dzięki temu Hera mogła wykonać pierwsze zdjęcia Ziemi i Księżyca z odległości większej niż milion km!”

ZOBACZ TAKŻE:

Moglibyśmy zbombardować nadchodzącą asteroidę. Naukowcy właśnie to udowodnili.

Pierwsze zdjęcie poniżej, wykonane przez kamerę Asteroid Framing Camera Hery, przedstawia dominujące na Ziemi białe chmury nad oświetlonym słońcem Oceanem Spokojnym, widziane z odległości 1,6 miliona kilometrów, czyli prawie 1 miliona mil. Księżyc znajduje się jakieś 330 000 km dalej, a na powierzchni widać ciemne księżycowe maria – rozległe ciemne równiny wyschniętej lawy.

Zmienna prędkość światła

Ziemia (na dole po lewej) i Księżyc (w środku) widziane z odległości około 1 miliona mil.
Źródło: ESA

Drugie i trzecie zdjęcie zostały wykonane za pomocą kamery termowizyjnej na podczerwień znajdującej się na statku kosmicznym Hera, która oceni właściwości fizyczne powierzchni asteroidy (takie jak chropowatość i wielkość cząstek) oraz instrumentu HyperScout H, który rejestruje długości fal świetlnych niewidocznych dla ludzkiego oka. skład mineralny asteroidy.

Ziemia (w środku) i Księżyc (na górze, po prawej) widziane przez kamerę termowizyjną Hery.

Ziemia (w środku) i Księżyc (na górze, po prawej) widziane przez kamerę termowizyjną Hery.
Źródło: ESA/JAXA

Ziemia (na dole po lewej) i Księżyc (na górze po prawej) widziane przez instrument Hery HyperScout H.

Ziemia (na dole po lewej) i Księżyc (na górze po prawej) widziane przez instrument Hery HyperScout H.
Źródło: ESA

Hera spotka się z uderzoną asteroidą Dimorphos w grudniu 2026 r. Celem misji jest pełne zrozumienie, w jaki sposób misja NASA DART (skrót od Double Asteroid Redirection Test), która udowodniła, że ​​ludzkość może zmienić ścieżkę potencjalnie groźnej asteroidy, dotkniętej asteroida Dimorphos o szerokości 525 stóp (160 metrów).

„Teraz, gdy misja NASA DART uderzyła w księżyc, Hera przekształci zakrojony na wielką skalę eksperyment w dobrze poznaną i powtarzalną technikę obrony planetarnej” – wyjaśniła Europejska Agencja Kosmiczna.

Duże asteroidy rzadko uderzają w Ziemię, ale kiedy to nastąpi, mogą nastąpić regionalne lub lokalne zniszczenia.

Ryzyko uderzenia asteroidy

Oto ogólne zagrożenia związane z dzisiejszymi asteroidami i kometami, zarówno małymi, jak i bardzo dużymi. Co ważne, nawet stosunkowo niewielkie skały w dalszym ciągu stanowią zagrożenie, gdyż niespodzianka o długości 56 stóp (17 metrów) skała, która eksplodowała nad Rosją i wybił ludziom okna w 2013 roku.

  • Każdego dnia około 100 ton pyłu i cząstek wielkości piasku spada przez ziemską atmosferę i ulega natychmiastowemu spaleniu.

  • Średnio co roku „asteroida wielkości samochodu” spada przez nasze niebo i eksploduje, wyjaśnia NASA.

  • Uderzenia obiektów o średnicy około 140 metrów (460 stóp) zdarzają się co 10 000 do 20 000 lat.

  • Uderzenie skały o średnicy około pół mili lub większej, powodujące zabicie dinozaura, następuje w skali 100 milionów lat.



Zrodlo