Sunarto wybrany na prezesa Sądu Najwyższego w miejsce Syarifuddina

Środa, 16 października 2024 – 13:22 WIB

Djakarta – Sąd Najwyższy (MA) zakończył przeprowadzanie wyborów nowego Prezesa Sądu Najwyższego na lata 2024-2029. Uroczystość związana z wyborami nowego prezesa Sądu Najwyższego odbyła się w środę 16 października 2024 r. w sali sądowej Kusumaatmadja w budynku MA w środkowej Dżakarcie.

Przeczytaj także:

Syahrul Yasin Limpo składa kasację, oto odpowiedź KPK

Podczas wyboru nowego przewodniczącego Sunarto został pomyślnie wybrany na przewodniczącego Sądu Najwyższego, zastępując Muhammada Syarifuddina, który 1 listopada 2024 r. przejdzie na emeryturę.

Przed wyborem na przewodniczącego Sądu Najwyższego Sunarto pełnił funkcję zastępcy prezesa Sądu Najwyższego ds. sądowych. Sunarto pełni tę funkcję od czasu inauguracji Prezydenta Jokowiego 3 kwietnia 2023 roku.

Przeczytaj także:

Gazalba Salih skazany na 10 lat więzienia – ujawnia to KPK

W wyborach na prezesa Sądu Najwyższego startuje 4 kandydatów. Czterej kandydaci to Haswandi, Soesilo, Sunarto i Yulius.

Sąd Najwyższy Republiki Indonezji / MA RI lub MA

Przeczytaj także:

Gazalba Salih skazany na 10 lat więzienia za sprawę korupcyjną

Następnie w wyborach na prezesa Sądu Najwyższego Sunarto odniósł miażdżące zwycięstwo, zdobywając łącznie 30 głosów. Drugie miejsce zajął Yulius z łączną liczbą 7 głosów.

Ponadto Haswandi zdołał zdobyć 4 głosy. Wreszcie, mianowicie Soesilo z 1 głosem.

Ogólna liczba ważnych głosów wyniosła 42 głosy. Głosy nieważne to 2 głosy. Tymczasem 1 głos był wstrzymujący się.

Po wyborach uznano, że Sunarto spełnił minimalny wymóg 50% + 1 głosów, aby w jednej turze zostać bezpośrednio wybranym na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego.

Sunarto został pomyślnie wybrany w drodze głosowania spośród sędziów Sądu Najwyższego, którzy mieli prawo głosu.

Ogółem w wyborach wzięło udział 44 sędziów Sądu Najwyższego, spośród 45 obecnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy skorzystali z prawa głosu.

Następnie Syarifuddin, jako przewodniczący Sądu Najwyższego, który miał zostać zastąpiony, nie skorzystał z prawa głosu. Według niego wybór na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego jest jego wyborem.

„Pozwólcie mi, jako Prezesowi Sądu Najwyższego Republiki Indonezji, który wkrótce przejdzie na emeryturę, nie korzystać z prawa do głosowania i bycia wybranym” – powiedział Syarifuddin.

„Kto zostanie wybrany na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego Republiki Indonezji, to mój wybór” – kontynuował.

Dla Państwa informacji, na posiedzeniu obecnych było łącznie 45 sędziów Sądu Najwyższego. Przewodniczącymi tej komisji wyborczej są Sugiyanto (sekretarz IZ), Heru Pramono (sekretarz IZ) i Sahludin (szef Biura Służby Cywilnej Agencji Spraw Administracyjnych MA).

17 października 2024 r. Syarifuddin skończy 70 lat. Jest to wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego. Jednakże odnotowano, że jego kadencja zakończy się 1 listopada 2024 r.

Następna strona

Ogólna liczba ważnych głosów wyniosła 42 głosy. Głosy nieważne to 2 głosy. Tymczasem 1 głos był wstrzymujący się.

Następna strona



Zrodlo