Ponownie FG ustanawia panel w celu renegocjacji umowy z 2009 roku ze związkami uniwersyteckimi

Chcąc zapobiec zbliżającemu się strajkowi w krajowym systemie uniwersyteckim, rząd federalny powołał komisję mającą na celu renegocjację porozumień podpisanych w 2009 roku ze związkami uniwersyteckimi.

Minister edukacji, prof. Tahir Mamman, który we wtorek zainaugurował prace komisji, stwierdził, że od komisji oczekuje się realistycznego i wykonalnego porozumienia, które w sposób całościowy zajmie się wyzwaniami stojącymi przed systemem uniwersyteckim.

Minister przypomniał, że w poniedziałek 13 lutego 2017 r. rozpoczęły się renegocjacje porozumień pomiędzy Rządem Federalnym a związkami zawodowymi pracowników uczelni z 2009 roku.

Zauważył, że renegocjacje trwały tak długo ze względu na szereg nieprzewidzianych okoliczności.

„Należy jednak stwierdzić, że bezpośrednie kierownictwo Komitetu Renegocjacyjnego pod przewodnictwem profesor Nimi Briggs przygotowało projekt raportu obejmujący istotne obszary i zgodziło się, że będzie to odskocznia, od której można będzie uzależnić dalsze działania i zakończyć prace.

„Nie ma sensu twierdzić, że najgorętszym pragnieniem każdej zainteresowanej strony w nigeryjskim systemie uniwersyteckim (NUS) i w ogóle w ogóle jest zakończenie renegocjacji w możliwie najkrótszym terminie.

„Dlatego też chciałbym szczególnie zaapelować do tej odtworzonej Komisji, aby podwoiła wysiłki na rzecz zakończenia zadania i opracowania realistycznych i wykonalnych Porozumień, które w sposób całościowy stawiłyby czoła wyzwaniom stojącym przed NUS i zmieniły jego pozycję, aby skutecznie odgrywał swoją bardzo ważną rolę w rozwoju narodowym, – powiedział.

Odnosząc się do zakresu kompetencji Komisji, minister stwierdził, że oczekuje się od niej przeglądu projektów proponowanych Porozumień z różnymi związkami uniwersyteckimi.

Dodał, że komisja będzie również: „Nawiązywać kontakt i konsultować się z odpowiednimi stronami zainteresowanymi, aby określić stanowisko rządu federalnego w kwestiach ujętych w projekcie proponowanych renegocjowanych porozumień między FGN a związkami uniwersyteckimi;

„Renegocjować w realistycznych i wykonalnych warunkach Porozumienie z 2009 roku z innymi związkami z siedzibą na uniwersytetach;

„Negocjuj i rekomenduj wszelkie inne kwestie, które Komitet uzna za istotne dla zmiany pozycji NUS w celu zapewnienia globalnej konkurencyjności”.

Mamman nalegał, aby komisja przedstawiła proponowane projekty porozumień w ciągu trzech miesięcy od daty inauguracji.

Zapewnił komisję o wsparciu i współpracy Rządu Federalnego w trakcie realizacji jej zadania.

„Ponadto Komitet ma dalej kierować się Ag. Sekretarz wykonawczy NUC kontynuuje prace nad kwestiami renegocjacyjnymi” – powiedział.

Komitetowi składającemu się z 53 członków przewodniczy prorektor Uniwersytetu Ahmadu Bello (ABU) Zaria, dr Mahmud Yayale Ahmed.

W skład komisji wchodzili także liderzy uniwersyteckich związków zawodowych, w tym Prezes Związku Kadry Akademickiej Uniwersytetów (ASUU), prof. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Technologów Akademickich (NAAT), dr Emmanuel Osodeke, został mianowany prezesem Krajowego Stowarzyszenia Technologów Akademickich (NAAT). Stopy Hassana.

W 2020 r. ówczesny minister edukacji Mallam Adamu Adamu powołał zespół do renegocjowania porozumień z 2009 r. między rządem federalnym, Związkiem Kadry Akademickiej Uniwersytetów (ASUU) i innymi związkami uniwersyteckimi.

Niestety, pomimo tych wysiłków, zespołowi nie udało się zapobiec strajkowi w systemie uniwersyteckim.

Zrodlo