UE nakłada sankcje na Iran w związku z rzekomymi transferami rakiet do Rosji

Rada Europejska twierdzi, że 14 osób i podmiotów podlega zamrożeniu aktywów i zakazowi podróżowania.

Unia Europejska ogłosiła sankcje wobec kilkunastu irańskich osób i firm, w tym wiceministra obrony kraju i krajowych linii lotniczych, w związku z rzekomym transferem rakiet i dronów do Rosji.

Rada Europejska oświadczyła w poniedziałek, że łącznie siedem osób i tyle samo podmiotów zostanie objętych zamrożeniem aktywów i zakazem podróżowania w związku z ich zaangażowaniem w transfer broni i sprzętu do Moskwy w celu wykorzystania jej w wojnie przeciwko Ukrainie.

Wśród ataków znajdują się irański wiceminister obrony Seyed Hamzeh Ghalandari, wysocy rangą członkowie sił Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz trzy irańskie linie lotnicze, w tym Iran Air.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła sankcje.

„Wsparcie reżimu irańskiego dla agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie jest niedopuszczalne i musi się skończyć” – stwierdziła von der Leyen w poście na portalu X.

„Dlatego z zadowoleniem przyjmuję przyjęcie naszych sankcji wobec osób i podmiotów w odpowiedzi na transfery irańskich dronów i rakiet do Rosji. Potrzeba więcej.”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrii Sybiha również z zadowoleniem przyjął sankcje, pisząc w X, że „ci, którzy popierają agresję, muszą dzielić się odpowiedzialnością i zapłacić cenę”.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Esmail Baghaei we wtorek zaprzeczył jakoby Teheran dostarczył Rosji rakiety i potępił sankcje jako sprzeczne z prawem międzynarodowym.

„Niektóre kraje europejskie i Wielka Brytania niestety twierdzą bez dowodów, że Iran interweniował militarnie w tym konflikcie, co jest całkowicie odrzucane” – powiedział Baghaei.

Najnowsze sankcje nałożono po tym, jak w zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone oświadczyły, że posiadają informacje wywiadowcze wskazujące, że Iran dostarczył Rosji rakiety balistyczne do użycia na Ukrainie.

Prezydent Iranu Masoud Pezeshkian zaprzeczył wówczas jakoby Teheran przekazał Rosji jakąkolwiek broń od czasu objęcia władzy przez jego administrację w sierpniu, przyznając, że „możliwe jest, że dostawa miała miejsce w przeszłości”.

Państwa członkowskie UE oprócz Węgier zapewniły Ukrainie wsparcie militarne i gospodarcze o wartości około 118 miliardów euro (129 miliardów dolarów) od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Zrodlo