Odżywa spór dyplomatyczny między Indiami a Kanadą: co warto wiedzieć i co dalej

Kanada oskarża indyjskich agentów rządowych o udział w „poważnej działalności przestępczej”, czemu Indie odrzucają.

Na nowo rozgorzał długotrwały spór dyplomatyczny między Indiami a Kanadą, w wyniku którego oba kraje ogłosiły wydalenie dyplomatów w odpowiedzi na oskarżenia, że ​​agenci rządu indyjskiego byli zaangażowani w działania zagrażające bezpieczeństwu Kanadyjczyków.

Ostatni awantura rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii poinformowało, że otrzymało „komunikację dyplomatyczną” z Kanady wskazującą, że indyjscy dyplomaci są uważani za „osoby objęte zainteresowaniami” w związku z dochodzeniem prowadzonym w tym północnoamerykańskim kraju.

Stosunki między New Delhi a Ottawą osiągnęły nowy poziom w zeszłym roku po tym, jak rząd Kanady oświadczył, że bada powiązanie między indyjskimi agentami rządowymi a zabójstwem przywódcy separatystów sikhijskich Hardeepa Singha Nijjara na zachodnim wybrzeżu Kanady.

New Delhi zaprzeczyło jakiemukolwiek udziałowi w zabójstwie Nijjara, powtarzając w poniedziałek, że „zdecydowanie” odrzuciło „niedorzeczne oskarżenia” ze strony Kanady i wycofa swoich dyplomatów i innych urzędników z kraju.

Jednak kilka godzin później rząd Kanady oświadczył, że policja federalna odkryła dowody na to, że indyjscy agenci byli zaangażowani w działania zagrażające bezpieczeństwu publicznemu w Kanadzie, i poinformował, że wydala sześciu indyjskich dyplomatów.

Oto, co wiemy o pogłębiającym się sporze dyplomatycznym, co powiedziały w tej sprawie Kanada i Indie oraz co może się wydarzyć dalej:

Co powiedziała Kanada?

  • Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w poniedziałek, że federalna Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) odkryła „jasne i przekonujące dowody” na to, że agenci rządu indyjskiego angażowali się i nadal angażują w działania zagrażające bezpieczeństwu publicznemu.
  • „Dotyczy to tajnych technik gromadzenia informacji, stosowania środków przymusu wobec Kanadyjczyków z Azji Południowej oraz udział w kilkunastu aktach groźby i przemocy, w tym morderstwie” – powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej.
  • Wcześniej tego dnia RCMP poinformowała, że ​​znalazła dowody na udział indyjskich agentów rządowych „w poważną działalność przestępczą w Kanadzie”, w tym między innymi powiązania z „zabójstwami i aktami przemocy” oraz ingerencją w procesy demokratyczne.
  • „Dowody te zostały przedstawione bezpośrednio urzędnikom rządu Indii, wzywając ich do współpracy w powstrzymaniu przemocy i prosząc nasze organy ścigania o współpracę w celu rozwiązania tych problemów” – stwierdził RCMP w oświadczeniu. oświadczenie.
  • Departament spraw zagranicznych Kanady, Global Affairs Canada, ogłosił następnie, że sześciu indyjskich dyplomatów i urzędników konsularnych zostało wydalonych z kraju „w związku z ukierunkowaną kampanią przeciwko obywatelom Kanady prowadzoną przez agentów powiązanych z rządem Indii”.
  • Wysoki komisarz Indii w Kanadzie był jednym z tych, którym zalecono opuszczenie kraju.
  • w oświadczenieMinister spraw zagranicznych Melanie Joly bezpośrednio powiązała indyjskich urzędników ze sprawą Nijjara: „Decyzja o wydaleniu tych osób została podjęta z wielkim rozwagą i dopiero po zebraniu przez RCMP obszernych, jasnych i konkretnych dowodów, które zidentyfikowały sześć osób jako osoby zainteresowane w sprawie Sprawa Nijjara” – powiedziała.
Trudeau rozmawia z reporterami w Ottawie w Kanadzie, 14 października [Blair Gable/Reuters]

Co powiedziały Indie?

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii stanowczo odrzuciło zarzuty Kanady, stwierdzając w: oświadczenie w poniedziałek, że „pod pretekstem śledztwa istnieje celowa strategia oczerniania Indii dla celów politycznych”.
  • Ministerstwo stwierdziło również, że rząd Kanady „nie podzielił się ani strzępem dowodu” z rządem Indii, „pomimo wielu próśb z naszej strony”.
  • Później ministerstwo oświadczyło, że wezwało kanadyjskiego chargé d’affaires w Indiach, aby poinformować go, że „bezpodstawne ataki na indyjskiego Wysokiego Komisarza oraz innych dyplomatów i urzędników w Kanadzie są całkowicie nie do przyjęcia”.
  • „Nie wierzymy w zaangażowanie obecnego rządu Kanady w zapewnienie im bezpieczeństwa. W związku z tym rząd Indii podjął decyzję o wycofaniu Wysokiego Komisarza oraz innych docelowych dyplomatów i urzędników” – stwierdzono, dodając, że New Delhi „zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych kroków” w odpowiedzi.
  • Następnie – w zasadzie „wet za wet” – ministerstwo ogłoszony że wydala z Indii sześciu kanadyjskich dyplomatów, w tym pełniącego obowiązki wysokiego komisarza, i daje im czas do końca dnia 19 października na opuszczenie Indii.
Premier Indii Narendra Modi ściska dłoń premierowi Kanady Justinowi Trudeau.
Premier Indii Narendra Modi ściska dłoń swojemu kanadyjskiemu odpowiednikowi Trudeau przed szczytem przywódców G20 w New Delhi w 2023 r. [Evan Vucci/Pool via AFP]

W jaki sposób stosunki indyjsko-kanadyjskie osiągnęły ten punkt?

  • Napięcia między obydwoma krajami gwałtownie wzrosły we wrześniu 2023 r. po tym, jak Trudeau ogłosił, że władze kanadyjskie badają „wiarygodne zarzuty dotyczące potencjalnego powiązania” między agentami rządu indyjskiego a zabójstwem Nijjara, obywatela Kanady.
  • Nijjar został śmiertelnie postrzelony 18 czerwca 2023 r. przed świątynią sikhijską, w której pełnił funkcję prezydenta, w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej. Był czołowym orędownikiem tak zwanego ruchu Khalistan, sikhijskiej kampanii na rzecz suwerennego państwa w indyjskim regionie Pendżabu.
  • Choć w samych Indiach separatyzm sikhijski jest w dużej mierze uśpiony, rząd indyjski w dużej mierze postrzega go jako zagrożenie, który nawoływał kraje zachodnie do rozprawienia się z przywódcami ruchu Khalistan w diasporze.
  • Indie stanowczo zaprzeczyły zarzutom jakoby miały udział w zabójstwie Nijjara, nazywając je „absurdalnymi”. Oskarżyła także Nijjara o udział w „terroryzmie”, co zostało odrzucone przez jego zwolenników.
  • Po pierwszym upublicznieniu oskarżeń Kanady oba kraje wycofały swoich dyplomatów, a Indie również zamroziły usługi dyplomatyczne dla Kanadyjczyków.
  • Napięcie ponownie wzrosło w maju 2024 r., kiedy kanadyjska policja poinformowała, że ​​aresztowała trzech mężczyzn – wszyscy obywatele Indii – oskarżonych o udział w zabójstwie Nijjara. RCMP oświadczyła wówczas, że „bada również, czy istnieją jakiekolwiek powiązania z rządem Indii”.
  • Czwarty mężczyzna, również obywatel Indii, został aresztowany i oskarżony o zabójstwo Nijjara pod koniec tego miesiąca.
  • New Delhi odrzuciło rozwój wydarzeń w Kanadzie, a Minister Spraw Zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar stwierdził, że kraj ma „polityczny przymus” zrzucania winy na Indie.

Co będzie dalej?

  • Czas pokaże, czy Indie, jak oznajmiło w poniedziałek swoje ministerstwo spraw zagranicznych, podejmą „dalsze kroki” w odpowiedzi na oskarżenia Kanady, a jeśli tak, to z czym te kroki mogą się wiązać.
  • Stephanie Carvin, analityk polityczny i profesor na Uniwersytecie Carleton w kanadyjskiej stolicy Ottawie, stwierdziła, że ​​najnowsze oskarżenia Kanady są „bardzo poważne” i mogą skutkować dalszym pogorszeniem stosunków z Indiami. To „stawia Kanadę w trudnej sytuacji” – stwierdziła.
  • „Żyjemy w czasach, w których kraje na całym świecie – Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Australia… próbują rozwijać swoje stosunki z Indiami. To stawia nas na spalonym wszystkich innych sojuszników, których mamy” – powiedziała Al Jazeerze.
  • W praktyce Carvin zauważył również, że Kanada jest domem dla znacznej populacji Azji Południowej, a także dużej liczby studentów z Indii studiujących w tym kraju. „Ci Hindusi [nationals]rzeczywiście potrzebują usług konsularnych, potrzebują przedstawicielstwa dyplomatycznego w tym kraju” – stwierdziła.
  • W zeszłym roku Kanadyjczycy sikhijscy powiedzieli Al Jazeerze, że ich społeczność – licząca około 770 000 osób w całej Kanadzie i stanowiąca największą diasporę sikhijską poza Indiami – ma obawy związane z ingerencją państwa indyjskiego.
  • Kanadyjska Światowa Organizacja Sikhów, organizacja non-profit działająca na rzecz społeczności, wyraziła zadowolenie z poniedziałkowego oświadczenia kanadyjskiego rządu i zażądała „postawienia przed sądem wszystkich osób zaangażowanych” w zabójstwo Nijjara, w tym indyjskich dyplomatów.
  • „Bieżące działania zagraniczne rządu Indii w zakresie ingerencji w Kanadzie oraz jego historia ataków na Sikhów w tym kraju dopiero teraz stają się znane opinii publicznej, ale stanowią doświadczenie Sikhów na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat” – stwierdziła grupa.

Zrodlo