Zniżka PWD dotyczy posiłku grupowego, jeżeli jest on spożywany przez posiadacza karty

Zniżka PWD dotyczy posiłku grupowego, jeżeli jest on spożywany przez posiadacza karty

Zdjęcie pytającego/Noy Morcoso

MANILA, Filipiny — 20-procentowa zniżka i zwolnienie z podatku od wartości dodanej (VAT) dla osób niepełnosprawnych (PWD) będzie miało zastosowanie do całkowitego kosztu posiłku grupowego tylko wtedy, gdy można „jasno ustalić”, że żywność została spożyta wyłącznie Według Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) przez tylko jedną osobę niepełnosprawną.

Taka była opinia prawna Departamentu Sprawiedliwości zawarta 8 października w odpowiedzi na prośbę dyrektor wykonawczej Krajowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Glendy Relovej, o wyjaśnienia dotyczące stosowania zniżki dla osób niepełnosprawnych i zwolnienia z VAT w przypadku zakupów żywności.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Opierało się to na zapytaniu osoby fizycznej, czy świadczenia dotyczą całej żywności i napojów zakupionych przez osobę niepełnosprawną, niezależnie od ilości, pod warunkiem, że zostały one skonsumowane wyłącznie przez posiadacza karty.

PRZECZYTAJ: Osoby niepełnosprawne muszą mieć pierwszeństwo, nawet w kolejce po bilety na koncert

Relova stwierdziła, że ​​w praktyce, jeśli osoba niepełnosprawna przebywa w grupie, a zakupione jedzenie ma służyć do dzielenia się, zniżka będzie dotyczyć wyłącznie udziału osobistego osoby niepełnosprawnej – obliczonego poprzez podzielenie całkowitej kwoty przez liczbę osób w grupie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jedzenie na miejscu, na wynos

Jeżeli jednak zakupiona żywność była przeznaczona wyłącznie do spożycia przez osobę niepełnosprawną, 20-procentowy rabat i zwolnienie z podatku VAT zostałyby zastosowane do całej kwoty, niezależnie od tego, czy była ona przeznaczona do spożycia na miejscu, czy na wynos.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zastępca Sekretarza Sprawiedliwości Randolph Pascasio, który podpisał opinię Departamentu Sprawiedliwości, wskazał na sekcję 6, zasadę IV przepisów wykonawczych Ustawy Republiki nr 10754, która wyjaśnia świadczenia i przywileje dla osób niepełnosprawnych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Stanowi, że osobom niepełnosprawnym przysługuje 20-procentowa zniżka i zwolnienie z podatku VAT przy zakupie niektórych towarów i usług we wszystkich placówkach w celu ich „wyłącznego użytku, przyjemności lub korzyści”.

Kluczowy czynnik

Pascasio podkreślił, że słowo „ekskluzywny” było kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Innymi słowy, w przypadku zakupu posiłku grupowego, który idealnie nadaje się do wspólnego dzielenia się, jeśli można jednoznacznie stwierdzić, że jest on przeznaczony na wyłączny użytek, przyjemność lub korzyść tylko jednej osoby niepełnosprawnej, wówczas obowiązuje 20-procentowa zniżka i zwolnienie z podatku VAT powinno dotyczyć całkowitej ilości zakupionej żywności” – powiedział.

Pascasio zauważył, że opinia Departamentu Sprawiedliwości została wydana wyłącznie w celach informacyjnych i wskazówek.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Wyjaśnił, że agencja zazwyczaj nie wydaje opinii ani porad prawnych urzędnikom państwowym ani osobom prywatnym, nawet jeśli jest to zalecane przez agencję rządową.



Zrodlo