Obowiązkowa ocena, ekspert prawny: polityka dotycząca zwykłego opakowania po spalonym

Wtorek, 15 października 2024 r. – 02:33 WIB

Dżakarta, VIVA – Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia (RPMK) w sprawie ochrony wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów spotkał się z falą krytyki, gdyż zawiera zapisy dotyczące zwykłych opakowań, które nie mają podstaw w Rozporządzeniu Rządu nr 28 z 2024 r. w sprawie wykonania ustawy Prawo zdrowotne nr 17 z 2023 r. (PP 28/2024).

Przeczytaj także:

Ministerstwo Religii ocenia menu cateringowe pielgrzymki i zwiększa ilość surowców z Indonezji

Biorąc pod uwagę kwestię zwykłego opakowania i brak zaangażowania odpowiednich interesariuszy w dyskusję RPMK, uznaje się, że polityka ta wymaga przeglądu, aby nie miała znaczącego wpływu na ciągłość przemysłu i gospodarki narodowej.

Ekspert prawny z Uniwersytetu Trisakti Ali Ridho wyjaśnił, że przygotowanie RPMK odbiegało od mandatu PP 28/2024. Kontynuujmy przewijanie całego artykułu poniżej.

Przeczytaj także:

Eksperci prawni oceniają, że nie udowodniono, że skazańcowi Mardani Maming dopuścił się korupcji – oto powód

Ponieważ PP 28/2024 reguluje jedynie rodzaj obrazu ostrzegawczego, a nie zwykłego opakowania. Zatem w tym przypadku Ministerstwo Zdrowia w swoich rozporządzeniach pochodnych przekroczyło granice swoich uprawnień.

„To rozporządzenie jest na spalonym, ponieważ odbiega od mandatu nakazanego w PP 28/2024” – dodał. powiedział Ali Ridho w niedzielę 13 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Jokowi oceni realizację XXI Aceh-Północna Sumatra PON 2024

Akcyza na płyn do elektronicznych papierosów lub płynny e-papieros.

Zdjęcie:

  • MIĘDZY ZDJĘCIAMI/M Agung Rajasa

Ali Ridho kontynuował, że RPMK nie tylko odeszła od PP 28/2024, ale została również uznana za sprzeczną z różnymi innymi przepisami.

Artykuł 7 ustawy nr 8 z 1999 r. dotyczącej ochrony konsumentów jasno wyjaśnia, że ​​każdy obywatel ma prawo wiedzieć o kupowanych przez siebie produktach. Poza tym w RPMK dochodzi do łamania praw człowieka.

„Ustawa 39 z 1999 r. dotycząca praw człowieka również reguluje to samo. „Jeśli wdrożona zostanie polityka zwykłego pakowania, prawo zostanie naruszone” – dodał. – podkreślił.

Skutki wynikające z wdrożenia tej polityki spowodują zamieszanie w społeczeństwie. Według Ali Ridho konsumenci nie wiedzą, czy produkty, których używają, są legalne, czy nielegalne.

„Mimo że prawa konsumentów są zagwarantowane przez prawo. „Regulacje ministerstwa, które będą chciały wyjść poza ich zasięg, stworzą potencjał kolizji z prawem” – dodał. powiedział Ali Ridho.

Ilustracja płynu do elektronicznego papierosa

Ilustracja płynu do elektronicznego papierosa

Zdjęcie:

  • MIĘDZY ZDJĘCIAMI/M Agung Rajasa

Polemika RPMK zaostrza się ze względu na brak zaangażowania interesariuszy.

W tych warunkach Ali Ridho kontynuował, że RPMK można uznać za rozporządzenie wadliwe pod względem formalnym, ponieważ jego istotne aspekty są problematyczne i można je unieważnić.

„Musimy zatem ponownie omówić i usiąść razem z udziałem zainteresowanych stron. „Nie tylko angażowanie społeczności lub stron popierających politykę prostych opakowań” powiedział.

Podmioty biznesowe i konsumenci branży papierosów elektronicznych również wyrazili potrzebę przeprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia oceny RPMK.

Różne formy papierosów elektronicznych. (zdjęcie poglądowe)

Różne formy papierosów elektrycznych. (ilustracja fotograficzna)

Sekretarz generalny Indonezyjskiego Stowarzyszenia Waporyzatorów Osobistych (APVI), Garindra Kartasmita, stwierdził, że jego partia ma nadzieję, że RPMK nie zostanie ratyfikowana.

Dzieje się tak dlatego, że polityka ta jest zgodna z wieloma punktami umów międzynarodowych Ramowa konwencja o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC) co jest inicjatywą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i nie ratyfikowana przez Indonezję, ignorując w ten sposób wiele stron zaangażowanych w branżę papierosów elektronicznych.

„Mam nadzieję, że nowy rząd to zmieni. „Jeśli to możliwe, nie chcielibyśmy potrzebować kontroli sądowej” – dodał. powiedział.

Przewodniczący Indonezyjskiego Stowarzyszenia Konsumentów Vape (AKVINDO), Paido Siahaan, dodał, że Ministerstwo Zdrowia powinno rozważyć prawa konsumentów do uzyskania pełnych i jasnych informacji o używanych przez nich produktach.

Wyeliminowanie elementów marki i informacji na opakowaniach jest równoznaczne z uniemożliwieniem konsumentom uzyskania informacji o produkcie, aby mogli wybrać właściwy produkt.

Tym samym projekt rozporządzenia narusza prawo konsumentów do uzyskania rzetelnej informacji.

„Przyjęta polityka musi być wyważona i uwzględniać cele w zakresie zdrowia publicznego, a jednocześnie chronić prawa konsumentów i zapewniać dorosłym palaczom lepszy wybór” – dodał. – podkreślił.

Następna strona

Artykuł 7 ustawy nr 8 z 1999 r. dotyczącej ochrony konsumentów jasno wyjaśnia, że ​​każdy obywatel ma prawo wiedzieć o kupowanych przez siebie produktach. Poza tym w RPMK dochodzi do łamania praw człowieka.

Następna strona



Zrodlo