Nepalski nastolatek okrzyknięty bohaterem po zdobyciu ośmiotysięcznika

Wiwatujące tłumy okrzyknęły 18-letniego alpinistę z Nepalu mianem bohatera, gdy w poniedziałek wrócił do domu po tym, jak pobił rekord i został najmłodszą osobą, która zdobyła wszystkie 14 z 8000-metrowych szczytów świata.

Nima Rinji Sherpa dotarł na szczyt tybetańskiej Shishapangma o wysokości 8027 metrów (26 335 stóp), kończąc swoją misję stania na najwyższych szczytach świata.

W poniedziałek wrócił z Chin do stolicy Nepalu Katmandu, gdzie czekały na niego dziesiątki osób.

„Czuję się bardzo szczęśliwy” – powiedział młody alpinista, ubrany w tradycyjne buddyjskie szaliki i girlandy z kwiatów nagietka, gdy wyszedł na lotnisko przy głośnych wiwatach.

„Dziękuję bardzo wszystkim” – powiedział swoim zwolennikom, uśmiechając się szeroko.

Szerpa uściskał swoją rodzinę, podczas gdy inni pospieszyli, by ofiarować mu szaliki i kwiaty. Później pomachał do tłumu z okna samochodu, dumnie trzymając flagę narodową.

Społeczność wspinaczkowa Nepalu powitała także kilka innych osób, które wróciły po zdobyciu szczytu 14 szczytów.

Zdobycie wszystkich 14 „ośmiotysięczników” uważane jest za szczyt aspiracji alpinistycznych, a wszystkie szczyty znajdują się w Himalajach i sąsiednich pasmach Karakorum, rozciągających się pomiędzy Nepalem, Chinami, Pakistanem, Tybetem i Indiami.

Wspinacze przekraczają „strefy śmierci”, w których w powietrzu nie ma wystarczającej ilości tlenu, aby podtrzymać ludzkie życie przez długi czas.

Włoski wspinacz Reinhold Messner po raz pierwszy dokonał tego wyczynu w 1986 r., a tylko około 50 innych wspinaczy poszło w jego ślady.

Wielu elitarnych wspinaczy zginęło w pościgu.

W ciągu ostatnich kilku lat od alpinistów oczekiwano, że dotrą na „prawdziwy szczyt” każdej góry, co przegapiło wielu wspinaczy poprzedniego pokolenia.

Szerpa nie jest obcy górom, pochodzi z rodziny wspinaczy będących rekordzistami, którzy obecnie prowadzą także największą w Nepalu firmę zajmującą się wyprawami górskimi.

Wychowany w tętniącym życiem Katmandu Szerpa początkowo wolał grać w piłkę nożną lub kręcić filmy.

Ale dwa lata temu odłożył aparat i zajął się wspinaczką górską.

Szerpa, który ma już na swoim koncie wiele rekordów zdobytych na dziesiątki szczytów, rozpoczął wspinaczkę wysokogórską w wieku 16 lat, wspinając się na górę Manaslu w sierpniu 2022 roku.

Nepalscy wspinacze – zwykle etniczni Szerpowie z dolin wokół Everestu – są uważani za kręgosłup przemysłu wspinaczkowego w Himalajach.

Przenoszą większość sprzętu i żywności, naprawiają liny i drabiny.

Długo pozostając w cieniu jako zwolennicy zagranicznych wspinaczy, powoli zaczynają być rozpoznawani jako samodzielni.

„Chcę pokazać młodszemu pokoleniu Szerpów, że mogą wznieść się ponad stereotyp osoby wspierającej wspinaczy i wykorzystać swój potencjał jako czołowi sportowcy, poszukiwacze przygód i twórcy” – powiedział Szerpa w oświadczeniu wkrótce po swoim ostatnim szczycie.

„Nie jesteśmy tylko przewodnikami. Jesteśmy pionierami.”

W ostatnich latach wspinacze tacy jak Szerpa ustanawiali kolejne rekordy i mają nadzieję, że ich wyczyny zainspirują kolejne pokolenie nepalskich alpinistów.

Rekord należał wcześniej do innego nepalskiego wspinacza, Mingmy Gyabu „Davida” Sherpy. Osiągnął to w 2019 roku, w wieku 30 lat.

Zrodlo