Badania pokazują, że El Nino powoduje rekordowe temperatury na świecie w 2023 r

Globalne temperatury w 2023 r. wzrosły do ​​nieoczekiwanego poziomu, wywołując zaniepokojenie wśród klimatologów. Przy wzroście o prawie 0,3°C w stosunku do poprzedniego roku dramatyczny wzrost początkowo zaskoczył ekspertów. James Hansen, znany klimatolog, zasugerował, że może to oznaczać początek nowej fazy globalnego ocieplenia, przyspieszonej przez redukcję zanieczyszczenia powietrza. Dyrektor Instytutu Studiów Kosmicznych im. Goddarda w NASA, Gavin Schmidt, zasugerował, że ten niezwykły wzrost może ujawnić luki w naszej wiedzy na temat mechanizmów sprzężenia zwrotnego klimatu.

El Niño jako kluczowy czynnik przyczyniający się

Jednak ostatnie badania wskazują, że zmieniające się warunki panujące na tropikalnym Pacyfiku, w tym przejście od La Niña do silnego El Niño, mogą okazać się kluczem do wyjaśnienia tych anomalii. El Niño od dawna znane jest ze swojej zdolności do zakłócania globalnych wzorców klimatycznych. Podczas zjawiska La Niña pasaty wypychają ciepłą wodę w kierunku Indonezji, umożliwiając wypłynięcie chłodniejszej wody z głębin na wschodnim Pacyfiku, obniżając globalną temperaturę.

Natomiast El Niño sprowadza cieplejsze wody z powrotem na wschód, skutecznie wyłączając „klimatyzator” oceanu. Badania prowadzone pod kierunkiem Shiva Priyama Raghuramana z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign sugerują, że koniec przedłużającej się La Niña w połączeniu z początkiem silnego El Niño jest odpowiedzialny za gwałtowny wzrost temperatury w 2023 roku.

Rzadkie, ale możliwe zjawisko

Zespół przeanalizował 58 021 lat symulacji modeli klimatycznych, aby zrozumieć, jak często występują takie skoki. Oni znaleziony że duże wzrosty temperatury w następstwie El Niño są rzadkie i występują jedynie w 1,6% przypadków. Jednak gdy poprzedza ją długa La Niña, prawdopodobieństwo takiego skoku wzrasta do 10,3 proc.

Ich odkrycia pokrywają się z innym badaniem, którego współautorką jest Marianne Tronstad Lund z norweskiego Centrum Międzynarodowych Badań nad Klimatem i Środowiskiem, które wykazało, że globalne oceany, choć cieplejsze w 2023 r., nie były znacząco gorętsze niż podczas poprzednich zjawisk El Niño.

Debata klimatyczna, która trwa

Choć El Niño jest postrzegane jako główna przyczyna rekordowych upałów w 2023 r., naukowcy tacy jak Schmidt pozostają ostrożni. Szybkość i czas trwania ocieplenia przekroczyły typowe wzorce El Niño, z utrzymującym się ciepłem, gdy Ziemia zmierza w stronę kolejnej La Niña.

Ponadto wzrost nasłonecznienia wykrywanego przez satelity, potencjalnie spowodowany zmniejszonym zachmurzeniem lub współczynnikiem odbicia powierzchni, rodzi dalsze pytania. Na razie najbardziej prawdopodobnym winowajcą wydaje się El Niño, ale szersza debata klimatyczna trwa.

Zrodlo