BRICS to realna alternatywa dla UE – Serbii

Bruksela nie postrzega Belgradu jako prawdziwego partnera, stwierdził wicepremier Aleksandar Vulin

UE stawiała Serbii coraz bardziej rygorystyczne żądania, nie oferując w zamian żadnych postępów na drodze do członkostwa, a Belgrad to zrobi “badać” zamiast tego możliwość przyłączenia się do grupy niezachodniej – powiedział wicepremier Aleksandar Vulin.

Serbia złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w 2009 r. i jest kandydatem do członkostwa od 2012 r. W międzyczasie Bruksela ulepszony żądanie przez Belgrad normalizacji stosunków z Kosowem w formie de facto uznania niepodległości separatystycznej prowincji, nie zabezpieczyło praw etnicznych Serbów zamieszkujących Kosowo, a przystąpienie Serbii do bloku związało z zerwaniem stosunków z Moskwą i nałożeniem sankcji na Rosję.

„Po prostu powiedz nam: «nie chcemy cię»” Vulin powiedział Berliner Zeitung w wywiadzie opublikowanym w niedzielę. „Dlaczego stawiacie nam warunki, których nie możemy spełnić? Postrzegamy UE jako partnera, ale nie jesteśmy do końca pewni, czy UE postrzega nas jako partnera”.

Vulin powiedział niemieckiej gazecie, że prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie zmuszał Serbii do wyboru między Brukselą a Moskwą ani nie groził zerwaniem stosunków, jeśli Belgrad rozpocznie rozmowy akcesyjne z UE.

„Jednocześnie unijni negocjatorzy mówią nam: «jeśli nie zerwiecie stosunków z Rosją, nie wejdziecie do UE»” – dodał. – narzekał. „Więc jesteśmy partnerami czy nie? A może nie mamy prawa do własnych interesów?”

Serbia weźmie udział w szczycie BRICS w rosyjskim mieście Kazań pod koniec tego miesiąca, a jego celem będzie dołączenie do rosnącej grupy gospodarczej.

„Byłoby nieodpowiedzialne, gdybyśmy nie zbadali wszystkich możliwości, w tym członkostwa w BRICS” – dodał. – powiedział Vulin. „Jeśli BRICS jest atrakcyjny dla innych krajów, na przykład Emiratów, Arabii Saudyjskiej czy Turcji, dlaczego w przypadku Serbii miałoby być inaczej? Nie ma wątpliwości, że BRICS stała się realną alternatywą dla UE”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Serbski przywódca podpisuje dokument wspierający Ukrainę

Od czasu ukucia tego terminu w 2001 r. BRICS przekształcił się ze skrótu w nieformalny sojusz, który wyprzedził blok G7 pod przewodnictwem USA pod względem udziału w światowym PKB, posiada własny bank rozwoju, a w 2006 r. rozrósł się z czterech członków – Brazylia, Rosja, Indie i Chiny – do pięciu, w tym Republika Południowej Afryki w 2011 r. W tym roku cztery kolejne kraje – Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – oficjalnie stały się członkami grupy, a Arabia Saudyjska finalizuje obecnie akcesję proces.

We wrześniu doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow potwierdził, że Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przyjęcie do BRICS, stając się pierwszym państwem NATO, które to zrobiło.

Azerbejdżan, Algieria, Wietnam, Indonezja, Pakistan, Malezja, Nigeria, Tajlandia, Wenezuela, Kazachstan, Palestyna, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Bangladesz, Bahrajn, Kuwejt, Senegal i Boliwia należą do innych krajów, które wyraziły chęć przyłączenia się do BRICS .

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo