Nasza komisja nie zaproponowała zmniejszenia udziału FG w alokacji FAAC do 10% – Taiwo Oyedele

Taiwo Oyedele, przewodniczący Prezydenckiej Komisji ds. Polityki Fiskalnej i Reform Podatkowych, odrzucił doniesienia sugerujące, że komisja proponuje zmniejszenie udziału rządu federalnego w Federacji ds. Alokacji Kont (FAAC) do 10%.

W niedzielnym oświadczeniu Oyedele odpowiedział na twierdzenia sugerujące, że jego komisja opowiada się za tym, aby rząd federalny otrzymał jedynie 10% FAAC, podczas gdy pozostałe 90% trafiło do władz stanowych i lokalnych.

Wyjaśnił, że sprawozdanie nie odzwierciedla stanowiska komisji, ponieważ jej reformy skupiają się wyłącznie na podatku od wartości dodanej (VAT) w ramach FAAC i nie obejmują wszystkich dochodów przekazywanych na rachunek rządu.

„Nie rekomendowaliśmy zmniejszenia udziału rządu federalnego z rachunku federacji.

„Nasze zalecenie dotyczy dochodów z podatku VAT, aby zwiększyć udział stanów i samorządów lokalnych z 85% do 90% oraz aby stany zaprzestały stosowania innych form podatków konsumpcyjnych, które stanowią wielokrotne opodatkowanie przedsiębiorstw i osób fizycznych” – powiedział Oyedele.

Historia

Dziś rano różne media (nie Nairametrics) doniosły, że rząd federalny proponuje zmianę w alokacji dochodów FAAC, tak aby 90% dystrybucji przypadało władzom stanowym i lokalnym.

W raporcie stwierdzono, że oznacza to drastyczne odejście od obecnej formuły podziału, która rzekomo przyznaje 52,68% rządowi federalnemu, 26,72% stanom i 20,60% samorządom lokalnym.

W ramach nowej propozycji w raporcie zarzucano, że Oyedele wyjaśniła, że ​​formuła podziału dla stanów i samorządów lokalnych będzie zawierała klauzulę stanowiącą, że 60% ich udziału będzie opierać się na zasadzie derywacji.

W praktyce twierdzono, że jeśli N100 będzie dostępny do dystrybucji od FAAC, rząd federalny przyjmie N10, wszystkie 36 stanów podzieli się N36 po równo, a N54 będzie dystrybuowane w oparciu o pochodzenie, faworyzując stany o wyższej generacji zasobów.

Tymczasem Oyedele odrzucił to twierdzenie, stwierdzając, że projekt ustawy proponuje jedynie alokację wpływów z podatku VAT w FAAC.

Co powinieneś wiedzieć

Według Komisji Alokacji i Fiskalnej Mobilizacji Dochodów (RMAFC) działającej pod przewodnictwem Prezydencji, podział miesięcznych dochodów kraju przeznacza 52,68% na rząd federalny, 26,72% na stany, a 20,60% na samorządy lokalne, wypłacane za pośrednictwem Federacji ds. alokacji rachunków (FAAK).

  • Co ciekawe, środki dla samorządów lokowane są na wspólnym rachunku zarządzanym przez rządy stanowe i samorządy lokalne w ramach swoich jurysdykcji.
  • Rzadko jednak środki te trafiają do przewodniczących samorządów, co stawia pod znakiem zapytania efektywną praktykę niezależnego samorządu.
  • Wraz z orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie autonomii fiskalnej samorządów lokalnych, płatność FAAC przeznaczona dla trzeciego szczebla samorządu terytorialnego będzie bezpośrednio przydzielana każdemu samorządowi lokalnemu.

Zrodlo