Aryna Sabalenka wygrywa Wuhan Open po powstrzymaniu powrotu Zheng Qinwen

Aryna Sabalenka umocniła się na pierwszym miejscu na koniec roku w światowych rankingach WTA po pokonaniu Zheng Qinwen w trzech setach i zwycięstwie w Wuhan Open w Chinach.

Białorusin spokojnie przeszedł pierwszego seta, a na początku drugiego przełamał serwis Zhenga i wyszedł na prowadzenie 6:3, *2-1. Jednak Zheng, który w trzech poprzednich spotkaniach nigdy nie przełamał Sabalenki, przełamał na 2-2*, a następnie przełamał jeszcze dwukrotnie i w drugim secie wygrał 7-5.

Następnie Sabalenka wyszła na prowadzenie w drugim secie, podwyższając *3:0, po czym Zheng ponownie przełamała się po wymianie, która dotknęła wszystkie części kortu. Sabalenka jednak opanowała nerwy i ostatecznie zwyciężyła 6:3, 5:7, 6:3, zdobywając czwarty tytuł w 2024 roku i trzeci z rzędu Wuhan Open.

Zheng wygrała do tej pory zaledwie 13 meczów w trzech meczach z Sabalenką, a wszystkie trzy miały miejsce w turniejach Wielkiego Szlema – dwóch ćwierćfinałach US Open i tegorocznym finale Australian Open. Chociaż wynik tegorocznego US Open (6-1, 6-2) był jak dotąd najbardziej nierówny, mecz ten był zacięty, niż sugerowałyby liczby, a Zheng dodatkowo pokazała swoją poprawę w 2024 r. w Wuhan, wyciągając Sabalenkę do trzech punktów ustawia po raz pierwszy.

W poniedziałkowej aktualizacji rankingów WTA Sabalenka będzie tracić zaledwie 69 punktów do Igi Świątek, numer 1 na świecie. Świątek, która opuściła rozgrywane w Pekinie Wuhan Open i poprzedzający je China Open, jest w trakcie zmiany trenera po rozstaniu z Tomaszem Wiktorowskim, z którym zdobyła cztery z pięciu tytułów Wielkiego Szlema. Straciła 1100 punktów rankingowych po opuszczeniu China Open, co pozwoliło Sabalence na odzyskanie prowadzenia, które przez większą część 2024 roku wydawało się nie do pokonania.

Sabalenka będzie jednak miała 806 punktów przewagi nad Świątkiem w rankingu WTA „Race”, który uwzględnia punkty zdobyte w tym roku. To daje jej dobry bufor przed finałami WTA Tour w Riyadzie, które odbędą się w dniach 2–9 listopada.