Galicja stawia na technologię kwantową: "Wyobraź sobie kłódkę"

Wyobraź sobie kłódkę: typową na walizce z trzema numerami. Typowe, które mieszczą się w walizce. Ile czasu zajęłoby Ci znalezienie kombinacji otwierającej? Może pół godziny, godzina… Chodzi o to, żeby spróbować i prędzej czy później znajdziesz klucz. Teraz posuniemy się dalej. Zamiast tych liczb wyobraź sobie znacznie dłuższą sekwencję. Znalezienie klucza zajmie znacznie więcej czasu. Ale co, jeśli liczby się zmienią? Technologia kwantowa umożliwia to.

Jedno z zagrożeń dla ludzkości bez danych, poufne informacje planety mogą zostać naruszone. Jednak komunikacja kwantowa jest nieprzenikniona i dlatego Europa będzie stoczyć tę bitwę, aby nie pozostać w tyle.

W Galicji powstaje kwantowa linia komunikacyjna pomiędzy Vigo a Santiago o długości 120 kilometrów, co jest czymś wyjątkowym w Hiszpanii. Pierwszy i najdłuższy. Stabilna linia.

W Mieście Kultury Santiago odbyła się konferencja dotycząca informatyki kwantowej, w której wzięło udział 300 specjalistów z 13 różnych krajów, przy wsparciu Xunta de Galicia, Departamentu Edukacji i Nauki.

DO CZEGO SŁUŻY TECHNOLOGIA KWANTOWA?

Gonzalo Romeo jest szefem działu produktów firmy Fujitsu. Wyjaśnia nam wszystkie możliwości w informacyjny sposób. Natomiast firma Fujitsu odpowiada za utworzenie w Xunta centrum kwantowego w Galicji, aby przyspieszyć wspólne badania z wykorzystaniem technologii obliczeń kwantowych i promować rozwój przemysłu kwantowego zarówno w regionie, jak i na arenie międzynarodowej. Fujitsu i CESGA (Centrum Superkomputerowe Galicji) Ściśle współpracują z galicyjskimi uniwersytetami i środowiskiem naukowym Wyższej Rady ds. Badań Naukowych w celu promowania rozwoju i badań nad technologiami kwantowymi.

Romeo podaje nam przykład wirusa koronowego, pokazujący, jak technologia kwantowa uratowała życie: „Nie było czasu na projektowanie leków. Próbowaliśmy szukać podobnych cząsteczek, które szkodzą Covidowi i które zostały już zatwierdzone przez agencję zatwierdzającą leki. To był bardzo długi proces, trwający lata”. A to poszukiwanie igły w stogu siana było możliwe dzięki technologii kwantowej.

Ale zastosowania są nieograniczone: na przykład badania mające na celu znalezienie najlepszej paszy dla hodowli ryb w Pescanova. Firma ta chce faworyzować wielkość krewetek, zmniejszając koszty. Znalezienie najlepszej alternatywy oznacza poprawę swojej konkurencyjności o 20%.

Albo w świecie piwa. Romeo wyjaśnia nam, że współpracują z Hijosem de Rivera: “Przeprowadziliśmy testy dla piw Estrella Galicia, aby wybrać chmiel, który służy do aromatyzowania piw. Tworzymy nowe smaki.”

Galicja na czele

Galicja jest w tym pociągu. W tej chwili toczy się globalna walka na poziomie geopolitycznym, a Europa w końcu rozważa walkę. W Hiszpanii wyróżniają się trzy społeczności: Katalonia, Kraj Basków i wspólnota galicyjska.

Tutaj mamy CESGA, centrum superkomputerowe w Galicji, a Xunta ogłasza kolejne inwestycje, aby kontynuować rozwój i udostępniać technologię społeczeństwu. Wyjaśnia nam to Carmen Cotelo, dyrektor Galicyjskiej Agencji Innowacji.: “Świadczymy usługę prognozowania pogody MeteoGalicia, ale w innych projektach, które są mniej znane, ale w których niezbędne jest wykorzystanie superkomputerów”

Carmen Cotelo, dyrektor Galicyjskiej Agencji Innowacji, wyjaśnia nam, po co inwestować w technologię kwantową

Nie jest to technologia krajowa, ale interesuje administrację, bo: „Jeśli będziemy czekać, aż będzie komercyjna, to będzie za późno… bo wtedy będziemy użytkownikami, a nie zawodnikami tej ligi”.

Zrodlo