Przywódcy religijni Mindanao wzywają do powrotu Sulu do BARMM, uporządkowane sondaże

Przywódcy religijni Mindanao wzywają do powrotu Sulu do BARMM, uporządkowane sondaże

MANILA, Filipiny – Przywódcy religijni na Mindanao wezwali do ponownego włączenia prowincji Sulu do Regionu Autonomicznego Bangsamoro na muzułmańskim Mindanao (BARMM).

W oświadczeniu Konferencja Przywódców Religijnych Mindanao (MiRLeC) zaapelowała o ochronę zdobyczy osiągniętych w ramach procesu pokojowego z Bangsamoro.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Wzywamy do ponownego włączenia Sulu do BARMM, aby zapewnić większą włączenie i jedność w regionie” – stwierdziła grupa w oświadczeniu cytowanym w komunikacie prasowym Biura Doradcy Prezydenta ds. Pokoju, Pojednania i Jedności (OPAPRU) w niedzielę.

Grupa religijna wezwała również przywódców politycznych, aby zapewnili pokojowy i uporządkowany przebieg pierwszych wyborów do parlamentów regionalnych BARMM w maju 2025 r.

„Aby nasi przywódcy polityczni przestrzegali zasad trzeźwości i pokojowych wysiłków w ramach kampanii, angażując nasze społeczności i elektoraty” – stwierdzili przywódcy, podkreślając potrzebę pokojowego zaangażowania politycznego.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Przywódcy religijni wezwali także strony zainteresowane działaniami pokojowymi do skonsolidowania wysiłków na rzecz wzmocnienia tkanki społecznej narodu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Aby nasze instytucje i organizacje pokojowe skonsolidowały swoje wysiłki na rzecz budowania spójności społecznej wśród naszych społeczności i ludzi dobrej woli” – czytamy w oświadczeniu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Spotkanie religijne

Przywódcy religijni na Mindanao zebrali się w mieście Davao w dniach 8 i 9 października, aby wspierać pokój, jedność i sprawiedliwość na Mindanao oraz zadeklarować swoje wsparcie dla programu pokojowego administracji Marcosa, podało OPAPRU.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W zgromadzeniu uczestniczyli chrześcijańscy biskupi i księża, muzułmański ulama oraz przedstawiciele tradycyjnej i religijnej ludności tubylczej w charakterze delegatów, a także społeczeństwa obywatelskiego w charakterze obserwatorów.

Według OPAPRU wydarzenie to było świadectwem wznowionych międzyreligijnych wysiłków na rzecz utrzymania zdobyczy i ożywienia Konferencji Biskupów-Ulama, która obecnie nazywa się MiRLeC.

Delegacja chrześcijańska składała się z przedstawicieli Konferencji Biskupów Katolickich Filipin, Krajowej Rady Kościołów na Filipinach i Filipińskiej Rady Kościołów Ewangelickich.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez OPAPRU we współpracy z Konsorcjum Społeczeństwa Obywatelskiego z Bangsamoro, Katolicką Służbą Pomocy, World Vision, Silsillah, Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Fundacją Azja i Australijską Pomocą.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Grupa potwierdziła swoje przekonanie, że wzmożona współpraca między muzułmanami, chrześcijanami i ludnością tubylczą (IP) jest niezbędna do osiągnięcia długotrwałego pokoju i zrównoważonego rozwoju na Mindanao, które chwieje się z powodu konfliktów zbrojnych.

„Budowanie pokoju międzywyznaniowego pozostaje imperatywem” – stwierdził MiRLeC, dodając, że grupa obejmuje obecnie sektory własności intelektualnej, kobiet i młodzieży.



Zrodlo