Mocna podwyżka stawek opłat NLEx ustalona 15 października

Mocna podwyżka stawek opłat NLEx ustalona 15 października

Kierowcy mijają pasy RFID na rampie NLEx Connector w Manili. —GRIG C. MONTEGRANDE

Operator drogi ekspresowej North Luzon Expressway (NLEx) ma zwiększyć od 15 października stawki opłat za złącze NLEx Połączenie części Piątej Alei drogi obwodowej 3 (C3) z bulwarem España i aleją Ramon Magsaysay w Sta. Mesa, Manila.

Zgodnie z nową matrycą pojazdy klasy 1 (samochody osobowe i SUV-y) będą miały podwyżkę z P33 do P119; klasa 2 (autobusy i małe ciężarówki) wzrost z P84 do P299; i klasa 3 (duże ciężarówki), podwyżka P116 do P418.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Obecne stawki, do czasu wejścia w życie ich podwyżki we wtorek, wynoszą P86 dla klasy 1; P215 dla klasy 2; i P302 dla pojazdów klasy 3.

Nowe stawki zostały zatwierdzone przez Radę Regulacji Opłat Opłat (TRB) po otwarciu całego 8-kilometrowego odcinka NLEx Connector w październiku 2023 r., po ukończeniu odcinka España–Magsaysay.

Kolejna część drogi łączącej, również łącząca Españę, została ukończona wcześniej, w marcu tego roku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Zapewniając alternatywną trasę dla wszystkich klas pojazdów, ta w całości wyniesiona droga ekspresowa zwiększyła możliwości zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach, przez które przechodzi, poprawiając dostępność do i z północy” – stwierdziła firma pod przewodnictwem Pangilinan w wydanym w weekend oświadczeniu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W tym roku NLEx Corp. przeznaczyła na inwestycje inwestycyjne 12 miliardów funtów.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Polityka RFID

Tymczasem w sobotę federacja związkowa potępiła „trwały plan” TRB, pomimo protestów kilku sektorów, zakładający nałożenie w styczniu 2025 r. kar na kierowców nieposiadających działających znaczników identyfikacji radiowej (RFID) lub niewystarczająco obciążonych tych znaczników.

Federacja Wolnych Pracowników (FFW) określiła politykę TRB „żadnego RFID, żadnego wjazdu” jako „zalegalizowaną kradzież” i „napad na autostradę dokonany bez wstydu”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się zapowiedzi TRB, że kary za nieprzestrzeganie przepisów rozpoczną się w styczniu 2025 r. To posunięcie niesprawiedliwie obciąży kierowców, którzy już borykają się z rosnącymi kosztami życia” – stwierdziła FFW w oświadczeniu wydanym przez jej prezesa Sonny’ego Matulę i wiceprezydenta Juna Ramireza.

„Płatne drogi są niezbędne do pracy i codziennych dojazdów do pracy, a ta kara powoduje niepotrzebne obciążenie finansowe” – stwierdzili.

„Zamiast skupiać się na poprawie infrastruktury i obsługi klienta, TRB tworzy nowe możliwości pobierania kar i opłat, karząc zwykłych kierowców za braki w systemie” – stwierdziła również grupa.

Aby usprawnić uiszczanie opłat drogowych i zmniejszyć zatory, wprowadzono system RFID. Jednak nękały go takie problemy, jak wadliwe czytniki tagów i nieefektywne procesy ponownego ładowania.

Prawnik Matula powołał się także na zapis Kodeksu cywilnego stanowiący, że we wszystkich transakcjach na terenie kraju powinien być akceptowany prawny środek płatniczy.

„Nawet jeśli kierowca ma gotówkę i jest gotowy zapłacić, [he] nadal będzie karany za brak elektronicznego dowodu tożsamości. To skutecznie dewaluuje nasz prawny środek płatniczy, uznany przez prawo, sprawiając, że transakcje gotówkowe – przy użyciu waluty emitowanej przez Bank Centralny – podlegają karom. To absurdalne i niedopuszczalne” – stwierdziła FFW.

Grupa stwierdziła, że ​​TRB powinna zrezygnować z planowanych kar i zamiast tego skupić się na naprawie niezawodności i dostępności systemu opłat drogowych, zanim ukarze kierowców.

FFW stwierdziła również, że wyczerpała środki administracyjne, przekazując swoje obawy TRB, Departamentowi Transportu (DOTr) i Kancelarii Prezydenta.

„Niestety reakcja administracji Marcosa była niczym innym jak tylko „martwą” – całkowitym lekceważeniem. Jeśli te kary zostaną wprowadzone w życie w 2025 r., zaskarżymy tę decyzję do Sądu Najwyższego, aby chronić kierowców przed niesprawiedliwymi karami” – powiedział Matula.

Jednak DOTr dwukrotnie odkładał wprowadzenie polityki RFID, która miała zostać wdrożona 1 sierpnia.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Na nieco ponad dwa miesiące przed wejściem kar w życie FFW wezwała kierowców, aby upewnili się, że ich znaczniki RFID są sprawne i załadowane.



Zrodlo