Organizacje pozarządowe wzywają do reform prawnych w celu ochrony dziennikarzy przed molestowaniem

We współpracy z Fundacją MacArthur i Centrum Dziennikarstwa Śledczego Wole Soyinka (WSCIJ) Agenda Praw Mediów (MRA) wezwała do wzmocnionych gwarancji prawnych w celu ochrony nigeryjskich dziennikarzy przed molestowaniem i zastraszaniem.

W ramach wspólnego zaangażowania mediów na rzecz rozwoju, włączenia społecznego i odpowiedzialności (CMEDIA) podczas dwudniowych warsztatów z uczestnikami i moderatorami dziennikarze zaproponowali programy budowania potencjału i szkolenia dla sędziów, urzędników sądowych i prokuratorów na temat przepisów dotyczących mediów i ich roli w demokracji.

Podczas warsztatów dyrektor wykonawczy MRA, Edetaen Ojo, podkreślił, że wolność mediów, kluczowy filar demokracji, musi być chroniona w Nigerii, aby dziennikarze mogli pracować bez obawy przed zastraszeniem lub ingerencją ze strony osób i podmiotów mających władzę w państwie.

Stwierdził, że choć konstytucja z 1999 r. ze zmianami zasadniczo gwarantuje wolność słowa, istnieje pilna potrzeba wzmocnienia ram prawnych, aby w szczególności chronić dziennikarzy i media przed wszelkimi formami ataków.

Powiedział: „Media odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu odpowiedzialności, przejrzystości i dobrego zarządzania. W związku z tym wszystkie zainteresowane strony, w tym rząd, wymiar sprawiedliwości, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i społeczność medialna, powinny współpracować w celu stworzenia otoczenia prawnego wspierającego wolny, niezależny i profesjonalny sektor mediów.

„Chociaż Konstytucja z 1999 r., ze zmianami, zasadniczo gwarantuje wolność słowa, istnieje pilna potrzeba wzmocnionych ram prawnych, aby w szczególności chronić wolność mediów i zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom i mediom przed wszelkimi formami ataków, w tym arbitralnymi aresztowaniami i zatrzymaniami, przemoc fizyczna, procesy karne i inne.

„Coraz częstsze niewłaściwe stosowanie i nadużywanie niektórych przepisów, takich jak ustawa o cyberprzestępczości, przepisy dotyczące karnego zniesławienia oraz przepisy ustawy o zapobieganiu terroryzmowi, mające na celu uciszanie, nękanie, zastraszanie lub karanie dziennikarzy i innych pracowników mediów, którzy zgłaszają drażliwe kwestie, takie jak korupcja, między innymi nadużycie władzy, złe praktyki rządzenia i łamanie praw człowieka są niezwykle niepokojące i należy je sprawdzić.

„Takie przepisy należy albo całkowicie uchylić, albo zmienić, aby dostosować je do regionalnych i międzynarodowych norm i standardów ochrony wolności mediów oraz zapobiec ich dalszemu nadużywaniu i niewłaściwemu wykorzystywaniu jako narzędzi represji wobec mediów”.

Wypowiadając się na temat bezpieczeństwa cyfrowego, specjalistka ds. programu MRA, Esther Adeyemi, podkreśliła potrzebę ochrony przez dziennikarzy poufności swoich źródeł, stwierdzając: „Wraz z rosnącym ryzykiem związanym z angażowaniem się w przestrzeń cyfrową dziennikarze muszą przyjąć najlepsze praktyki bezpieczeństwa, aby chronić siebie i zasoby cyfrowe przed złośliwych aktorów, także dziennikarze muszą mieć świadomość bezpieczeństwa i wdrożyć mechanizmy zapobiegające zagrożeniom dla poufności, integralności i dostępności danych”.

Ponadto Adams Timileyin, współpracownik programu MRA, nalegał, aby uczestnicy przyjęli ustawę o wolności informacji (FOIA) z 2011 r. jako narzędzie usprawniające reportaże dziennikarskie na temat działań rządu.

Chociaż FOIA z 2011 r. wywarła pewien pozytywny wpływ na ułatwianie dostępu do informacji, co jest niezbędne dla dziennikarstwa śledczego, a także rutynowych doniesień mediów, Timeleyin stwierdził, że wyzwania, w tym opóźnienia biurokratyczne i utrzymująca się kultura tajemnicy w rządzie i jego instytucjach, w dalszym ciągu utrudniają pełne i skuteczne wdrożenie ustawy.

Zaznaczył, że ustawa nie spełniła jeszcze swojego głównego celu, jakim jest zapewnienie społeczeństwu bardziej swobodnego dostępu do informacji.

Powiedział: „Zgodnie z przepisami ustawy instytucje publiczne mają obowiązek ustosunkowania się do wniosków o udzielenie informacji w terminie 7 dni niezależnie od tego, czy udzielają dostępu do żądanych informacji, czy też nie.

„Instytucja publiczna może odrzucić wniosek o udostępnienie informacji, jeżeli powołuje się na jedno lub kilka zwolnień przewidzianych w działach: 11, 12, 14, 15, 16, 17, 19 i 26 ustawy. Odrzucając wniosek, instytucja musi wydać zawiadomienie o odmowie wyraźnie stwierdzające
zwolnienie(a), na których się(-e) powołało, oraz powody, dla których uważa, że ​​zwolnienie(-a) ma zastosowanie.

„Zawiadomienie o odmowie powinno zostać wydane możliwie jak najszybciej, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku na podstawie ustawy (ust. 4)”.

Zrodlo