Dlaczego żołnierze UNIFIL-u nie stawiają oporu, będąc ciągle celem izraelskich żołnierzy?

Sobota, 12 października 2024 – 17:36 WIB

WIWAT – Zdecydowana reakcja Indonezji na brutalne działania izraelskiego wojska, które zaatakowało kwaterę główną Sił Tymczasowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Libanie (UNIFIL), rodzi duże pytania. Dlaczego żołnierze w ogóle nie zareagowali na izraelskie ataki?

Przeczytaj także:

6. grupa zadaniowa piechoty morskiej Habema intensyfikuje program inteligentnej Papui na rzecz dzieci z wioski Muara

10 października 2024 roku Izraelskie Siły Obronne (IDF) celowo zaatakowały bazę UNIFIL w mieście Naqoura przy użyciu czołgów podstawowych (MBT) Merkawa Mark IV.

W rezultacie dwóch członków Indonezyjskiej Armii Narodowej (TNI) zostało rannych. Według Centrum Informacyjnego TNI dwóch członków Grupy Zadaniowej TNI Konga UNIFIL monitorowało sytuację z wieży kontrolnej.

Przeczytaj także:

Izrael uniemożliwia ewakuację dzieci ze szpitali w Gazie, zablokowane są ciężarówki przewożące paliwo

„W wyniku tego zdarzenia personel TNI dotknięty ponownym atakiem odniósł lekkie obrażenia nóg i jego stan jest normalny” – powiedział szef Centrum Informacji Publicznej TNI, generał dywizji TNI Hariyanto. Wojsko VIVA.

VIVA Military: Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (UNIFIL)

Przeczytaj także:

Netanjahu wymazuje Gazę z nowej mapy Bliskiego Wschodu, Jokowi naprawdę nienawidzi zatrzymania reprezentacji przez Bahrajn

Dzień później żołnierze syjonistyczni ponownie otworzyli ogień do siedziby UNIFIL-u. Nawet według zgłoszonych raportów Wojsko VIVA z Al Jazeerawiele ścian kwatery głównej zawaliło się w wyniku ataków izraelskich czołgów wojskowych i buldożerów.

Jeśli spojrzeć na mandat określony w Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2006 r. (Rezolucja SC 1701), oprócz sześciu głównych zadań, żołnierze UNIFIL mają także uprawnienia do reagowania na każde zagrożenie.

UNIFIL zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich niezbędnych działań na terytorium, na którym rozmieszczone są jego siły, zgodnie ze swoimi możliwościami.

W Uchwała SC 1701 podkreśliło, że odpowiedź ta była związana z zadaniem zapewnienia, aby obszary operacyjne UNIFIL-u nie były wykorzystywane do jakichkolwiek wrogich działań.

VIVA Military: Grupa Zadaniowa UNIFIL TNI w Libanie

VIVA Military: Grupa Zadaniowa UNIFIL TNI w Libanie

Obejmuje to obowiązek ochrony personelu, obiektów, instalacji i sprzętu ONZ. Oraz zapewnienie bezpieczeństwa i swobody przemieszczania się personelu ONZ.

W przytoczonych danych Wojsko VIVA z oficjalnej strony internetowej UNIFIL z dnia 2 września 2024 r. łącznie 10 058 pracowników z 50 krajów.

Gdzie, Indonezja dostarcza najwięcej personelu UNIFIL. W sumie w tej misji wzięło udział 1231 żołnierzy TNI.

Następna strona

UNIFIL zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich niezbędnych działań na terytorium, na którym rozmieszczone są jego siły, zgodnie ze swoimi możliwościami.

Następna strona



Zrodlo