Siostrzenica Marine Le Pen zakłada własną partię: co to oznacza dla francuskiej skrajnej prawicy

Siostrzenica francuskiej przywódczyni skrajnie prawicowej Marine Le Pen założyła własną partię polityczną, której celem jest stanie się nową siłą w rozwijającym się bloku prawicowym w kraju.

W poniedziałkowym wywiadzie dla francuskiej gazety Le Figaro 34-letnia Marion Marechal ogłosiła utworzenie organizacji Identite-Libertes (Identity-Freedoms) – w skrócie IDL – której jest przewodniczącą.

„Zdecydowałam się uruchomić ruch polityczny, aby przyczynić się do zwycięstwa obozu narodowego” – powiedziała francuskiej gazecie, odnosząc się do prawicowego sojuszu partii, który był bliski zdobycia większości w ostatnich francuskich wyborach, po zajęciu pierwszego miejsca wśród trzech głównych sojuszy politycznych w pierwszej turze głosowania, która odbędzie się 30 czerwca.

Bloki centralny i lewicowy połączyły siły i selektywnie wycofywały kandydatów w kilku obszarach, aby zapewnić, że prawica nie zdobędzie większości w drugiej turze, co doprowadziło do osłabienia Zgromadzenia Narodowego, w którym każdy sojusz polityczny zdobył około jednej trzeciej głosów.

Zjednoczenie Narodowe, skrajnie prawicowa partia pierwotnie nazywana Frontem Narodowym i założona przez dziadka Marechala, Jeana-Marie Le Pena, sama zdobyła ponad 31 procent głosów w wyborach do Zgromadzenia Narodowego pod koniec czerwca, stając się największą partią we Francji pod względem głosów udział.

Choć ideologicznie odrębna od Zgromadzenia Narodowego, Marechal powiedziała, że ​​IDL będzie działać jako sojusznik i wspierać kandydaturę Le Pen na prezydenta w wyborach w 2027 roku.

„Moim celem jest praca w koalicji u boku Marine Le Pen, Jordana Bardelli i Erica Ciottiego” – powiedział Marechal. Bardella jest obecnym przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (Le Pen był prezydentem w latach 2011–2021), natomiast Ciotti jest liderem prawicowej partii Republikanów we Francji.

Marion Marechal, lat 5 (trzecia od lewej), trzyma za ręce swojego dziadka, francuskiego skrajnie prawicowego i nacjonalistycznego polityka Jeana-Marie Le Pena podczas corocznej demonstracji założonej przez niego partii politycznej, Frontu Narodowego (Front Narodowy – FN) i jego żona Jany w Paryżu, 1 maja 1995 r. Po prawej stronie widać jej matkę Yann Le Pen i przybranego ojca Samuela Marechala. Marine Le Pen stoi na prawo od ojca [Yves Forestier/Sygma via Getty Images]

Kim jest Marion Marechal?

Marion Jeanne Caroline Marechal jest wnuczką Jean-Marie Le Pena, założyciela Frontu Narodowego – obecnie przemianowanego na Zjednoczenie Narodowe – a także ojca Marine Le Pen. Marechal poślubiła włoskiego polityka Vincenzo Sofo w 2021 roku, a para ma jedną córkę, Clotilde. Marechal ma także starszą córkę z pierwszego małżeństwa z francuskim biznesmenem Matthieu Decosse, które zakończyło się w 2016 roku.

Marechal był początkowo członkiem partii Zjazd Narodowy. Została najmłodszą członkinią Zgromadzenia Narodowego w historii Francji, kiedy w 2012 roku w wieku 22 lat została wybrana na członka Zgromadzenia Narodowego.

W 2017 r. nie ubiegała się jednak o reelekcję, zrezygnowała także z funkcji radnej regionalnej, by w 2022 r. powrócić do polityki i dołączyć do skrajnie prawicowej partii Erica Zemmoura Reconquete.

W 2018 roku, w przerwie od rodziny, Marechal ogłosiła, że ​​zmienia nazwisko z Marion Marechal-Le Pen, rezygnując z nazwiska swojego dziadka Jean-Marie, znanego z podburzających poglądów na temat imigracji i Holokaustu. Obecnie używa wyłącznie nazwiska swojego adoptowanego ojca Samuela, który od młodości był także członkiem Zjazdu Narodowego. Ożenił się z matką Marechala, Yann Le Pen – siostrą Marine.

W wyborach legislacyjnych w czerwcu 2024 r. Marechal stanął na czele listy Reconquete do Parlamentu Europejskiego. Zemmour powierzył jej zadanie negocjacji ze Zgromadzeniem Narodowym w celu ustalenia jednej listy kandydatów do wyborów, ale ona zarzuciła mu, że stawia zbyt wiele warunków wstępnych potencjalnemu sojuszowi i utrudnia go.

Marechal został wybrany do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 r. i dołączył do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), centroprawicowej grupy politycznej w parlamencie. Kilka dni później Zemmour oskarżył Marechal o „zdradę” i 12 czerwca wyrzucił ją z partii. Marechal powiedziała, że ​​będzie niezależną partią.

Marion Marechal
Marion Marechal, wówczas główna kandydatka francuskiej skrajnie prawicowej partii Reconquete w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (po prawej), i jej mąż, włoski polityk Vincenzo Sofo (po lewej), na spotkaniu tej partii w Dome de Paris inaugurującym kampanię przed wyborami europejskimi – Palais des Sports w Paryżu, 10 marca 2024 r [Adnan Farzat/NurPhoto via Getty Images]

Co reprezentuje jej nowa partia?

Nazwa partii – Identité-Libertés (Tożsamość-Wolność) – podsumowuje jej dwa główne „filary” polityki. Z jednej strony partia twierdzi, że jej celem jest obrona francuskiej tożsamości przed imigracją i tym, co nazywa „islamizacją”, a także promocja chrześcijańskiego dziedzictwa Francji. Z drugiej strony ma na celu ochronę wolności słowa i wolnej przedsiębiorczości.

Marechal powiedział, że IDL oderwie się od „mentalnego socjalizmu”, który napędza politykę fiskalną we Francji.

Byłoby to również „anty-wake”, termin „wake” pochodzi z języka afroamerykańskiego i opisuje osobę, która jest świadoma nierówności społecznych, takich jak niesprawiedliwość rasowa, seksizm i odmawianie praw LGBTQ.

Marechal powiedziała „Le Figaro”, że jej partia będzie działać na rzecz wzmocnienia bloku prawicowego, czerpiąc inspirację z innych europejskich sukcesów, a mianowicie z Włoch, gdzie premier Giorgia Meloni doszła do władzy jako pierwsza włoska premier kobieta, będąc szefową koalicji trzech prawicowych -imprezy skrzydłowe w 2022 roku.

Marechal powiedziała, że ​​jej rozstanie z Zemmourem nastąpiło, gdy uczynił on Zjednoczenie Narodowe Le Pen i partię Republikanów Ciottiego swoimi głównymi przeciwnikami, podczas gdy ona chciała zawrzeć sojusz, który wzmocniłby blok prawicowy w walce z lewicą.

„Aby zachować spójność, nie mogłem nadążać [his] decyzję” – powiedziała.

Pomimo deklarowanego przez nią poparcia dla ciotki, spadkobiercy francuskiej skrajnie prawicowej dynastii Le Pen od dawna rywalizują ze sobą, zwłaszcza od czasu, gdy Marine Le Pen wydaliła ojca z partii w 2015 r. po tym, jak powtórzył swoje stanowisko, że Holokaust był „ szczegół historii”. Marechal nazwał wydalenie „okrutną zdradą”.

Obie kobiety nie zgodziły się także co do utworzenia silniejszego sojuszu między partiami centrowymi a prawicą/skrajną prawicą, za którym opowiada się Marechal, ale Le Pen go odrzuciła.

Czy IDL stanowi zagrożenie dla Zgromadzenia Narodowego?

Nowa partia powstała w czasie, gdy Le Pen i inni działacze partii stanęli przed sądem pod zarzutem defraudacji funduszy Unii Europejskiej. Jeśli Le Pen i jej współoskarżeni zostaną uznani za winnych, grozi im do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości do 1 miliona euro (1,1 miliona dolarów) każdy.

W zeszłym miesiącu, gdy Le Pen stanęła przed trybunałem karnym w Paryżu, powiedziała reporterom, że ma pewność, że zostanie udowodnione, że nie doszło do żadnego przestępstwa.

Obserwatorzy nie wierzą, że IDL będzie stanowić poważne zagrożenie dla Zjednoczenia Narodowego.

W serwisie X część zwolenników Zemmoura przewidywała, że ​​partia Marechala stanie się „satelitą” Rajdu Narodowego. Inni ostrzegali przed ryzykiem skrajnego rozdrobnienia w obozie prawicowym, które, ich zdaniem, może osłabić ich blok, jeśli nie będą w stanie się zjednoczyć.

Daniel Stockemer, profesor na wydziale nauk politycznych na Uniwersytecie w Ottawie, powiedział Al Jazeerze, że nie wierzy, że IDL odniesie sukces jako formacja polityczna.

„Ta próba Marion Marechal jest raczej oznaką desperacji” – stwierdził Stockemer, którego badania skupiają się na radykalnych partiach prawicowych w Europie. „Jedyną opcją, aby pozostać aktywną politycznie, było dla niej samodzielne założenie partii”.

Zjednoczenie Narodowe jak dotąd „przetrwało wszelkie próby skompromitowania swojej hegemonii na skrajnej prawicy” – dodał Stockemer, dodając, że spodziewa się, że teraz będzie robić to samo.

Zrodlo