Nowe odrestaurowane dzieła i darowizny wzbogacają zbiory Muzeum Kościoła Asturii

Muzeum Kościelne rozpoczyna akcję pt „Czwartek w Muzeum”specjalna akcja, która odbywa się przez cały październik. Celem tej propozycji jest wyeksponowanie nowych dzieł, które niedawno trafiły do ​​muzeum dzięki darowiznom prywatnym i obejmują lata 2019–2022. Pod hasłem „Darowizny i spadki w Muzeum Kościoła w Asturii (2019-2022)”, wydarzenie ma także na celu publiczne uznanie cennej roli, jaką mecenasi i darczyńcy odgrywają w wzbogacaniu zbiorów muzeum.

Nowe dzieła, dziedzictwo wzbogacające dziedzictwo

Dyrektor Muzeum Kościelnego, Otylia Requejopowiedział COPE Asturias, że celem tego działania jest pokazanie niektórych z najwybitniejszych dzieł, które trafiły do ​​muzeum dzięki hojnemu dziedzictwu.

Jednym z głównych dzieł tego wydania jest portret Dziekan José Cuesta Fernándeznamalowany przez znanego artystę Jose Arpa Perea. Dzieło to zostało podarowane w 2021 r. przez braci Somolinos Rodríguez-Bustelo i ma silny związek z katedrą w Oviedo, biorąc pod uwagę, że Cuesta Fernández odegrał istotną rolę w historii tej instytucji.

Arcybiskupstwo Oviedo

Otilia Requejo, dyrektor Muzeum Kościelnego

Kolejnym dziełem, które publiczność będzie mogła docenić, jest m.in Scena franciszkańskaprzekazany przez panią Maríę Pilar Noriegę. Po starannym procesie renowacji potwierdzono, że obraz ten jest dziełem słynnego XVIII-wiecznego asturyjskiego malarza, Jose Bustamantejednego z najbardziej wpływowych artystów swoich czasów w regionie, jak wyjaśniła sama Requejo.

Święty Filip Neri, Święty Radości

Wśród nowych nabytków jest także portret San Felipe NeriŚwięty czczony w Asturii, nazywany „Świętym Radości” i opiekunem ubogich. Dzieło to zostało podarowane przez siostry Sánchez Piñán i zostanie zaprezentowane przez Gavino Busto Hevię, głównego kuratora sztuki starożytnej w Muzeum Sztuk Pięknych w Asturii, który przedstawi ekspercką opinię na temat dzieła.

Proces przywracania

Proces renowacji tych dzieł szczegółowo wyjaśni konserwatorka Paula Sánchez Ablanedo, odpowiedzialna za nową pracownię restauratorską, którą muzeum uruchomiło w 2024 roku.

Według Requejo nowe dzieła trafiające do muzeum poddawane są procesom konserwacji i restauracji, co stanowi zasadniczy krok przed ich publiczną wystawą. Paula Sánchez będzie odpowiedzialna za informowanie uczestników o zastosowanych technikach i warunkach, w jakich znaleziono dzieła, rozpowszechniając w ten sposób ważne prace wykonane przez zespół konserwatorski muzeum.

Muzeum Kościoła

Arcybiskupstwo Oviedo

Muzeum Kościoła

Współpraca z ekspertami

W ramach tego działania współpracują także eksperci z Uniwersytet w Oviedo i z Muzeum Sztuk Pięknych Asturii. Relacja między Muzeum Kościelnym a tymi instytucjami jest długa, co podkreśla Otilia Requejo, która pełni także funkcję dyrektora biura ds. dóbr kultury arcybiskupstwa Oviedo.

Współpraca z Uniwersytetem w Oviedo, zwłaszcza z jego Wydziałem Sztuki, jest płynna i stała, a uczelnia zawsze przyczyniała się do działań informacyjnych muzeum. Requejo podkreśla, że ​​korzystanie z tych ekspertów wzbogaca inicjatywy kulturalne muzeum, gwarantując społeczeństwu dostęp do najlepszej wiedzy na temat cennego dziedzictwa artystycznego, które jest chronione.

Głównym celem tego typu działań jest nie tylko nagłośnienie ostatnich nabytków, ale także podkreślenie rangi Muzeum Kościelnego, które jest nie tylko katedralne, ale także diecezjalne. Oznacza to, że oprócz eksponatów należących do katedry w Oviedo, w muzeum znajduje się ogromne dziedzictwo pochodzące z ponad 100 parafii w całej Asturii. W tym sensie muzeum jest przedstawiane jako wizytówka, która uwidacznia dziedzictwo kościelne całego regionu, a jednocześnie stara się zachęcać do przyszłych darowizn, które w dalszym ciągu wzbogacają jego zbiory.

Zrodlo