Używanie języka ojczystego jako sposobu nauczania kończy się wraz z wejściem ustawy w życie

Używanie języka ojczystego jako sposobu nauczania kończy się wraz z wejściem ustawy w życie

ZDJĘCIE PLIKU: Nauczycielka szkoły publicznej Ivy Catungal udziela instrukcji swoim uczniom w szkole podstawowej San Diego w Batasan Hills w Quezon City. – Ustawa Republiki (RA) nr 12027 lub Ustawa o zaprzestaniu używania języka ojczystego jako środka nauczania od przedszkola do klasy 3 weszła w życie w czwartek 11 października 2024 r. INQUIRER/GRIG C. MONTEGRANDE

MANILA, Filipiny – W czwartek 11 października weszło w życie rozwiązanie, które zaprzestanie używania języka ojczystego jako środka nauczania od przedszkola do klasy 3.

Ustawa Republiki (RA) nr 12027 lub ustawa o zaprzestaniu używania języka ojczystego jako środka nauczania od przedszkola do klasy 3 zmienia sekcje 4 i 5 RA nr 10533 lub ustawę o rozszerzonej edukacji podstawowej z 2013 r., która nakazuje, aby ocena nauczania dla uczniów od przedszkola do klasy 3 będzie nauczana w języku regionalnym lub ojczystym, a program nauczania musi być zgodny z wielojęzyczną edukacją opartą na języku ojczystym (MTB-MLE).

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zgodnie z RA 12027 „[t]środkiem nauczania zostanie ponownie język filipiński i, o ile prawo nie stanowi inaczej, język angielski”, podczas gdy języki regionalne będą służyć uczniom jako dodatkowe środki nauczania.

PRZECZYTAJ: Niedociągnięcia rządu nie powiodły się w programie dotyczącym języka ojczystego, twierdzi prawodawca

Zapewnia także fakultatywną realizację w klasach jednojęzycznych lub w grupie uczniów mówiących tym samym językiem ojczystym i uczęszczających do tej samej klasy w roku szkolnym.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Sekcja 2 RA 12027 stanowi, że ramy MTB-MLE w klasach jednojęzycznych można zastosować w klasach jednojęzycznych, biorąc pod uwagę, że język ojczysty do wykorzystania jako środek nauczania spełnia następujące wymagania:

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

  • Oficjalna ortografia opracowana i opublikowana przez Komisję Języka Filipińskiego (KWF);
  • Oficjalne udokumentowane słownictwo opublikowane przez KWF
  • Dostępność w szkole nauczycieli, którzy mówią i są przeszkoleni do nauczania w języku ojczystym

PRZECZYTAJ: Senat przyjął ustawę o nauczaniu w oparciu o język ojczysty

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

RA 12027 również stanowi, że „Departament Edukacji [DepEd] dokona przeglądu możliwości realizacji Programu MTB-MLE w klasach jednojęzycznych” po upływie trzech lat od wejścia w życie ustawy.

Ponadto zleca DepEd opracowanie polityki mapowania po roku obowiązywania prawa, aby oceniać i klasyfikować uczniów na podstawie ich języka ojczystego, „w celu systematycznego ustalania istnienia klas jednojęzycznych w roku szkolnym”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

RA 12027 wchodzi w życie 15 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.



Zrodlo