Podkreślono dobro sędziów, IKAHI: Naciskaliśmy na projekt ustawy o stanowiskach sędziów, ale zniknęliśmy bez dokumentów

Sobota, 12 października 2024 – 10:42 WIB

Djakarta – Indonezyjskie Stowarzyszenie Sędziów (IKAHI) skrytykowało panujące od 12 lat warunki, w których państwo w dalszym ciągu zaniedbuje dobro sędziów w kraju.

Przeczytaj także:

Sędzia Sick, Decyzja w sprawie pozwu PDIP dotyczącego Gibrana Cawapresa przełożona po inauguracji

Rozporządzenie rządu (PP) nr 94/2012 w sprawie praw i udogodnień finansowych sędziów powinno służyć jako parasol prawny w zakresie dobra sędziów. PP został jednak unieważniony decyzją Sądu Najwyższego (MA) nr 23/2018.

Sekretarz ds. rzecznictwa w IKAHI Djuyamto powiedział, że jeśli sędziowie w kraju nie podejmą działań, państwo nie zareaguje.

Przeczytaj także:

Zaangażowana w poprawę dobrobytu prywatnych nauczycieli, Wahono przygotowuje karty nauczyciela w Bojonegoro

„Powiedziałem nawet, czy mogłoby być tak, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, nie zostanie ona poddana przeglądowi przez 20–30 lat? Jeśli się nie poruszy, może się zdarzyć, że nie zostanie poddana przeglądowi przez 30 lat. To dowód że państwo ignoruje zawód sędziego” – powiedział Djuyamto podczas dyskusji w rejonie Cikini w środkowej Dżakarcie, cytowanej w sobotę 12 października 2024 r.

Ilustracja przedstawiająca krzesło sędziowskie

Zdjęcie:

  • MIĘDZY ZDJĘCIAMI/Akbar Nugroho Gumay

Przeczytaj także:

Zapytana przez sędziego w sprawie własności prywatnego odrzutowca Sandra Dewi: To tylko plotka

Djuyamto uważa, że ​​państwo nie powinno ignorować decyzji Sądu Najwyższego nr 23/2018. Bo to wyrok Sądu Najwyższego nakazał nowelizację ustawy PP 94/2012, aby sędziowie mogli dochodzić swoich praw.

„Jako kraj prawa, gdy Sąd Najwyższy podejmował decyzję w 2018 r., powinien był natychmiast zrewidować ustawę PP 94/2012, którą uznano za niezgodną z prawem. Jednak przez pięć lat nie przeprowadzono żadnej rewizji” – dodał. powiedział.

Poruszył także losy znowelizowanej ustawy o stanowisku sędziów, która została uwzględniona w krajowym programie legislacyjnym (Prolegnas). Jednak do tej pory nie jest to jasne.

„Ustawa o stanowisku sędziów została kiedyś uwzględniona w krajowym programie legislacyjnym, nalegaliśmy, aby to zrobić. Ale potem zniknęła bez żadnego powodu i nie została zgłoszona” – powiedział.

W dyskusji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Prawnych (Iwakum) głos zabrali m.in. rzecznik indonezyjskiej Solidarności Sędziów (SHI) Fauzan Ar-Rasyid oraz wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu Trisakti Albert Aries.

Następna strona

Poruszył także losy znowelizowanej ustawy o stanowisku sędziów, która została uwzględniona w krajowym programie legislacyjnym (Prolegnas). Jednak do tej pory nie jest to jasne.

Następna strona



Zrodlo