SpaceX planuje wystrzelenie tej stacji kosmicznej. Wygląda futurystycznie.

W 2030 roku NASA zanurzy starzejącą się Międzynarodową Stację Kosmiczną w oceanie.

Agencja kosmiczna liczy na firmy komercyjne, aby budowały i wdrażały przyszłe nawyki na orbicie wokół Ziemi. Jeden z nich mógłby wyglądać jak Haven-1, zbudowany przez firmę zajmującą się technologią kosmiczną Vast. Firma z południowej Kalifornii opublikowała ostateczne projekty elegancko wyglądającej kapsuły Haven-1, która SpaceX planuje wystartować na rakiecie Falcon 9 w swoim przytułku już w 2025 roku.

Choć program obejmuje niezawodną rakietę, niezawodny statek SpaceX, który zabierze tam pasażerów, oraz założyciela-miliardera, harmonogram budowy, a następnie wystrzelenia kapsuły wyposażonej w systemy podtrzymywania życia do drugiej połowy 2025 r. jest z pewnością ambitny. Mashable skontaktował się z firmą, aby uzyskać więcej informacji na temat planów i postępów w przypadku Haven-1.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowiec z NASA obejrzał pierwsze zdjęcia z Voyagera. To, co zobaczył, przyprawiło go o dreszcze.

Vast ma tę zaletę, że zatrudnia emerytowanego astronautę NASA, Andrew J. Feustela, do doradzania przy projektowaniu kapsuły.

„Wyleciałem w trzy misje w przestrzeń kosmiczną i wyciągamy wnioski z tych doświadczeń i wprowadzamy innowacje, aby ulepszyć sposób, w jaki możemy żyć i pracować na stacji kosmicznej” – powiedział Feustel w oświadczeniu. „Od komunikacji i łączności, przez prywatną przestrzeń i interakcję z innymi osobami na pokładzie, po postęp ludzkości na Ziemi i poza nią – każdy szczegół został zaprojektowany z myślą o doświadczeniu astronautów, co stanowi podstawę naszej pracy”.

Zmienna prędkość światła

Poniższy film i zdjęcia przedstawiają koncepcje tego projektu. W ostrym kontraście z Międzynarodową Stacją Kosmiczną – zagraconym laboratorium kosmicznym zdominowanym przez ściany zapełnione sprzętem i okablowaniem – Haven-1 jest minimalistyczny i schludny. Wygląda na to, że za spartańskimi panelami ściennymi przechowywanych jest mnóstwo sprzętu. Kapsuła zawiera nawet „ognioodporne listwy z forniru z drewna klonowego, które wnoszą naturalne ciepło do tego, co tradycyjnie było sterylnym, wynikającym z konieczności wnętrzem” – firma wyjaśniła.

Układ wnętrza kapsuły Haven-1.
Źródło: Ogromne

Koncepcja części wspólnej Haven-1, z dużym oknem wychodzącym na Ziemię.

Koncepcja części wspólnej Haven-1, z dużym oknem wychodzącym na Ziemię.
Źródło: Ogromne

Ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na prawdopodobieństwo wyniesienia Haven-1 na orbitę, jest to, że jest to pojedyncza, stosunkowo mała kapsuła (dla porównania, zobacz układ powyżej). Dla kontrastu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna — której budowę państwa rozpoczęły pod koniec lat 80. XX wieku — to „największy obiekt stworzony przez człowieka, jaki kiedykolwiek krążył wokół Ziemi” – wyjaśnia NASA. Dostarczenie głównych elementów stacji zajęło 42 loty.

Jest „większy niż dom z sześcioma sypialniami, sześcioma sypialniami, dwiema łazienkami, siłownią i wykuszowym widokiem na 360 stopni” – stwierdził. – stwierdziła agencja kosmiczna.

Oznaczone elementy rozległej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Oznaczone elementy rozległej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Źródło: NASA

Ambicje Vast dotyczące Układu Słonecznego wykraczają daleko poza pierwotną kapsułę. Jeśli Haven-1 zostanie zrealizowany i bezpiecznie pomieści 4-osobową załogę, firma planuje zbudować, a następnie wystrzelić większy moduł w 2028 r. Docelowo, w latach 30. XXI wieku, ma nadzieję zbudować „Stacje sztucznej grawitacji“, który może pomieścić 8-osobową załogę. Te długoterminowe plany wymagają oczywiście zaangażowania finansowego klientów z dużymi kieszeniami, jak być może pewna krajowa agencja kosmiczna, która potrzebuje miejsca do prowadzenia badań na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Tymczasem ambicje NASA na nadchodzące dziesięciolecia sięgają Księżyca i dalej. Agencja planuje zbudować stałą obecność na Księżycu, gdzie będzie zbierać wodę zakonserwowaną w lodowatych kraterach i być może zbudować magazyn paliwa na potrzeby wypraw na Marsa lub asteroidy bogate w zasoby.



Zrodlo