Zełenski wzywa sojuszników do utrzymania pomocy po tym, jak Scholz obiecuje pakiet zbrojeniowy

Prezydent Ukrainy odbywa tournee po Europie, gromadząc poparcie dla swojego „planu zwycięstwa”, który ma zakończyć wojnę w Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że ważne jest, aby pomoc sojuszników dla Ukrainy nie zmniejszyła się w przyszłym roku, po tym jak podczas europejskiego tournée otrzymał od kanclerza Niemiec Olafa Scholza zobowiązanie dotyczące nowego pakietu broni, którego celem było zdobycie poparcia dla jego „planu zwycięstwa”, którego celem było zakończenie wojny z Rosją.

W piątek Zełenski podziękował Niemcom za nieustanne wsparcie przez ostatnie dwa lata podczas wojny Ukrainy z Rosją, ale powiedział: „Bardzo ważne jest dla nas, aby ta pomoc nie zmniejszyła się w przyszłym roku”.

Ukraiński przywódca zapowiedział, że przedstawi Scholzowi swój plan wygrania wojny z Rosją i wyraził nadzieję, że konflikt zakończy się „nie później niż w przyszłym roku, 2025”.

„Ukraina bardziej niż ktokolwiek inny na świecie pragnie sprawiedliwego i szybkiego zakończenia tej wojny” – powiedział Zełenski.

„Wojna niszczy nasz kraj, odbierając życie naszym obywatelom” – dodał.

Zełenski wielokrotnie odrzucał jakikolwiek plan pokojowy przewidujący oddanie przez Ukrainę ziemi Rosji, argumentując, że wojska rosyjskie muszą wycofać się z wszystkich ziem ukraińskich, jako podstawę do osiągnięcia pokoju.

Wraz z Zełenskim Scholz zapowiedział do końca roku pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,4 miliarda euro (1,53 miliarda dolarów).

Pomoc będzie udzielana wspólnie z krajami partnerskimi, w tym Belgią, Danią i Norwegią, i ma obejmować ochronę przeciwlotniczą, czołgi, drony bojowe i artylerię.

„To jasny komunikat [Russian President Vladimir] Putin – gra na czas nie zadziała. Nie przestaniemy wspierać Ukrainy” – powiedział Scholz.

Niemiecki przywódca dodał, że on i Zełenski zgodzili się na konferencję pokojową, która obejmie Rosję, i stwierdził, że pokój „można osiągnąć jedynie na podstawie prawa międzynarodowego”.

„Nie zaakceptujemy pokoju dyktowanego przez Rosję” – powiedział Scholz.

Niemcy są największym po Stanach Zjednoczonych zwolennikiem pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Jednak w obliczu wyborów prezydenckich w USA w przyszłym miesiącu i możliwości zwycięstwa byłego prezydenta Donalda Trumpa, który już podał w wątpliwość dalsze wsparcie dla Kijowa, wizyta Zełenskiego do Berlina nastąpiła w krytycznym momencie.

Zełenski spotyka się z papieżem Franciszkiem w Watykanie [Handout/Vatican Media via Reuters]

„Sprawiedliwy i stabilny pokój”

Wcześniej w piątek Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie, aby porozmawiać na temat „niezwykle bolesnej” kwestii Ukraińców schwytanych i deportowanych do Rosji.

Watykan podał, że Zełenski omówił wojnę, „sytuację humanitarną na Ukrainie” oraz sposoby osiągnięcia „sprawiedliwego i stabilnego pokoju”.

Franciszek wielokrotnie wzywał do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Jednak Franciszek wywołał oburzenie w marcu, kiedy nawoływał Ukraińców do „wywieszenia białej flagi i negocjacji” w celu zakończenia wojny.

Zrodlo