Amerykański organ regulacyjny ds. mediów komentuje żądania Trumpa CBS

Wezwanie do wycofania licencji sieci stanowi zagrożenie dla wolności słowa, powiedział szef FCC

Krytyka republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa pod adresem sposobu, w jaki CBS zredagowała wywiad z jego demokratyczną rywalką Kamalą Harris, stanowi zagrożenie dla wolności słowa i demokracji, stwierdził szef amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC).

Trump oskarżył CBS o popełnienie przestępstwa „Największe oszustwo w historii telewizji” zmieniając aranżację wywiadu „60 minut” z Harris, wyemitowanego na początku tego tygodnia, aby nadać jej bardziej spójny wygląd. Wezwał do utraty licencji przez sieć.

„Chociaż powtarzające się ataki byłego prezydenta na stacje nadawcze mogą być teraz znajome, te groźby wobec wolności słowa są poważne i nie należy ich ignorować” – powiedziała w czwartkowym oświadczeniu przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel, Demokratka. „FCC nie cofa i nie będzie cofać licencji dla stacji nadawczych tylko dlatego, że kandydat polityczny nie zgadza się z treścią lub przekazem lub mu się nie podoba”.

Zdaniem Rosenworcela, „Pierwsza poprawka jest kamieniem węgielnym naszej demokracji”. Ta konkretna część Konstytucji Stanów Zjednoczonych zabrania rządowi naruszania wolności słowa, prasy, zgromadzeń i religii.

Harris nagrał wywiad „60 minut” w ramach napaści medialnej, wyprzedzając Trumpa w wielu sondażach w miarę zbliżania się wyborów zaplanowanych na 5 listopada. Wyemitowana w niedzielę zapowiedź wywiadu pokazała, jak udzielała mylącej i zawiłej odpowiedzi na pytanie dotyczące Izraela. Jednak cały program wywołał zupełnie inną reakcję – pozostawiając widzów zdumionych tym, co i kiedy Harris faktycznie powiedział.




Trump odpowiedział kilkoma postami na swojej platformie Truth Social, oskarżając o to CBS „pokrojony w kostkę” Harrisa „praktycznie niespójny” odpowiedzi, które sprawią, że będzie dobrze wyglądać, co, jak to określił, stanowi plamę na reputacji zarówno „60 minut”, jak i samej sieci.

„To jest sama definicja FAKE NEWS! Opinia publiczna zasługuje na OGROMNE I NATYCHMIASTOWE PRZEPROSZENIA!” – napisał w czwartek.

Były i aspirujący przyszły prezydent USA zasugerował, że inne sieci nadawcze nie są wcale lepsze i również powinny otrzymać odebrane licencje.

Oświadczenie Rosenworcela pojawia się w kontekście powszechnych nacisków Demokratów na rzecz cenzurowania mediów społecznościowych w imię zwalczania “dezinformacja” Do „Chroń naszą demokrację”.

Tymczasem FCC głosowała zgodnie z linią partii za przyspieszeniem zakupu ponad 200 stacji radiowych na ponad 40 rynkach w całych Stanach Zjednoczonych przez grupę wspieraną przez megadarczyńcę Demokratów, George’a Sorosa. Decyzję ogłosił republikański komisarz Brendan Carr “bez precedensu” i stwierdził, że nie przestrzega wymogów i procedur skodyfikowanych w prawie federalnym.

Zrodlo