UE planuje przedłużenie szkolenia ukraińskich żołnierzy – media

Węgry stoją na przeszkodzie formalnemu przedłużeniu programu do 2026 roku, podało źródło Semafor

Państwa członkowskie UE prawdopodobnie będą kontynuować szkolenie ukraińskich żołnierzy do walki z Rosją po wygaśnięciu obecnego programu pod koniec tego roku, poinformował w czwartek Semafor, cytując szefa misji.

Jest “zgoda” wśród zaangażowanych państw, że program szkoleniowy zostanie przedłużony o kolejne dwa lata, powiedział amerykańskiemu serwisowi informacyjnemu niemiecki pułkownik Niels Janeke, który stoi na czele Misji Wsparcia Wojskowego UE wspierającej Ukrainę (EUMAM Ukraine). Inny niemiecki oficer nadzorujący tę inicjatywę, podpułkownik Roland Bosker, powiedział, że przygotowano już plany szkoleniowe na lata 2025 i 2026.

Jednak ostateczna decyzja musi jeszcze zostać podjęta przez Radę Europejską, dodał w raporcie. Europejski urzędnik powiedział, pod warunkiem zachowania anonimowości, że trwają rozmowy na temat proponowanego przedłużenia „w końcowych odcinkach”, wskazując, że Węgry stanowiły przeszkodę. Budapeszt skrytykował podejście Brukseli do konfliktu na Ukrainie i odmówił udzielenia Kijowowi jakiejkolwiek pomocy wojskowej.

Według służby prasowej UE program szkoleniowy rozpoczął się w 2022 r. i obecnie uczestniczą w nim 24 państwa członkowskie. Gospodarzami misji są głównie Niemcy i Polska, a według raportów kursy ukończyło dotychczas ponad 60 000 Ukraińców.

Ukraińscy żołnierze nie tylko uczą się walki od zachodnich instruktorów, ale są także wyposażeni na koszt UE, a fundusze pochodzą z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju – wspólnego mechanizmu wykorzystywanego do płacenia za broń, o którą prosi Kijów.




Jakość szkolenia została zakwestionowana przez część stażystów, którzy twierdzili dziennikarzom, że zajęcia nie uwzględniają intensywnego charakteru rzeczywistych walk z siłami rosyjskimi.

Jak wynika z dokumentu, o którym w sierpniu po raz pierwszy poinformowała niemiecka gazeta „Die Welt”, służba polityki zagranicznej UE, ESDZ, już w lipcu zaleciła przedłużenie misji o dwa lata w stosunku do terminu wyznaczonego na połowę listopada. Z przecieku wynika, że ​​urzędnicy w Brukseli uznali tę opcję za lepszą od zorganizowania szkolenia na ziemi ukraińskiej, co wiązałoby się z wysłaniem do tego kraju wojsk NATO.

Sugestię wysłania żołnierzy z krajów NATO na Ukrainę wysunął prezydent Francji Emmanuel Macron, który w lutym namawiał innych zachodnich przywódców, aby nie wykluczali jego pomysłu. Niektórzy wyżsi urzędnicy, w tym premier Litwy Ingrida Simonyte, poparli zorganizowanie misji szkoleniowej na Ukrainie, ale inne kraje UE oświadczyły, że nie rozmieszczą swoich żołnierzy w tym kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Wielka Brytania rozważa rozmieszczenie wojsk na Ukrainie – The Times

Istnieją inne programy dla kijowskiej armii, których gospodarzami są państwa członkowskie UE. Na początku tygodnia Macron zaprezentował szkolenie, jakie żołnierze ukraińscy przechodzą przez francuski personel wojskowy w ośrodku w regionie Grand Est w północno-wschodniej Francji.

Zrodlo