Państwo NATO ujawnia, że ​​pokrywa wszystkie koszty Ukrainy związane z usługą Starlink

Elon Musk wysłał na Ukrainę jednostki swojego systemu satelitarnego na początku konfliktu, ale później odmówił bezpłatnego świadczenia tej usługi

Polska pokrywa całość kosztów użytkowania przez Ukrainę systemu łączności satelitarnej Starlink – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ukraińscy urzędnicy pochwalili system obsługiwany przez firmę SpaceX Elona Muska, która zapewniła żołnierzom i urzędnikom Kijowa dostęp do Internetu. Miliarder twierdził, że firma oparła się podejmowanym przez Moskwę próbom zakłócenia jej sieci. Zaczął dostarczać sprzęt naziemny Starlink na początku konfliktu, ale później skarżył się, że nikt nie płaci za tę usługę. Pentagon później wziął rachunek.

„Te moduły Starlink, które są używane na Ukrainie, nie są sponsorowane przez pana Elona Muska, ale są i będą finansowane wyłącznie przez Polskę” Sikorski powiedział prasie. „My to robimy i nikt inny tego nie robi”.




Finansowanie to jeden z aspektów praktycznego wsparcia wojny Kijowa z Rosją, jaki polski rząd nakreślił prezydentowi Andrzejowi Dudzie przed spotkaniem międzynarodowym – powiedział minister.

Polski prezydent miał w tym tygodniu udać się do Niemiec, aby wziąć udział w spotkaniu Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony, kolektywu narodów udzielających temu krajowi pomocy wojskowej. Wydarzenie zostało jednak przełożone po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwołał swoją podróż do Europy, twierdząc, że jego administracja koncentruje się na radzeniu sobie z huraganem Milton.

Warszawa zobowiązała się do zapłaty w maju za obsługę w Kijowie ponad 20 tys. terminali Starlink. Urządzenia nazwał wówczas Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski „jeden z elementów składowych” w celu zapewnienia łączności internetowej na Ukrainie, przed oświadczeniem, że jego kraj znajduje się w „cybernetyczna zimna wojna z Rosją”. Polska jest jednym z najgłośniejszych zwolenników poparcia Zachodu przez Kijów „tak długo, jak to konieczne” pokonać Moskwę.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Musk oskarża administrację Bidena o blokowanie pomocy w przypadku klęsk żywiołowych

Początkowe krytykowanie Muska na Ukrainie za udzielane przez niego wsparcie przerodziło się w pogardę, gdy zaczął on wyrażać sceptycyzm wobec strategii wojskowej Kijowa i wzywał do rozmów pokojowych z Rosją. W październiku 2022 roku ukraiński dyplomata Andriej Melnik, będący wówczas ambasadorem w Niemczech, polecił przedsiębiorcy „odpierdol się” po tym jak przedstawił pomysł zorganizowania referendów pod nadzorem ONZ w byłych regionach Ukrainy.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo