Izrael ostro krytykuje dochodzenie ONZ w sprawie celowych ataków mających na celu zniszczenie systemu opieki zdrowotnej w Gazie

Izrael określił jako „oburzające” dochodzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym stwierdzono, że celowo dążył do zniszczenia systemu opieki zdrowotnej w Strefie Gazy, oskarżając śledczych o stronniczość.

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ONZ (CoI) opublikowała w czwartek raport, w którym stwierdziła, że ​​Izrael „doprowadził skoordynowaną politykę mającą na celu zniszczenie systemu opieki zdrowotnej w Gazie”.

Stwierdzono, że kraj „popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na eksterminacji, dokonując bezlitosnych i celowych ataków na personel i obiekty medyczne”.

W piątek w oświadczeniu swojej misji w Genewie Izrael stanowczo odrzucił te zarzuty.

„Ten najnowszy raport stanowi kolejną rażącą próbę delegitymizacji samego istnienia Państwa Izrael i utrudniania jego prawa do ochrony swojej ludności, podjętą przez COI, przy jednoczesnym tuszowaniu zbrodni organizacji terrorystycznych” – stwierdzono w oświadczeniu.

Izrael twierdzi, że palestyńska grupa zbrojna Hamas wykorzystuje szpitale do celów wojskowych. Siły izraelskie wielokrotnie atakowały placówki medyczne w Gazie, przy czym sektor opieki zdrowotnej był już przeciążony, a infrastruktura zniszczona.

„Ten raport bezwstydnie przedstawia działania Izraela w opanowanych przez terroryzm ośrodkach zdrowia w Gazie jako element polityki skierowanej przeciwko systemowi opieki zdrowotnej w Gazie” – stwierdzono w izraelskim oświadczeniu.

Izrael odrzucił także ustalenia raportu, wskazując na powszechne i systematyczne znęcanie się nad więźniami palestyńskimi, uznawane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Wielu urzędników ONZ i raporty stwierdzają, że Izrael aresztował tysiące Palestyńczyków podczas wojny w Gazie i jest oskarżony o liczne przypadki stosowania tortur, odnotowując zarzuty dotyczące powszechnego znęcania się nad więźniami przetrzymywanymi w odosobnieniu w arbitralnych, długotrwałych więzieniach, a także wykorzystywania seksualnego mężczyzn i kobiet.

Izrael oskarżył jednak komisję o stworzenie „alternatywnej rzeczywistości” i tym samym przyczynienie się do „zaostrzenia tego konfliktu”.

„Wzywamy państwa, aby sprzeciwiły się temu uprzedzonemu podejściu, które jedynie jeszcze bardziej plami wiarygodność Rady Praw Człowieka i całej Organizacji Narodów Zjednoczonych” – stwierdzono.

Raport jest drugim opublikowanym przez trzyosobową komisję od czasu ataku pod przewodnictwem Hamasu z 7 października, który zapoczątkował obecny konflikt. Komisja została powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ w maju 2021 r. w celu zbadania domniemanych naruszeń prawa międzynarodowego w Izraelu i na terytoriach palestyńskich.

„Załamanie porządku międzynarodowego”

Niezależnie od tego specjalni sprawozdawcy ONZ wydali w piątek wspólne oświadczenie, w którym ostrzegali, że „międzynarodowy porządek prawny załamuje się w obliczu tych okrucieństw” na okupowanym terytorium Palestyny.

„Świat stoi w obliczu najgłębszego kryzysu od zakończenia II wojny światowej” – stwierdziła grupa ekspertów, dodając, że „brutalna eskalacja przemocy” doprowadziła do „ludobójczych ataków, czystek etnicznych i zbiorowego karania Palestyńczyków, co grozi złamaniem prawa Palestyńczyków” w dół międzynarodowego systemu wielostronnego”.

Narzędzia prawne zastosowane w celu rozwiązania tej sytuacji nie przyniosły jak dotąd pożądanych rezultatów.

Wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydanie nakazów aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i innych osób powiązanych z wojną w Gazie pozostaje nierozstrzygnięty, natomiast tymczasowe środki zarządzone przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) w celu zapobieżenia aktom ludobójczym w Gazie pozostają niespełnione .

„Działając wbrew przytłaczającym nastrojom społecznym społeczności międzynarodowej, Izrael w dalszym ciągu postępuje z bezczelnym lekceważeniem międzynarodowego prawa i porządku” – stwierdzono w oświadczeniu.

Niepowodzenie w powstrzymaniu działań Izraela w Gazie „nie tylko umożliwiło kontynuację bezprecedensowej brutalności, ale rozszerzyło ją na szerszy region, podpalając Liban przemocą i zniszczeniami”.

Eksperci-sygnatariusze, w tym Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ds. sytuacji praw człowieka na terytoriach palestyńskich, zażądali, aby „wszyscy, zarówno podmioty państwowe, jak i pojedyncze osoby, priorytetowo traktowali poszanowanie prawa międzynarodowego i praw człowieka bez dyskryminacji i podwójnych standardów”.

Zrodlo