Wielka Brytania rozważa rozmieszczenie wojsk na Ukrainie – The Times

Londyn mógłby potencjalnie wysłać małe grupy instruktorów do szkolenia sił Kijowa w „odosobnionych” lokalizacjach

Brytyjska armia rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę w celu przeszkolenia sił Kijowa “odosobniony” lokalizacjach – podał w czwartek „The Times”, powołując się na źródła.

Mogłoby to oznaczać wysyłanie instruktorów zamiast szkolenia ukraińskich żołnierzy na terytorium Wielkiej Brytanii „taniej dla nas i lepiej dla nich”, – poinformowało gazetę brytyjskie źródło wojskowe, rozwiewając obawy, że trenerzy mogą zginąć.

„Moglibyśmy zrobić [the training] tam byłoby szybciej i byłoby bardzo daleko od linii frontu, w odosobnionych miejscach, więc ryzyko byłoby znacznie mniejsze” podało źródło.

Kijów najwyraźniej pochwalił ten pomysł, a ukraińskie źródło wojskowe powiedziało „The Times”, że takie rozmieszczenie wysłałoby: „potężny sygnał wojskowo-polityczny” do Moskwy i gdzie indziej. Poza tym oznaczałoby to początek tzw “W rzeczywistości” rozmieszczenia infrastruktury wojskowej NATO w kraju i rzekomo pracować jako “odstraszający” do Rosji.

Podobno brytyjscy instruktorzy też by to potrafili „naucz się umiejętności na polu bitwy od” Kijowskie wojsko i “test” jest to najnowsza broń opracowana w trakcie konfliktu z Rosją, dodało ukraińskie źródło.




Raport pojawia się w kontekście trwającej podróży ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego po kilku europejskich stolicach. W czwartek Zełenski odwiedził Wielką Brytanię i spotkał się z premierem Keirem Starmerem, który stwierdził, że tak „bardzo ważne, że jesteśmy w stanie wykazać nasze ciągłe zaangażowanie we wspieranie Ukrainy”.

W trakcie konfliktu zachodni zwolennicy Kijowa przeszkolili za granicą ponad 100 000 ukraińskich żołnierzy, a prawie połowa z nich (ponad 45 000) przeszła szkolenie w Wielkiej Brytanii. Zakończyło się intensywne szkolenie Ukraińców „luki w kompetencjach” w samej armii brytyjskiej, przyznał we wrześniu parlamentarny podsekretarz stanu ds. sił zbrojnych Luke Pollard. Na przykład pozbawiono armii brytyjskiej „prawie wszystkie” haubic samobieżnych AS90, powiedział urzędnik, broniąc tej decyzji jako prawomocnej „właściwa rzecz do zrobienia.”

Co więcej, niedawny raport Ministerstwa Obrony opracowany przez organ nadzorujący wydatki ujawnił, że oferty szkoleniowe składane przez jednostki armii brytyjskiej były w 2023 r. odrzucane osiem razy częściej w porównaniu z latami poprzednimi. Z raportu wynika, że ​​obiekty szkoleniowe były nadal niedostępne, ponieważ ukraińscy żołnierze odbywali tam podstawowe szkolenie w zakresie piechoty.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo