Koszty zapłodnienia in vitro wzrosły do ​​2,1 mln N, co oznacza wzrost o 250% w porównaniu z cenami z 2019 r

…Rosnące obciążenie finansowe rodzin

Pojedynczy cykl zapłodnienia in vitro (IVF) w Nigerii kosztuje obecnie około 2,1 miliona N (2730 USD), co odzwierciedla wzrost o 250% w porównaniu z zakresem wynoszącym 600 000 N w 2019 r. do 1,2 mln N.

Ten wzrost cen sprawił, że zapłodnienie in vitro stało się mniej dostępne, szczególnie dla rodzin o średnich dochodach.

Przy średnim rocznym dochodzie oscylującym wokół 2 milionów N (2600 dolarów), koszt pojedynczego cyklu zapłodnienia in vitro dla wielu osób przekracza roczną pensję, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do powodzenia często potrzeba wielu cykli.

„Wśród par stojących przed wyzwaniami związanymi z niepłodnością rośnie akceptacja technologii wspomaganego rozrodu. chociaż ostatnio podjęto wysiłki na rzecz podniesienia świadomości, szczególnie na obszarach miejskich, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w społecznościach wiejskich” powiedziała dr Kemi Ailoje, endokrynolog reprodukcji i dyrektor generalny Lifelink Fertility.

Według ustaleń z różnych stron internetowych ośrodków leczenia niepłodności, obecnie dwa cykle IVF mogą kosztować około 3,8 miliona N (4940 USD), podczas gdy trzy cykle mogą osiągnąć kwotę do 5,6 miliona N (7250 USD). niektóre kliniki pobierają opłatę od 5,5 miliona NN za dwa nowe cykle leczenia i do 7,6 miliona N za trzy, co zwiększa obciążenie finansowe par borykających się z niepłodnością.

Jak podano na niedawnej konferencji Nigeryjskiego Stowarzyszenia na rzecz Płodności i Zdrowia Reprodukcyjnego, w kraju działa obecnie około 180 klinik zapłodnienia in vitro, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

Jednak rosnące koszty oznaczają, że wiele par ma ograniczone możliwości.

Pozycja Nigerii na światowym rynku zapłodnienia in vitro

W porównaniu globalnym ceny zapłodnienia in vitro w Nigerii stanowią interesujący przypadek. W Stanach Zjednoczonych koszty zapłodnienia in vitro wahają się od 14 000 do 20 000 dolarów (20 mln N do 33,3 mln N) za cykl, podczas gdy ceny w Wielkiej Brytanii wahają się od 5 000 do 8 000 GBP (4,6 mln N do 7,4 mln N). Turcja oferuje leczenie od 1700 euro, a koszty w Danii i Hiszpanii wahają się od 3500 do 4000 euro.

Jak wynika z najnowszego raportu Grand View Research, globalny rynek zapłodnień in vitro ma znacząco wzrosnąć, zwiększając się z 27 miliardów dolarów w 2022 r. do przewidywanych 37,4 miliardów dolarów do 2030 r., co wskazuje na przewidywany wzrost o 10,4 miliarda dolarów w ciągu najbliższych ośmiu lat. Inc.

Ten znaczny wzrost jest napędzany przez złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) wynoszącą 5,54% w latach 2024–2030 i jest w dużej mierze napędzany rosnącym popytem na leczenie niepłodności w obliczu ciągłego spadku współczynnika dzietności na świecie.

Prof. Oladapo Ashiru, założyciel Centrum Sztuki Medycznej i Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń na Rzecz Płodności, podkreśla powagę sytuacji. „Na całym świecie co szósta osoba boryka się z problemami związanymi z płodnością, ale w Nigerii jest jeszcze gorzej – co czwarta osoba. Istotnym problemem jest dostęp do niezbędnej opieki” stwierdza.

Według Ashiru około 35% osób, które chcą zajść w ciążę, może potrzebować technologii wspomaganego rozrodu.

Ashiru zauważa, że ​​zapłodnienie in vitro stało się bardzo użytecznym narzędziem zdrowotnym pozwalającym rozwiązać problemy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym. Nigeryjki coraz częściej decydują się na zapłodnienie in vitro, ponieważ leczenie to stanowi bardzo istotne rozwiązanie dla tych, które nie mogą łatwo zajść w ciążę w sposób naturalny.

„Przyjeżdża wiele osób, nie tylko z Nigerii, nawet spoza kraju. Dużo ludzi przyjeżdża z Europy i Ameryki, Kanady, Ameryki Północnej, a także ze strefy Afryki Zachodniej. Dlaczego ci ludzie przychodzą? Bo jeśli spojrzysz na kurs wymiany, okaże się, że leczenie w Nigerii jest nadal tańsze” – dodał.

„Jeśli ktoś dostaje 2 miliony, można się martwić rozbrojeniem tego, co robi. Koszt zapłodnienia in vitro waha się obecnie od czterech do 5 milionów w przypadku prostego zapłodnienia in vitro. Mniej więcej na początku tego roku to, co płacimy za narkotyki, zwiększa się prawie czterokrotnie” – dodał. powiedział.

Zapłodnienie in vitro (IVF) to procedura medyczna stosowana w celu wspomagania poczęcia i leczenia niepłodności. Podczas zapłodnienia in vitro z jajników kobiety pobiera się komórkę jajową i zapładnia ją plemnikiem w warunkach laboratoryjnych.

Zapłodnienie in vitro jest często zalecane osobom lub parom borykającym się z różnymi problemami z płodnością, w tym zablokowanymi jajowodami, zaburzeniami owulacji, niską liczbą plemników, niewyjaśnioną niepłodnością lub zaburzeniami genetycznymi. Stało się szeroko stosowaną i skuteczną opcją dla wielu aspirujących rodziców.

Znaczący wzrost kosztów sprawił, że zapłodnienie in vitro stało się jeszcze bardziej niedostępne dla przeciętnego Nigeryjczyka.

Większość planów ubezpieczenia zdrowotnego nie obejmuje leczenia niepłodności, a rząd skupia się na usługach w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, kładąc nacisk na zdrowie matki i dziecka, pozostawiając zapłodnienie in vitro jako kosztowną opcję z własnej kieszeni dla osób stojących przed wyzwaniami związanymi z niepłodnością.

Wezwanie do interwencji rządu

  • Biorąc pod uwagę spadek współczynnika dzietności od lat pięćdziesiątych XX wieku – kiedy przeciętna afrykańska rodzina miała od pięciu do sześciu dzieci – tendencja ta stwarza poważne wyzwania na przyszłość. Ashiru ostrzega, że ​​jeśli ta tendencja się utrzyma, Nigeria może do 2050 r. stanąć przed poważnymi wyzwaniami w zakresie zastępowalności populacji.
  • Znaczący wzrost kosztów zapłodnienia in vitro sprawił, że jest ono jeszcze bardziej niedostępne dla przeciętnego Nigeryjczyka, ponieważ większość planów ubezpieczenia zdrowotnego nie obejmuje leczenia niepłodności. Rządy skupiające się na usługach w zakresie zdrowia reprodukcyjnego zwykle traktują priorytetowo zdrowie matki i dziecka, pozostawiając zapłodnienie in vitro jako kosztowną opcję z własnej kieszeni dla potrzebujących.

Podróż do rodzicielstwa: historie osobiste

Pary takie jak Nkechi i Emmanuel po trzydziestce odczuwają presję założenia rodziny. „Po kilku nieudanych próbach naturalnymi metodami nasz lekarz zaproponował zapłodnienie in vitro. Początkowo koszty wydawały się przytłaczające – od 4 do 5 milionów N w renomowanych klinikach” Nkechi wspomina.

Inna para, Josephine i jej mąż, stanęli w obliczu niepłodności wtórnej po wielokrotnych poronieniach. „Chociaż urodziłam dziecko wiele lat temu, ponowne zajście w ciążę stawało się coraz trudniejsze. Wysokie koszty i piętno społeczne wokół zapłodnienia in vitro sprawiły, że się wahaliśmy, ale wiedzieliśmy, że współczesna medycyna może pomóc.” ona dzieli.

„Czynniki przyczyniające się do wzrostu wskaźników niepłodności w Nigerii są bardziej widoczne, szczególnie u kobiet. Brak informacji i dostępu do dobrej opieki zdrowotnej, źle leczone choroby przenoszone drogą płciową oraz opóźnienia w zakładaniu rodziny ze względu na karierę zawodową odgrywają znaczącą rolę.” – wyjaśnia Ailoje.

Wskazuje także na czynniki ekonomiczne opóźniające zawarcie małżeństwa oraz zaawansowany wiek matki, co może skutkować zmniejszeniem rezerwy jajnikowej.

„Ponadto coraz większym problemem stają się zanieczyszczenia środowiska, toksyny i zagrożenia zawodowe.

Zrodlo