Badania PFA wykazały, że strach przed kontuzjami wpływa na 68 procent zdrowia psychicznego piłkarzy

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy wynika, że ​​większość piłkarzy twierdzi, że strach przed kontuzjami wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Anonimowa ankieta przeprowadzona w sezonie 2023–2024 wśród ponad 1000 zawodowych piłkarzy i kobiet wykazała, że ​​68 procent stwierdziło, że obawy związane z kontuzjami mają duży wpływ na ich samopoczucie psychiczne.

Dyrektor ds. dobrego samopoczucia zawodników PFA, dr Michael Bennett, podkreślił brak bezpieczeństwa, jaki oferują umowy krótkoterminowe, wyjaśniając, dlaczego kontuzja może mieć taki wpływ na zdrowie psychiczne piłkarzy.

„Piłka nożna to dla wielu naszych członków niezwykle niepewna kariera” – powiedział dr Bennett. „Zawodnicy często są zatrudniani na podstawie bardzo krótkich i niepewnych kontraktów. Z tego powodu mogą mieć wrażenie, że mają bardzo niewielką kontrolę nad swoją przyszłością”.

Inne problemy, które miały wpływ na zdrowie psychiczne zawodników, to występy na boisku (45 procent), obawa przed upuszczeniem (41 procent) i przemoc w Internecie (28 procent).

Dane opublikowano z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i przypada ono na okres, w którym kalendarz piłkarski i wpływ, jaki wywiera on na zawodników, jest poddawany coraz większej analizie.

We wrześniu pomocnik Manchesteru City i Hiszpanii Rodri doznał kontuzji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), cztery dni po tym, jak stwierdził, że gracze są „bliscy” strajku ze względu na rosnącą liczbę meczów w kalendarzu piłkarskim. 28-latek w zeszłym sezonie rozegrał dla swojego klubu 4327 minut w 50 meczach.

ZEJDŹ GŁĘBEJ

Rodri jest symptomem tego, że sport znajduje się w punkcie krytycznym – i wszyscy jesteśmy winni

Globalny związek zawodników FIFPro połączył siły z kilkoma związkami zawodników w Europie — w tym ze Stowarzyszeniem Zawodowych Piłkarzy (PFA) — aby wnieść przeciwko FIFA dwie skargi prawne dotyczące kalendarza piłkarskiego i decyzji o zorganizowaniu inauguracyjnych Klubowych Mistrzostw Świata latem przyszłego roku.

Zawody, w których wezmą udział 32 drużyny, odbędą się w dniach 15 czerwca–13 lipca 2025 r. i zostały opisane jako „punkt zwrotny” w zakresie wymagań stawianych graczom przez związki zawodowe w Europie.

Po złożeniu w lipcu formalnej skargi przez Ligi Europejskie – organ reprezentujący profesjonalną piłkę nożną w ponad 30 krajach europejskich – wraz z La Liga i związkiem zawodników FIFPro Europe w związku z „ponad nasyceniem” harmonogramu, FIFA odpowiedziała, stwierdzając, że przeprowadzono „kompleksowe i kompleksowe kompleksowe konsultacje z udziałem FIFPRO i organów ligowych” nad kalendarzem piłkarskim.

Kalendarz kobiecy również był krytykowany, a jako szczególny niepokój uznano brak okresów odpoczynku między zakończeniem turniejów międzynarodowych a początkiem sezonów krajowych. Piłkarze od dawna borykają się z kontuzjami więzadła krzyżowego przedniego, a pięciu z 20 nominowanych do Złotej Piłki w 2022 r. doznało kontuzji więzadła krzyżowego przedniego w 2022 r.

W styczniu kapitan reprezentacji Anglii Leah Williamson, która opuściła Mistrzostwa Świata 2023 z powodu kontuzji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), ostrzegła, że ​​„niezrównoważony” kalendarz zahamuje rozwój kobiecej piłki nożnej ze względu na liczbę długotrwałych kontuzji, do których się przyczynia.

zejść głębiej

(Michael Regan/Getty Images)

Zrodlo