Członkowie UE zatwierdzili pożyczkę o wartości 38 miliardów dolarów dla Ukrainy zabezpieczoną rosyjskimi aktywami

Oczekuje się, że Parlament Europejski zatwierdzi pożyczkę w tym miesiącu, co umożliwi jej wypłatę w przyszłym roku.

Wysłannicy Unii Europejskiej zgodzili się zapewnić Ukrainie do 35 miliardów euro (38 miliardów dolarów) w ramach udziału bloku w większej planowanej pożyczce od krajów Grupy Siedmiu (G7), zabezpieczonej zamrożonymi aktywami Rosyjskiego Banku Centralnego – głosi oświadczenie Rada UE twierdzi.

Kijów desperacko potrzebuje funduszy, aby wesprzeć swoją gospodarkę, wyposażyć wojsko i zapewnić funkcjonowanie sieci energetycznej tej zimy po zaciekłych bombardowaniach sił Moskwy.

Pożyczka UE – podpisana przez większość ambasadorów na środowym spotkaniu w Brukseli – stanowi część większej inicjatywy o wartości 50 miliardów dolarów, uzgodnionej w czerwcu przez siły G7.

UE jako pierwsza z potęg G7 ogłosiła, ile proponuje w ramach swojego planu, i nadal czeka, aż inne państwa, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wykonają swoją część.

Oczekuje się, że Parlament Europejski zatwierdzi pożyczkę na posiedzeniu pod koniec października, co umożliwi jej wypłatę w przyszłym roku.

W czerwcu G7 i UE ogłosiły, że udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów, która będzie finansowana z zysków generowanych przez rosyjskie aktywa unieruchomione na Zachodzie. Aktywa te zostały zamrożone wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

UE zamroziła około 235 miliardów dolarów funduszy Rosyjskiego Banku Centralnego, co stanowi ogromną większość unieruchomionych rosyjskich aktywów na całym świecie.

Około 90 procent funduszy w UE znajduje się w posiadaniu międzynarodowej organizacji depozytowej Euroclear z siedzibą w Belgii.

Plan G7 ma na celu wykorzystanie odsetek uzyskanych od aktywów w celu pozyskania większej ilości środków dla Ukrainy i zastąpi obecnie obowiązujący program UE, który w lipcu przekazał Kijowowi 1,7 miliarda dolarów.

Wystąpiło jednak opóźnienie w realizacji pożyczki G7, ponieważ Stany Zjednoczone zwróciły się do UE o gwarancję, że rosyjskie aktywa pozostaną zamrożone.

Obecnie państwa członkowskie UE muszą co sześć miesięcy uzgadniać przedłużenie zamrożenia aktywów.

Węgry odrzuciły propozycję wydłużenia tego okresu do 36 miesięcy, argumentując, że chcą zaczekać do listopadowych wyborów prezydenckich w USA.

Zrodlo