DA umieściła na czarnej liście 3 importerów; 5 innych osób grozi sankcjami

MANILA, Filipiny – Departament Rolnictwa (DA) umieścił na czarnej liście trzech importerów i ma zamiar cofnąć licencje pięciu innym ze względu na ich udział w nielegalnej działalności.

DA, za pośrednictwem powiązanej z nią agencji, Biura Przemysłu Roślinnego (BPI), umieściła na czarnej liście przedsiębiorstwa LVM Grains Enterprises, które sprowadzały do ​​kraju importowany ryż bielony, orzechy nerkowca i kawę bez niezbędnych odpraw sanitarnych i fitosanitarnych.

Ukarano także Kysse Lishh Consumer Goods Trading i Golden Rays Consumer Goods Trading za przywóz importowanej cebuli i pomarańczy bez odpraw importowych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

PRZECZYTAJ: Przywódcy wielosektorowi z radością witają przyjęcie ustawy przeciwdziałającej sabotażowi gospodarczemu w rolnictwie

W chwili pisania tego tekstu LVM Grains Enterprises nie odpowiedziało jeszcze na prośbę Inquirera o komentarz na temat działań podjętych przez DA.

Jak stwierdził prokurator, filipińska Komisja ds. konkurencji prowadzi postępowanie karne wobec trzech przedsiębiorstw oskarżonych o udział w antykonkurencyjnej działalności handlowej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jednocześnie DA zawiesiła i ma zamiar cofnąć licencje pięciu innym podmiotom ze względu na składanie fałszywych deklaracji, nielegalny import i antykonkurencyjne praktyki handlowe. Nie zidentyfikowała pięciu osób, ponieważ sprawy przeciwko nim były nadal w toku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Jednak dopóki ich sprawy nie zostaną rozwiązane, nie mogą zawierać transakcji z BPI” – powiedział dyrektor BPI Gerald Glenn Panganiban.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Nie będziemy przymykać oczu na nielegalne praktyki tych importerów, które podważają dochody rządu i narażają zdrowie publiczne” – powiedział Sekretarz ds. Rolnictwa Francisco Tiu Laurel Jr.

DA ściga importerów, którzy sprowadzali produkty rolne pochodzące z nielegalnych źródeł jeszcze zanim prezydent Marcos podpisał w zeszłym miesiącu Ustawę Republiki nr 12002, czyli ustawę o przeciwdziałaniu sabotażowi gospodarczemu w rolnictwie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Nowo podpisana ustawa uznaje przemyt i gromadzenie produktów rolnych za sabotaż gospodarczy, gdy wartość towarów przekracza 10 mln funtów.

Klasyfikuje przemyt, gromadzenie zapasów i działania kartelowe dotyczące produktów rolnych jako sabotaż gospodarczy.

Osobom naruszającym przepisy grozi kara pięciokrotnie wyższa niż wartość przemycanych lub gromadzonych produktów rolnych oraz kara dożywotniego więzienia.

Do produktów rolnych objętych tą ustawą zalicza się ryż, kukurydzę, wołowinę i inne przeżuwacze, wieprzowinę, drób, czosnek, cebulę, marchew, inne warzywa, owoce, ryby, sól i inne produkty wodne w stanie surowym.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Tiu Laurel ostrzegała wcześniej, że rząd zajmie się przemytnikami żywności i pociągnie ich do odpowiedzialności.



Zrodlo