Ratan Tata, „tytan” indyjskiego biznesu, umiera w wieku 86 lat

Ratan Tata, były prezes indyjskiego konglomeratu Tata Sons, zmarł w środę wieczorem w szpitalu w Bombaju. Miał 86 lat.

Prezes Tata Sons, N. Chandrasekaran, potwierdził śmierć Taty i określił go w oświadczeniu jako „przyjaciela, mentora i przewodnika”. Nie podał przyczyny śmierci.

Tata został przyjęty w tym tygodniu do szpitala Breach Candy w południowym Bombaju, mieście, w którym mieszkał. Wkrótce po hospitalizacji Tata wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma powodów do obaw co do jego zdrowia i że przechodzi badania kontrolne pod kątem schorzeń związanych z wiekiem.

Premier Narendra Modi określił Tatę jako wizjonerskiego przywódcę oraz współczującego i niezwykłego człowieka.

„Zapewnił stabilne przywództwo jednemu z najstarszych i najbardziej prestiżowych domów biznesowych w Indiach. Jednocześnie jego wkład wykraczał daleko poza sale konferencyjne” – Modi powiedział w X.

„Tata zyskał sympatię kilku osób dzięki swojej pokorze, życzliwości i niezachwianemu zaangażowaniu w ulepszanie naszego społeczeństwa” – Modi powiedział w swoich hołdach, odnosząc się do swojej działalności filantropijnej.

Przemysłowiec Harsh Goenka nazwał go „tytanem”.

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, powiedział, że Tata pozostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo biznesowe i filantropijne, a także odegrał kluczową rolę w mentoringu i rozwijaniu nowoczesnego przywództwa biznesowego w Indiach.

„Moje ostatnie spotkanie z Ratanem Tatą w Google rozmawialiśmy o postępie Waymo, a jego wizja była inspirująca” – powiedział Pichai w X.

„Bardzo mu zależało na tym, aby uczynić Indie lepszymi” – dodał.

Mukesh Ambani, prezes i dyrektor zarządzający Reliance Industries, powiedział: „To bardzo smutny dzień dla India and India Inc. Śmierć Ratana Taty to wielka strata nie tylko dla Grupy Tata, ale dla każdego Hindusa”.

„Po jego odejściu jedyne, co możemy zrobić, to zobowiązać się do naśladowania jego przykładu” – powiedział w programie X Anand Mahindra, przewodniczący Mahindra Group.

Tata otrzymał Padma Bhushan, jedno z najwybitniejszych indyjskich odznaczeń cywilnych, w 2000 r. oraz Padma Vibhushan w 2008 r.

Rozległe imperium Grupy Tata

Grupa Tata to rozległy zbiór prawie 100 firm, w tym największego producenta samochodów w kraju, największego prywatnego producenta stali i wiodącej firmy outsourcingowej. Firmy zatrudniają na całym świecie ponad 350 000 osób. W czerwcu 2008 roku Tata kupił od Forda Jaguara i Land Rovera za 2,3 miliarda dolarów.

Tata była pionierem lotnictwa komercyjnego w Indiach, uruchamiając w 1932 roku linię lotniczą, która później przekształciła się w Air India. Później przejął to rząd.

Grupa Tata kupiła państwową spółkę Air India w 2021 r. Uruchomiła także przewoźnika oferującego pełen zakres usług Vistara z Singapore Airlines, ale niedawno połączyła go z Air India.

Do firm Tata należą Tata Steel, Tata Motors, Tata Power i firma informatyczna Tata Consultancy Services.

W 2009 roku firma zaskoczyła branżę samochodową, wprowadzając na rynek Tata Nano, malutki pojazd z silnikiem umieszczonym z tyłu, kosztujący około 100 000 rupii (wówczas 2000 dolarów). Reklamowany jako „samochód dla ludu”, mógł pomieścić do pięciu osób dorosłych. Tata powiedział, że zapewni „bezpieczną, niedrogą formę transportu na każdą pogodę” milionom indyjskich konsumentów o średnich i niższych dochodach.

Jednak ze względu na niską sprzedaż maleńkiego auta firma w 2018 roku wstrzymała jego produkcję.

Tata ukończył Cornell University z tytułem licencjata z architektury. Dołączył do grupy Tata w 1961 r. i zastąpił JRD Tata na stanowisku prezesa Tata Sons po jego przejściu na emeryturę w 1991 r. Objął stery konglomeratu w chwili, gdy Indie rozpoczęły poważne reformy, które otworzyły swoją gospodarkę na świat i zapoczątkowały erę o wysokim wzroście.

W grudniu 2012 roku Tata przeszedł na emeryturę ze stanowiska prezesa Tata Sons. Przez krótki czas pełnił funkcję tymczasowego przewodniczącego, począwszy od października 2016 r., po obaleniu swojego następcy, Cyrusa Mistry’ego. Wrócił na emeryturę w 2017 r., kiedy Natarajan Chandrasekaran został mianowany prezesem Grupy Tata.

Zrodlo