Werdykt pisarza Teodoro Leóna Grossa w sprawie kłamstw rządu: "Pomnik hańby"

„Stanowisko Pilar Alegríi jest bardzo spójne. Bezwstydność i bezczelny pokaz, który nie mówi prawdy”. To druzgocący werdykt pisarza i dziennikarza Teodoro Leóna Grossa po kłamstwach rządu na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

W środę „El Cascabel” z TRECE przeanalizował kłamstwa Pilar Alegríi. We wszystkich mediach krytyka była jednomyślna, nawet w „El País” mówi się o „wprowadzaniu w błąd”.

Po pierwsze, gdy rzecznik rządu zapewnił, że nowe prawo, dzięki któremu członkowie ETA będą mogli szybciej opuścić zakład karny, jest „transpozycją europejskiej dyrektywy do naszego kraju”. Prawda jest taka, że ​​poprawka Sumara, która przyspiesza zwolnienie członków ETA z więzienia, nie jest transponowana.

Kolejnym kłamstwem, które słyszano, jest to, że „raport Rady Stanu jednomyślnie popiera tę ustawę”. Rzeczywistość jest taka, że ​​to zatwierdzenie pochodzi z grudnia 2023 r., poprawka Sumara z 9 miesięcy później, z września 2024 r.

Kolejnym kłamstwem jest to, że nie jest to ten sam tekst, który przedstawił i zatwierdził rząd Rajoya w 2014 roku. Kłamstwo. To nie jest ten sam tekst. Ta zatwierdzona przez rząd Rajoya wprowadziła wyjątkowy dodatkowy przepis, w myśl którego istniało ograniczenie wyroków przed 15 sierpnia 2010 r. Tym samym, wraz z poprawką Senatu, uniemożliwiono członkom ETA wcześniejsze opuszczenie więzienia. Teraz ludzie Sáncheza uchylają ten przepis.

Z drugiej strony, odnosząc się do sprawy Begoña Gómez, Pilar Alegría zapewniła, że ​​„Trybunał wskazuje, że toczy się potencjalne dochodzenie”. To jest fałszywe. Zdaniem Sądu Wojewódzkiego „potencjalne jest śledztwo, które rozpoczyna się w sposób nieokreślony (…) bez uzasadnionych podejrzeń (…), ale nie takie, które wychodząc od racjonalnie podejrzanego zachowania inicjuje szerokie śledztwo”. Pilar Alegría twierdzi, że sąd ogranicza pole działania sędziego Peinado do minimum. To nie tak. Sąd Wojewódzki pomija najmniejszą z trzech dróg dochodzenia, czyli sprawę Globalii. Wysiłki Globalii były znacznie mniejsze niż wysiłki Barrabés i Complutense.

Zdaniem rzecznika Wykonawczego, akta sprawy wyraźnie się zbliżają. Wręcz odwrotnie. Instrukcja jest w bardzo początkowej fazie. Tak twierdzi Trybunał. A co z raportami UCO, w których jest napisane, że nieprawidłowości nie ma? Czy Trybunał rzeczywiście je zatwierdza, czy Trybunał je zatwierdza? Zdaniem sędziów prawda jest taka, że ​​nie.

Dla Teodoro Leóna Grossa „konferencja prasowa pozostanie pamiątką hańby”, ponieważ „kłamstwa są skandalicznie oczywiste”. Poinformowano o tym w wywiadzie dla Antonio Jiméneza.

Zrodlo