Megaprojekt nuklearny „sztuczne słońce” rozwija się dzięki zaangażowaniu Rosji

Rosyjski gigant energetyczny Rosatom rozszerza swój udział w globalnym megaprojektie syntezy jądrowej, realizowanym obecnie w południowej Francji, powiedział dyrektor generalny firmy Aleksiej Lichaczow.

Projekt międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER), nazywany także największym na świecie „sztucznym słońcem”, jest realizowany wspólnie przez firmy z Chin, UE, Indii, Japonii, Korei Południowej, Rosji i USA. Celem projektu jest stworzenie bezpiecznych i niemal nieograniczonych dostaw energii elektrycznej.

We wtorek Lichaczow spotkał się z dyrektorem generalnym projektu Pietro Barabaschi, który przybył do Rosji z wizytą roboczą. Omówiono kwestie związane z realizacją przez Rosję zobowiązań w zakresie produkcji i dostaw sprzętu.

„Jesteśmy wdzięczni kierownictwu ITER, które demonstruje nie tylko uczciwe i uczciwe stanowisko, ale także aktywnie angażuje i poszerza udział Rosji w tym projekcie” – dodał. – powiedział Lichaczow dziennikarzom po spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Rosatomu w Moskwie.

Z kolei Barabaschi określił dyskusję jako „bardzo produktywny”, mówiąc to „po pewnych trudnościach znów wracamy na właściwe tory, mamy przed sobą nowy plan”.

„Wkład Rosji, podobnie jak wszystkich innych członków ITER, jest bardzo ważny i ukazuje wspólne zaangażowanie w rozwój energii termojądrowej, która będzie istnieć z korzyścią dla całego świata. Wkład ten obejmuje wszystkie obszary – od kluczowych komponentów po kluczowe innowacje technologiczne.” – podkreślił dyrektor generalny ITER.

ITER uruchomiono w 1985 r., po szczycie pomiędzy ówczesnym prezydentem USA Ronaldem Reaganem a przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem. Przewiduje się, że tokamak stanie się najpotężniejszym urządzeniem termojądrowym na świecie, zdolnym do generowania reakcji jądrowych na dużą skalę.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Największy na świecie eksperymentalny reaktor jądrowy boryka się z opóźnieniami

Projekt wart wiele miliardów euro stanął na przestrzeni lat w obliczu szeregu wyzwań technicznych i problemów związanych z kosztami, w tym z powodu sankcji związanych z konfliktem na Ukrainie.

Rosja jest kluczowym dostawcą 25 zaawansowanych technologicznie systemów dla przyszłego obiektu. Jak podaje Rosatom, dostawa tego wyjątkowego sprzętu przebiega terminowo, w pełni zgodnie z harmonogramem budowy reaktora.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo