Zmiany klimatyczne nasiliły śmiercionośny huragan Helene: raport

Nowe badanie wskazuje, że ulewne deszcze i silne wiatry były o około 10 procent bardziej intensywne z powodu zmiany klimatu.

Według badaczy zmiany klimatyczne nasiliły huragan Helene, który pod koniec ubiegłego miesiąca zabił co najmniej 230 osób i spustoszył duże połacie południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Ocieplający się klimat zwiększył prędkość wiatru i ilość opadów na wyspie Helene, a także sprawił, że wysokie temperatury morza, które wywołały burzę, były aż 500 razy bardziej prawdopodobne, jak podaje World Weather Attribution w opublikowanym w środę raporcie.

Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatyczne zwiększyły prędkość wiatru Helene o około 11 procent, czyli 21 kilometrów na godzinę, i zwiększyły opady deszczu, które wiatr zrzucał na Stany Zjednoczone o około 10 procent.

„Wszystkie aspekty tego wydarzenia zostały w różnym stopniu wzmocnione przez zmianę klimatu” – powiedział na konferencji prasowej współautor Ben Clarke, badacz z Imperial College London.

„W miarę dalszego ocieplania się świata będziemy świadkami podobnych sytuacji” – ostrzegł.

Helene dotarła na ląd na Florydzie 26 września z rekordową falą sztormową o wysokości 15 stóp (4,57 m) i wiatrem osiągającym prędkość 225 km/h.

Burza, która uderzyła w Gruzję, Karoliny, Tennessee i Wirginię, zdziesiątkowała odległe miasta w całych Appalachach, pozbawiając miliony ludzi prądu, usług komórkowych i zaopatrzenia, a także zabijając setki osób.

Badanie opublikowano, gdy stan Floryda przygotowywał się na nadejście kolejnego huraganu, Milton.

Rola paliw kopalnych

Meteorolodzy szacują, że Helene zrzuciła na region ponad 40 bilionów galonów deszczu.

Według raportu WWA opady te byłyby znacznie mniej intensywne, gdyby klimat nie został ocieplony przez człowieka.

„W dzisiejszym klimacie ocieplił się on już o 1,3 stopnia Celsjusza [2.34 degrees Fahrenheit]głównie ze względu na spalanie paliw kopalnych, obserwacje pogody wskazują, że opady deszczu tak dotkliwe jak te spowodowane przez huragan Helene występują obecnie mniej więcej raz na 7 (3–25) lat w regionie przybrzeżnym i mniej więcej raz na 70 (20–3000 ) lat w regionie śródlądowym” – stwierdzono.

WWA zauważyła, że ​​wiele osób, które zginęły w wyniku wściekłości Helene, padło ofiarą masowych powodzi śródlądowych, a nie silnych wiatrów.

„Opady deszczu były o około 10 procent intensywniejsze ze względu na zmianę klimatu, a prawdopodobieństwo sumy opadów w ciągu 2-dniowych i 3-dniowych maksimów było odpowiednio o 40 procent i 70 procent większe w wyniku zmiany klimatu” – stwierdzono w badaniu.

Czy świat powinien w dalszym ciągu spalać paliwa kopalne, co spowoduje obniżenie globalnego klimatu do 2 stopni Celsjusza [3.6 degrees Fahrenheit] powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej prawdopodobieństwo „niszczycielskich opadów” stanie się o kolejne 15–25 procent większe – ostrzegają naukowcy.

Zrodlo