Gdzie są izraelscy jeńcy wzięci podczas ataku pod przewodnictwem Hamasu z 7 października?

Pomimo nacisków, aby zgodzić się na porozumienie, które przewiduje uwolnienie więźniów, izraelski premier Benjamin Netanjahu nie ustąpił.

Minął rok od prowadzonego przez Hamas ataku na Izrael, w którym zginęło 1139 osób, a około 250 schwytano i wywieziono do Strefy Gazy.

Od 7 października 2023 r. Izrael zabił ponad 41 900 osób w wyniku ludobójstwa Palestyńczyków w Gazie.

Oto, co warto wiedzieć o tym, co stało się z jeńcami wziętymi z Izraela:

Co wydarzyło się 7 października ubiegłego roku?

Palestyńskie grupy zbrojne dowodzone przez zbrojne skrzydło Hamasu zaatakowały kilka obszarów w południowym Izraelu.

Izraelscy urzędnicy podali, że do niewoli wzięto 251 osób, w tym kobiety, mężczyzn, dzieci i osoby starsze.

Wśród nich było 23 obywateli Tajlandii, jeden obywatel Nepalu i jeden obywatel Filipin, którzy pracowali lub studiowali w Izraelu.

Kilku z nich miało podwójne obywatelstwo. Nie jest jasne, ilu z jeńców posiada podwójne obywatelstwo. Jednak co najmniej 15 uwolnionych pochodziło z Meksyku, Niemiec, Argentyny, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki.

Stany Zjednoczone twierdzą, że 12 Amerykanów zostało wziętych do niewoli, a siedmiu nadal jest w niewoli.

Uważa się, że jeńcy zostali zabrani w różne miejsca w Strefie Gazy przez bojowników z różnych grup palestyńskich.

Co się stało z jeńcami?

Prawie połowa więźniów została uwolniona. Inni nadal przebywają w niewoli, a śmierć niektórych została potwierdzona lub istnieje obawa, że ​​nie żyją.

  • Izraelskie władze poinformowały, że 117 osób wróciło do Izraela.
  • Urzędnicy izraelscy i amerykańscy twierdzą, że w Gazie nadal przebywa 101 osób.
  • Według izraelskiego rządu według stanu na 1 września siły izraelskie odnalazły co najmniej 33 ciała.
Krewni i zwolennicy jeńców wziętych przez bojowników palestyńskich 7 października 2023 r. opłakują pomnik na terenie festiwalu muzycznego Nova w pierwszą rocznicę ataku pod przewodnictwem Hamasu [John Wessels/AFP]

Kogo uwolnił Hamas?

  • Część jeńców została jednostronnie uwolniona przez Hamas w dniach 20–23 października z „względów humanitarnych”.
  • Wśród zwolnionych znajdują się: Natalie (17 l.) i Judith Tai Raanan (59 l.) (wydana 20 października), a także Yochevid Lifshitz (85 l.) i Nurit Cooper (79 l.) (wydana 23 października).
  • W ramach wymiany więźniów, za pośrednictwem której rząd Kataru odbywał się od 24 listopada do 1 grudnia, uwolniono stu pięciu jeńców. 81 Izraelczyków, 23 pracowników z Tajlandii i jedna osoba z Filipin.

W zamian Izrael uwolnił około 240 Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu, z których wielu było nieletnich, a wielu innych nie było skazanych za przestępstwo.

W ciągu pierwszych czterech dni tymczasowego zawieszenia broni Izrael aresztował ponad 130 Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie.

Czy Izrael wydostał jakichś jeńców z Gazy?

Siły izraelskie uratowały żywcem osiem osób ze Strefy Gazy, często podczas ciężkiego ostrzału, w wyniku którego zginęło dziesiątki Palestyńczyków:

  • 31 października siły izraelskie uratowały żołnierkę, 18-letnią Ori Megidish, z północnej Gazy.
  • 12 lutego dwóch argentyńsko-izraelskich mężczyzn – 70-letni Louis Har i 60-letni Fernando Marman – zostało uratowanych w Rafah w wyniku nalotu, w którym według doniesień zginęło 100 Palestyńczyków.
  • 8 czerwca izraelscy żołnierze zabili ponad 270 osób i ranili 700 podczas nalotu mającego na celu uratowanie czterech jeńców z obozu dla uchodźców w Nuseirat: Noa Argamani, 25 lat; Andriej Kowłow, 27 lat; Szlomi Ziw, 40 lat; i Almog Meir, 21 stycznia.
  • 24 sierpnia izraelscy żołnierze odnaleźli jednego mężczyznę, 52-letniego Kaida Farhana Elkadiego w południowej Gazie.
Izraelczycy demonstrują w Tel Awiwie, żądając porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Gazie
Izraelczycy skandują podczas antyrządowego protestu wzywającego do uwolnienia izraelskich jeńców przed izraelskim Ministerstwem Obrony w Tel Awiwie, 28 września 2024 r. [Jack Guez/AFP]

Kto jest nadal w niewoli i żywy?

Według rzecznika izraelskiej armii Daniela Hagari według stanu na 1 września w Gazie nadal przebywało około 101 jeńców.

Wśród nich jest ponad 30 osób, które według izraelskich urzędników prawdopodobnie nie żyją.

  • 12 sierpnia Abu Obeida, rzecznik wojskowego skrzydła Hamasu, Brygad Kassama, potwierdził, że strażnicy Hamasu w odrębnych incydentach zabili jeńca płci męskiej i poważnie zranili dwie jeńce.
  • W poniedziałek izraelska grupa Hostages and Missing Families Forum podała w oświadczeniu dla X, że urzędnicy poinformowali rodzinę Idana Sztivi, 28-letniego więźnia, o jego śmierci.

Według sił izraelskich odnaleziono co najmniej 33 ciała, w tym:

  • Trzej jeńcy zabici przez Izrael 10 listopada w nalocie, który według Izraela był wymierzony w tunel, w którym działał dowódca Hamasu Ahmed Ghandour. Urzędnicy początkowo zaprzeczyli odpowiedzialności Izraela za zabójstwa, ale przyznali, że było to „prawdopodobne” w zeszłym miesiącu.
  • Trzej mężczyźni, którzy uciekli porywaczom i zostali zabici przez siły izraelskie 15 grudnia w rejonie Shujayea w Gazie. Żołnierze otworzyli ogień, mimo że trzej mężczyźni machali białymi flagami i rozmawiali z żołnierzami po hebrajsku.
  • Sześciu jeńców znaleziono 1 września martwych w kompleksie tuneli w Rafah. Hamas powiedział, że zginęli od izraelskich bomb. Izrael powiedział, że zostali zastrzeleni przez członków Hamasu.
kobieta ubrana na czarno trzyma znak
Irena Tati trzyma zdjęcie swojego wnuka Aleksandra, trzymane przez Hamas w Gazie, podczas demonstracji wzywającej do uwolnienia jeńców w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, 2 grudnia 2023 r. [Ariel Schalit/AP Photo]

Co dalej?

Pomimo nacisków ze strony rodzin pozostałych jeńców, aby zaakceptowały zawieszenie broni, które Hamas zaproponował w celu uwolnienia wszystkich, izraelski premier Benjamin Netanjahu nalega, aby Hamas uwolnił jeńców, zanim będzie można wynegocjować zawieszenie broni.

Netanjahu stanął w obliczu jeszcze większej presji ze strony rodzin, gdy Izrael rozszerzył swoją wojnę, atakując Liban w zeszłym tygodniu.

Niektórzy oskarżają Netanjahu, że nie traktował jeńców priorytetowo, lecz zamiast tego skupił się na rozpoczynaniu wojen z sąsiadami Izraela dla korzyści politycznych.

Transakcja dotycząca niewoli „z pewnością nie wchodziła w grę, jeśli chodzi o ten rząd” – stwierdziła Stephanie Dekker z Al Jazeery.

W ostatnich miesiącach w izraelskich miastach co tydzień odbywały się demonstracje żądające uwolnienia więźniów.

Tymczasem Hamas utrzymywał, że nie uwolni jeńców, jeśli Izrael nie zgodzi się na całkowite zawieszenie broni w Gazie i nie wprowadzi go w życie.

Zrodlo