Sztorm Kirk uderza w Hiszpanię z wiatrem o prędkości 120 kilometrów na godzinę, deszczem i falami

Potężna burza atlantycka Kirk, która jutro przejdzie przez Hiszpanię, pozostawi swoje skutki odczuwalne na prawie całym terytorium, z porywami do 120 kilometrów na godzinę na północy, a także złym stanem morza na wybrzeżu, falami sięgającymi 5 metrów i ulewnymi deszczami, zwłaszcza w Galicji, Estremadurze i Kastylii i León.

Według przewidywań firmy Aemet w ciągu dnia dzisiaj, we wtorek, burza Kirk szybko przesunie się na wschód, aby minąć swoje centrum w pobliżu wybrzeża Galicji i Morza Kantabryjskiego, począwszy od dzisiejszego popołudnia i jutro, w środę.

Jak wynika ze zaktualizowanych danych Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) zamieszczonych na jej stronie internetowej, początkowo wszystkie wspólnoty autonomiczne, z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, w najbliższą środę włączą alerty pogodowe w związku z niektórymi lub kilkoma niepogodą.

W przypadku Asturii, Kantabrii, Kastylii i León, Galicji, Nawarry i Kraju Basków ostrzeżenia będą ważniejsze, z pomarańczowym poziomem ryzyka (ważne), podczas gdy na pozostałych terytoriach również będą aktywowane ostrzeżenia, choć żółte (ryzyko na określone działania).

W Galicji, oprócz punktów w Estremadurze i Kastylii y León, oprócz silnego wiatru, opady deszczu będą intensywne i w ciągu dwunastu godzin mogą zgromadzić nawet 40 litrów na metr kwadratowy – wynika z przewidywań Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet). ), na swojej stronie internetowej.

Na jutro spodziewane są także zjawiska przybrzeżne na Balearach i dużej części wybrzeża półwyspu, z wyjątkiem niektórych punktów na wschodnim krańcu półwyspu i zachodniej Andaluzji; Na wybrzeżu Kantabryjskim i Basków silne fale mogą osiągnąć poziom do 5 metrów.

Ochrona ludności ostrzegła przed wiatrem, falami i deszczem w nadchodzących dniach spowodowanych przemieszczaniem się sztormu Kirk i poprosiła obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności.

Należy zachować ostrożność w przypadku samochodów i obszarów przybrzeżnych ze względu na fale

Wśród innych zaleceń nalega, aby ludzie, jeśli muszą podróżować, poruszali się wyłącznie głównymi drogami i autostradami, a także unikali obszarów zalanych, a na obszarach wiejskich zwraca się do ludności, aby trzymała się z daleka od rzek i potoków.

Nalega także, aby zabezpieczyć przed wiatrem drzwi i przedmioty, które mogłyby spaść na drogi publiczne, a także zaleca, aby trzymać się z daleka od obszarów w pobliżu plaż ze względu na ryzyko wystąpienia silnych fal na wybrzeżu.

Jak ogłosiła Państwowa Agencja Meteorologiczna, „wiatr będzie bardzo intensywny, osiągając silne i/lub bardzo silne porywy na większości półwyspu, z wyjątkiem południowej i północno-wschodniej części półwyspu”.

Jutro w niektórych punktach północnej części porywy mogą osiągać prędkość od 100 do 120 kilometrów na godzinę, szczególnie intensywne w obszarach Asturii i Kantabrii.

„Podmuchy huraganów można odnotować w obszarze Kantabrii, Galicji, Pirenejach i północnej Iberii, bardziej prawdopodobne jest, że w górach Kantabrii” – uściślił Aemet.

Trwałe i lokalnie silne opady deszczu będą prawdopodobne w Galicji oraz na zachód od Układu Centralnego i pasma górskiego Kantabrii, niewykluczone także w innych częściach Morza Kantabryjskiego i zachodnich Pirenejach.

Oczekuje się, że południowo-południowo-zachodnie wiatry zaczną się nasilać od dzisiejszego popołudnia, z przerwami silnych wiatrów na wybrzeżach Galicji i bardzo silnymi porywami w Galicji, w paśmie górskim Kantabrii i na północy systemu iberyjskiego.

Opady deszczu będą rozprzestrzeniać się w północno-zachodniej części półwyspu, a w zachodniej Galicji będą lokalnie silne i trwałe.

Maksymalne temperatury ogólnie wzrosną, szczególnie w głębi południowo-wschodniej części kraju, z wyjątkiem spadków w południowo-zachodniej części półwyspu oraz w punktach na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w Pirenejach.

Według Aemet wartości minimalne spadną w południowo-wschodniej części półwyspu i w północno-zachodniej części półwyspu, przy czym wzrost będzie dominował w pozostałych obszarach.

Od czwartku, gdy burza będzie przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, oczekuje się, że wiatr szybko osłabnie, chociaż jest prawdopodobne, że burza będzie się utrzymywać do wczesnych godzin porannych na wschodniej części Morza Kantabryjskiego, z silnymi lub bardzo silnymi porywami wiatru z zachodu w obszar śródziemnomorski.

Opady również będą miały tendencję do ustania w ciągu dnia, mimo to ilości zgromadzone w epizodzie meteorologicznym w zachodniej części Galicji mogą być znaczne i doliczyć się do tych, które spadły już w poprzednich sytuacjach.

Dlatego Aemet zaleca „ostrożność przed możliwymi wylewami rzek i osuwiskami zboczy”.

Zrodlo