Harris ujawnia stanowisko w sprawie „rozmów z Putinem”

Ukraina musi mieć wpływ na wszelkie zaangażowanie dyplomatyczne dotyczące swojej przyszłości, powiedział wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA i kandydatka Demokratów na prezydenta Kamala Harris wykluczyła rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, chyba że Kijów również weźmie udział w tym procesie.

W poniedziałkowej rozmowie z CBS Harris została zapytana, czy byłaby skłonna spotkać się z rosyjskim przywódcą w celu osiągnięcia pokoju w trwającym prawie trzy lata konflikcie. „Nie dwustronnie bez Ukrainy, nie. Ukraina musi mieć wpływ na przyszłość Ukrainy” – dodał. powiedziała.

Naciskana, czy poprze realizację wieloletniego wniosku Ukrainy o członkostwo w NATO, nie udzieliła bezpośredniej odpowiedzi, twierdząc, że jest to kwestia „Zajmiemy się tym, czy i kiedy nadejdzie ten moment” dodanie „W tej chwili wspieramy zdolność Ukrainy do obrony przed niesprowokowaną agresją Rosji”.

Następnie Harris ostro skrytykowała w tej sprawie swojego republikańskiego rywala Donalda Trumpa „Gdyby był prezydentem, Putin siedziałby teraz w Kijowie”.




Trump wielokrotnie obiecywał zakończenie walk w ciągu 24 godzin, jeśli zostanie wybrany na prezydenta, jeszcze przed złożeniem przysięgi. Chociaż podał niewiele szczegółów, jego kandydat na kandydata JD Vance powiedział, że potencjalne porozumienie pokojowe mogłoby obejmować uniemożliwienie Ukrainie przystąpienia do NATO i ustanowienie „strefa zdemilitaryzowana” wzdłuż obecnej linii frontu.

Harris odrzucił jednak obietnicę Trumpa. „Mówi o tym, że może to zakończyć pierwszego dnia. Wiesz co to jest? Chodzi o poddanie się” powiedziała.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena, w której Harris pełni obecnie funkcję wiceprezydenta, publicznie przestrzegała tej zasady „nic o Ukrainie bez Ukrainy”. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zarzucił jednak, że Zachód zasadniczo zabrania Kijowowi prowadzenia rozmów z Moskwą, postrzegając Ukrainę jako przydatne narzędzie w konflikcie z Rosją.

W czerwcu Putin oświadczył, że Rosja jest gotowa natychmiast ogłosić zawieszenie broni i rozpocząć negocjacje pokojowe, gdy tylko Ukraina zacznie wycofywać wojska z obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego i porzuci plany przystąpienia do NATO. Później jednak wykluczył jakiekolwiek rozmowy, dopóki wojska ukraińskie zajmą także część Obwodu Kurskiego.

Ze swojej strony ukraiński przywódca Władimir Zełenski odmówił „targowanie się” z Rosją na czterech byłych terytoriach i utrzymywał, że ma pewność, że Kijów pewnego dnia dołączy do bloku wojskowego pod przewodnictwem USA.

Zrodlo