Wiadomości zdrowotne Naukowcy dostarczają wglądu w system naprawczy komórki

Waszyngton [US]8 października (ANI): W organizmach żywych błona otaczająca komórki jest niezwykle delikatna i elastyczna. Duża część jego aktywności biologicznej zależy od tego, jak się naprawia i chroni przed uszkodzeniami, ale proces ten jest nadal słabo poznany. Naukowcy z Forschungszentrum Julich wykorzystali obecnie mikroskopię krioelektronową do odkrycia interesujących informacji. Białko błonowe Vipp1, znane z układu fotosyntetycznego roślin, alg i bakterii, może generować różne struktury, które w razie potrzeby służą jako narzędzia do wzmacniania i wzmacniania błony komórkowej.

W toku dalszych badań naukowcom udało się także zyskać nowe spojrzenie na rolę białka bakteryjnego PspA. Vipp1 i PspA to dwie cząsteczki, które mają wyjątkową plastyczność i mogą przybierać różne kształty, takie jak pierścienie i rurki o różnych średnicach.

Przeczytaj także | Mpox Jaipur: Na lotnisku w Sanganer zgłoszono podejrzenie przypadku małpy, pacjent skierowany do RUHSH.

Błona komórkowa pełni wiele ważnych funkcji. Na przykład chroni wnętrze komórki przed środowiskiem. Jednocześnie składniki odżywcze są wchłaniane przez błonę komórkową, usuwane są produkty przemiany materii, a sygnały przesyłane są między komórkami. Pomimo swojej kluczowej roli błona komórkowa jest również bardzo wrażliwa. Składa się z cienkiej warstwy lipidów, które choć same się chronią, są również podatne na stres wywołany stresem fizycznym i rozciąganiem czy działaniem chemicznym. Czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV lub toksyny, mogą również uszkodzić membranę.

Na przykład w komórkach roślinnych intensywne światło może poważnie obciążyć, a nawet uszkodzić błony chloroplastów, w których zachodzi fotosynteza. Dlatego białka takie jak Vipp1 są niezbędne do przeżycia komórek, ponieważ chronią struktury błonowe i w razie potrzeby je naprawiają.

Przeczytaj także | ChatGPT OpenAI może przepisywać niepotrzebne zdjęcia rentgenowskie i antybiotyki w nagłych przypadkach: badanie.

Jak dokładnie działa ten mechanizm, nie jest jeszcze w pełni poznany. Jednak dzięki najnowocześniejszym mikroskopom krioelektronowym w Centrum Ernsta Ruski-Julicha badacze mogli teraz uzyskać nowy wgląd w interakcję między Vipp1 a błoną komórkową. Odkryli, że Vipp1 tworzy na błonie komórkowej struktury przypominające dywan i ją stabilizuje. Ponadto odkryli wypełnione membraną kompleksy pierścieni i rurek wykonane z Vipp1, które mogą „zacisnąć” uszkodzone obszary membrany, a także połączyć dwie oddzielne membrany.

Te nowe odkrycia dostarczają nowego wglądu w zdolność białek Vipp1 i PspA do modyfikowania błon komórkowych, a tym samym procesów życiowych w komórkach. Odkrycie to może w przyszłości przyczynić się do rozwoju nowych zastosowań biotechnologicznych, takich jak produkcja biomateriałów czy optymalizacja fotosyntezy w roślinach. Vipp1 jest szczególnie ważny, ponieważ bierze udział w tworzeniu i utrzymaniu błon tylakoidowych – błony w chloroplastach komórek roślinnych, gdzie zachodzi świetlna reakcja fotosyntezy, czyli przemiana światła w energię chemiczną. Co ciekawe, mechanizm leżący u podstaw jest bardzo podobny do białek ESCRT-III, które są również wysoce konserwatywne w komórkach ludzkich. Białka te pozostały zasadniczo niezmienione podczas ewolucji, co wskazuje na ich ważną funkcję. Lepsze zrozumienie struktury i funkcji tych białek może doprowadzić do opracowania nowych leków, takich jak antybiotyki, ukierunkowanych na procesy błony komórkowej. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo