Tencent i rodzina Guillemot powiedzieli, że rozważą wykup Ubisoftu po spadkach wartości rynkowej

Tencent Holdings i rodzina Guillemot, założyciele Ubisoft Entertainment SA, rozważają opcje obejmujące potencjalny wykup francuskiego producenta gier wideo po tym, jak według osób zaznajomionych ze sprawą stracił on w tym roku ponad połowę swojej wartości rynkowej.

Chińska firma technologiczna i bracia Guillemot rozmawiali z doradcami, aby pomóc w zbadaniu sposobów ustabilizowania Ubisoftu i zwiększenia jego wartości – twierdzili ludzie, prosząc o zachowanie anonimowości podczas omawiania prywatnej sprawy. Według opinii jedna z omawianych możliwości obejmowałaby połączenie sił w celu przejęcia firmy jako prywatnej.

Po raporcie Bloomberg News akcje Ubisoftu wzrosły w piątek aż o 33 procent w Paryżu, co stanowi najwyższy wzrost od pierwszej oferty publicznej firmy (IPO) w 1996 roku.

Akcje Ubisoftu spadły w tym roku o około 40 procent, co zapewniło spółce kapitalizację rynkową na poziomie około 1,8 miliarda euro (około 16 577 crore rupii). Według najnowszego raportu rocznego firmy Tencent posiadał na koniec kwietnia 9,2 procent praw głosu netto w Ubisoft, podczas gdy rodzina Guillemot posiadała około 20,5 procent.

W obliczu spadku cen akcji niektórzy akcjonariusze mniejszościowi, w tym AJ Investments, nalegają na przejęcie spółki prywatnej lub sprzedaż Ubisoftu inwestorowi strategicznemu. Rozważania są na wczesnym etapie i nie ma pewności, że doprowadzą do transakcji. Według opinii publicznej Tencent i rodzina Guillemot również rozważają inne alternatywy.

Rzecznicy Ubisoftu i rodziny Guillemot odmówili komentarza. Przedstawiciel Tencent nie mógł od razu skomentować sprawy podczas tygodnia świątecznego w Chinach.

W zeszłym miesiącu akcje Ubisoftu spadły do ​​najniższego poziomu od ponad dekady po tym, jak firma obniżyła swoje prognozy dotyczące słabszej niż oczekiwano sprzedaży i opóźnienia w premierze gorąco oczekiwanego tytułu Assassin’s Creed Shadows. Przez ostatnie kilka lat firma zajmująca się grami wideo z trudem podnosiła się po zastoju w produkcji w czasach pandemii, który spowodował opóźnienia w wydawaniu nowych gier i anulowanie tytułów.

Bloomberg News podało wówczas, że kilka firm private equity, w tym Blackstone Inc. i KKR & Co., analizowało potencjalne oferty dla Ubisoftu w 2022 roku w związku z lawiną dużych transakcji w branży gier wideo. Później tego samego roku rodzina założycieli nawiązała współpracę z Tencentem, który oprócz bezpośrednich udziałów w Ubisoft kupił 49,9 procent holdingu Guillemot Brothers.

Analitycy postrzegali transakcję jako sposób na trzymanie zalotników na dystans i pozwalający braciom zachować kontrolę nad zarządzaniem Ubisoftem przy udziałach Tencenta ograniczonych do poniżej 10 procent i bez prawa weta operacyjnego. Zgodnie z umową Tencent nie mógł także sprzedać swoich udziałów w Ubisoft przez pięć lat, po czym prawo pierwokupu przysługuje rodzinie Guillemotów. Pakt nadal pozwala braciom rozmawiać i pracować z kimkolwiek chcą, powiedział w zeszłym roku prezes i dyrektor generalny Ubisoftu Yves Guillemot.

© 2024 Bloomberg LP

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo