Ampalaya jest teraz prawdziwą gorzką pigułką na leczenie cukrzycy

INQUIRER.net obrazy stockowe

MANILA, Filipiny — Po kilkudziesięciu latach badań naukowcy z Uniwersytetu Filipińskiego w Manili (UPM) opracowali tabletkę leczniczą z ampalai, czyli gorzkiego melona, ​​do stosowania w leczeniu cukrzycy typu 2.

Zespoły badawcze Instytutu Ziołolecznictwa (IHM) Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w UPM skupiły się na sproszkowanych liściach ampalai, które wykazały znaczny potencjał obniżania poziomu cukru we krwi.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Ampalaya (Momordica charantia) jest bogata w związki bioaktywne, w tym polipeptyd-p, białko podobne do insuliny wytwarzanej przez trzustkę, które obniża poziom glukozy w organizmie.

PRZECZYTAJ: Cukrzyca: gorzki kryzys zdrowotny dla Filipińczyków

„Nasze badania wykazały, że tabletka ampalaja może powodować znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi, porównywalne z glibenklamidem” – powiedziała profesor Daisy-Mae Bagaoisan, farmaceuta i adiunkt w NIH-IHM.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Tabletka przeszła rygorystyczne badania kliniczne (fazy 1–3) i stwierdzono, że skutecznie zmniejsza stężenie glukozy w osoczu na czczo do trzeciego tygodnia leczenia i zmniejsza stężenie hemoglobiny glikowanej po 12 tygodniach” – dodała.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Opracowana przez nich tabletka ampalaya jest również „bardzo bezpieczna i nie powoduje żadnych znanych skutków ubocznych”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Został opracowany zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i jest stabilny w temperaturze pokojowej przez co najmniej półtora roku. Ponadto jest bardzo bezpieczny, co czyni go realną opcją dla osób poszukujących leku ziołowego o nieznanym skutki uboczne” – powiedział Bagaoisan.

„Naukowo potwierdzone”

Tym, co odróżnia tabletkę Ampalaya badaczy od innych tego typu produktów dostępnych na rynku, jest to, że jest ona klasyfikowana jako „lek ziołowy”, a nie tylko „suplement ziołowy”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W przeciwieństwie do suplementów, które według etykiet są sprzedawane „bez oświadczeń terapeutycznych”, leki ziołowe są rygorystycznie testowane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności oraz podlegają regulacjom organów ds. zdrowia, takich jak Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

„Tabletka ta przeszła szeroko zakrojone badania kliniczne i udowodniono, że ma działanie terapeutyczne na poziom cukru we krwi. To wyróżnienie gwarantuje, że tabletka ampalaya oferuje lepszą, potwierdzoną naukowo opcję leczenia cukrzycy typu 2” – powiedział Bagaoisan.

Cukrzyca, zwłaszcza cukrzyca insulinoniezależna, stanowi coraz większy problem zdrowotny na całym świecie, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, takich jak Filipiny.

Szacuje się, że w 2021 r. u około 4,3 miliona Filipińczyków zdiagnozowano cukrzycę, a u 2,8 miliona pozostało niezdiagnozowanych. Cukrzyca jest także główną przyczyną możliwej do uniknięcia ślepoty i chorób nerek.

„Nasze badania nad tabletką ampalaya oferują naturalną alternatywę, która może uzupełnić obecne metody leczenia tej choroby” – powiedział Bagaoisan.

„Rosnąca częstość występowania cukrzycy, zaostrzana przez takie czynniki, jak otyłość i zmiany stylu życia, podkreśla potrzebę skutecznych i dostępnych metod leczenia. Gorzki może rzeczywiście być lepszy, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy” – dodała.

Rośliny lecznicze

Ampalaya należy do 10 filipińskich roślin leczniczych badanych w ramach Krajowego Zintegrowanego Programu Badań nad Roślinami Leczniczymi w 1974 roku.

W ramach programu niedrogie leki mają być rozdawane biednym.

W 1992 roku Departament Zdrowia rozesłał listę „10 naukowo potwierdzonych” roślin leczniczych, do których zaliczają się akapulco, ampalaya, czosnek, gujawa, lagundi, kokos, sambong, tsaang gubat, ulasimang bato i yerba buena.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Firmy farmaceutyczne i zwolennicy technologii zainteresowani tabletem ampalaya mogą wysłać e-mail do dr Cecilii Maramba-Lazarte, dyrektor NIH-IHM, za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].



Zrodlo