Azjatyckie platformy OTT omawiają wspólny fundusz dotyczący treści w celu walki z dominacją Netflix

Azjatyccy streamerzy i producenci omawiali dziś strategie przetrwania, w tym uruchomienie wspólnego funduszu treści, aby zachować konkurencyjność wobec rosnącej dominacji Netflix, podczas dzisiejszej konferencji w Busan Asian Contents and Film Market (ACFM).

Tcha Seungjae, były producent i profesor Uniwersytetu Dongguk, przedstawił propozycje zbudowania koalicji azjatyckich firm OTT na rzecz „ciągłej produkcji i rozszerzania oryginalnych treści”.

Wykorzystując Nordisk Film & TV Fund jako studium przypadku, Tcha zaproponował zebranie funduszy panazjatyckich zarówno ze źródeł prywatnych, jak i rządowych; programy ułatwiające wspólną produkcję, a także sprzedaż i wzajemne nabywanie treści; a także zasugerowano, że kraje w regionie współpracują w takich obszarach jak zarządzanie, podział zysków i szkolenia.

Odnosząc się konkretnie do rynku koreańskiego, Tcha stwierdził, że lokalni streamerzy nie mają trudności z produkcją dobrych treści, ale brakuje im zasobów, aby móc produkować je konsekwentnie w dłuższej perspektywie na skalę niezbędną do zapobiegania utracie abonentów.

Podkreślił, że starsze platformy medialne, takie jak Disney+ i Warner Bros Discovery, również mają ten problem – i zostały zmuszone połączyć siły, aby ulepszyć oryginalne treści i zatrzymać subskrybentów – ale nadal nie są w stanie zbliżyć się do liczby 269 milionów subskrybentów Netflix na całym świecie.

„Jeden z problemów, przed którymi stoimy [in Korea] znajduje odzwierciedlenie w filmie otwierającym Busan Powstaniektóra została sfinansowana przez Netflix, a własność intelektualna jest własnością Netflix; po prostu szukamy sposobów ochrony naszej kultury i własności naszej własności intelektualnej” – powiedział Tcha, którego producentem są m.in. kultowe filmy koreańskie, takie jak S.pozdrów Zieloną Planetę! I Wspomnienia morderstwa.

„Każdy rynek i ramy prawne różnią się znacznie w zależności od kraju, ale jeśli będziemy mieli organ doradczy i wspólny fundusz, za kilka lat będziemy w stanie pomóc naszym twórcom w ochronie ich własności intelektualnej na rynku azjatyckim” – kontynuował Tcha. „Branża się zmieniła i zmierzamy w stronę zdominowania przez firmy amerykańskie, dlatego musimy wprowadzać innowacje i współpracować, aby pokonać te trudności”.

Liczby przedstawione przez wykładowcę Uniwersytetu Tcha i Dongguk, Hong Juhyuna, uwypukliły potrzebę działania. Netflix jest obecnie liderem rynku SVOD w Korei z 10,42 mln abonentów, za nim plasują się telewizja lokalna z 6,64 mln, Coupang Play z 5,41 mln, Disney+ z 3,04 mln i Watcha z 0,54 mln.

Jednak to dane dotyczące przychodów ujawniły dominację Netflix na rynku koreańskim. Według danych przedstawionych przez Uniwersytet Dongguk globalny streamer ma obecnie roczne przychody na poziomie 611 mln dolarów (823,3 mld KRW) przy zyskach na poziomie około 9 mln dolarów (12,1 mld KRW), podczas gdy dwie kolejne platformy, Tving i Wavve, osiągają przychody na poziomie 242 mln dolarów (326 KRW) odpowiednio 0,4 mln) i 184 mln dolarów (247,9 mln KRW) i obie spółki przynoszą straty.

Konferencja obejmowała także prezentacje kilku producentów i streamerów z innych części Azji – w tym chińskiego iQiyi, tajwańskiego FriDay, wietnamskiej Skyline Media i indonezyjskiego Klikfilm – na temat tego, jak wytrzymują konkurencję, a wszyscy doszli do wniosku, że kluczem jest silna, oryginalna treść.

Chociaż Korea jest przypadkiem skrajnym, obraz w pozostałej części regionu nie różni się zbytnio. Oczekuje się, że liczba abonentów i przychody będą nadal rosły, ale Netflix zyskuje udział w rynku w stosunku do lokalnych streamerów na większości terytoriów, z wyjątkiem Chin, gdzie nie wolno mu działać.

Indonezja to kolejny rynek, na którym Netflix jeszcze nie dominował ze względu na powolny start, skutecznie zakazany w latach 2016–2020, i na którym obecnie ma nieco ponad 2 miliony subskrybentów, podczas gdy lokalny gracz Vidio, należący do konglomeratu medialnego Emtek, ma ponad 4 milion.

Tajwan i Wietnam należą do najbardziej rozdrobnionych rynków w regionie, na których o udział w rynku konkuruje wielu lokalnych i globalnych graczy. Netflix jest największym graczem SVOD na Tajwanie, a lokalna platforma FTP Play wyprzedza Netflix w Wietnamie, gdzie działa kilka globalnych streamerów, choć żaden nie ma oficjalnej licencji.

Konsolidacja okazała się także strategią przetrwania – japoński U-Next, który ma 12,6% udziału w rynku w porównaniu do Netflixa z 22,3%, połączył się z Paravi, który ma 2,3% udziału w rynku. (Podobnie jak na wielu rynkach, YouTube ma największy udział w rynku – 47,7%). Chociaż nie było to omawiane na panelu, według doniesień koreańskie Tving i Wavve również prowadzą rozmowy w sprawie fuzji.

Wybór Busana na film otwierający, dramat historyczny Powstaniewyprodukowany przez Netflix, którego współautorem i producentem jest Park Chan-wook, był gorącym tematem dyskusji na tegorocznym festiwalu, ponieważ film nie doczeka się kinowej premiery w czasie, gdy lokalna kasa oraz koreańskie kino i telewizja branże borykają się z trudnościami.

Zrodlo