Wyznaczono datę rozpoczęcia skandalu związanego ze szczepionką Von der Leyen Covid-19 – FT

Przewodnicząca Komisji Europejskiej jest podejrzana o zatajanie prywatnych wiadomości tekstowych, które rzekomo wymieniała z dyrektorem generalnym firmy Pfizer

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy 15 listopada sprawę dotyczącą postępowania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen w sprawie zamówień szczepionki na Covid-19, podał Financial Times, powołując się na anonimowe źródła. Panel złożony z 15 sędziów podobno rozważy, czy niezgodnie z prawem zatajała prywatne wiadomości tekstowe, które rzekomo wymieniała z dyrektorem generalnym firmy Pfizer Albertem Bourlą.

W szczytowym okresie pandemii Komisja zalecała wspólny zakup miliardów zastrzyków i dystrybucję ich wśród państw członkowskich UE walczących z Covid-19. W latach 2020 i 2021 Bruksela zawarła umowy z producentami szczepionek na kwotę około 2,7 miliarda euro (2,95 miliarda dolarów).

Uważa się, że Von der Leyen odegrała kluczową rolę w organizacji zamówienia, choć krytycy zarzucali, że negocjacje nie były wystarczająco przejrzyste.

W poniedziałkowym artykule „Financial Times” zauważył, że Wielka Izba Trybunału UE, która podobno będzie rozpatrywać dowody, zwykle zajmuje się złożonymi lub szczególnie ważnymi sprawami.

W styczniu 2023 r. „New York Times” pozwał Komisję Europejską po tym, jak ta ostatnia stwierdziła, że ​​nie posiada rzekomych SMS-ów Von der Leyen, o które amerykańska gazeta prosiła w ramach wniosku o wolność dostępu do informacji.




Według tego dziennika Bourla potwierdziła, że ​​on i Von der Leyen rzeczywiście wymieniali prywatne wiadomości oraz że przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział mu, że jest osobiście zaangażowana w negocjowanie umów zakupu szczepionek.

Chociaż NYT nalegał na publikację rzekomej korespondencji, Von der Leyen twierdzi, że usunęła większość wymiany zdań z Bourlą.

Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu sąd UE zapyta przedstawicieli komisji, czy przesłania będące podstawą sprawy kiedykolwiek istniały, a jeśli tak, to czy i dlaczego zostały później zniszczone, podało w poniedziałek FT.

W oddzielnej sprawie z połowy lipca Sąd Generalny UE orzekł, że Komisja bez uzasadnionego powodu ukryła szczegóły wielomiliardowych umów na szczepionki przeciw Covid z firmami Pfizer i AstraZeneca. W 2021 r. grupa posłów do PE zwróciła się o dostęp do odpowiednich dokumentów, aby upewnić się, że interes publiczny był chroniony, a członkowie zespołu negocjacyjnego UE nie mieli konfliktu interesów.

Komisja zgodziła się jedynie na publikację zredagowanej wersji i odmówiła ujawnienia tożsamości członków zespołu negocjacyjnego. Ustawodawcy skierowali następnie sprawę do sądu.

Zrodlo