Wzywa do zawieszenia broni w Gazie w Libanie z okazji światowej rocznicy 7 października

Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziło się na całym świecie, wzywając do zawieszenia broni w Gazie i Libanie po zakończeniu roku ludobójstwa Izraela na Palestyńczykach.

Protestujący zebrali się w poniedziałek w kilkudziesięciu miastach, aby uczcić pierwszą rocznicę ataku pod przywództwem Hamasu na Izrael, podczas gdy siły izraelskie kontynuują operacje w Gazie i Libanie, budząc strach przed szerszą wojną regionalną.

W Nowej Zelandii propalestyńscy demonstranci, którzy zebrali się w poniedziałek przed telewizją publiczną TVNZ w Auckland, żądając zawieszenia broni, starli się z wyznawcami skrajnie prawicowej fundamentalistycznej grupy chrześcijańskiej Destiny Church.

Według „The New Zealand Herald” na miejscu zdarzenia było 35 funkcjonariuszy policji, którzy rozdzielili rywalizujące grupy. Z raportu wynika, że ​​jeden z protestujących został spryskany gazem pieprzowym, gdy policja próbowała stłumić zamieszanie, które przeniosło się na drogę w pobliżu TVNZ.

W poniedziałek premier Christopher Luxon powiedział, że Nowa Zelandia będzie w dalszym ciągu wzywać do zawieszenia broni, powściągliwości i deeskalacji, „a nie do odwetu i odwetu”.

„Po prostu nie ma działań wojskowych, które zmniejszą regionalne napięcia i konflikty” – stwierdziła Luxon, wzywając do „rozwiązania w postaci dwóch państw” w celu zakończenia konfliktu.

W Australii przed popołudniowym wiecem przed największym meczetem w kraju w Lakemba na przedmieściach Sydney zebrały się tłumy.

Według gazety „The Sydney Morning Herald” widziano uczestników machających palestyńskimi flagami i stojących na chodniku i ulicy, która została zablokowana na czas wydarzenia.

Mieszkańcy miast pakistańskich organizowali także wiece i demonstracje, aby wyrazić solidarność z Palestyńczykami w pierwszą rocznicę ludobójczej wojny Izraela w Gazie.

Różne grupy polityczne i religijne zorganizowały szereg wydarzeń w stolicy handlowej, Karaczi, Lahore, Peszawarze, Kwecie, Faisalabadzie, Multanie, Sargodha, Hyderabadzie i innych miastach.

Tysiące obywateli, w tym studenci, kobiety i dzieci, wyszło ze swoich domów, urzędów i szkół, aby wziąć udział w demonstracjach.

W stolicy Indii, New Delhi, odbyło się także wydarzenie upamiętniające, podczas którego dziesiątki uczestników śpiewało piosenki i wznosiło hasła przeciwko wojnie w Gazie.

Inne czuwania, ceremonie i protesty zaplanowano na poniedziałek, po weekendzie pełnym podobnych wydarzeń na całym świecie.

W stolicy Indonezji, Dżakarcie, ponad 1000 propalestyńskich demonstrantów zebrało się w niedzielę przed ambasadą USA, żądając, aby Waszyngton zaprzestał wysyłania broni do Izraela.

W Maroku dziesiątki tysięcy protestujących zebrało się w stolicy, Rabacie, machając palestyńskimi flagami i wzywając do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem, które królestwo unormowało w 2020 roku.

Tysiące maszerowały także w obronie Gazy i Libanu w miastach w całej Turcji, w tym w Stambule i Ankarze.

W Watykanie papież Franciszek wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni” w Gazie i Libanie, ostrzegając przed ryzykiem „jeszcze większej wojny”.

W sobotę tysiące ludzi przemaszerowało także przez nowojorski Times Square, niektórzy niosąc zdjęcia osób zabitych w izraelskiej ofensywie wojskowej w Gazie. W Waszyngtonie mężczyzna podpalił się, gdy ponad 1000 osób demonstrowało przed Białym Domem, żądając zaprzestania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela.

Marsze odnotowano także w weekend w kilku europejskich miastach.

Zrodlo