NASA wybiera dwie propozycje misji astrofizycznych do obserwacji długości fal w promieniach rentgenowskich i dalekiej podczerwieni

NASA wybrała dwie propozycje misji w celu dalszego zbadania długości fal promieniowania rentgenowskiego i dalekiej podczerwieni, wyznaczając początek nowej klasy misji astrofizycznych. Misje te wchodzą w zakres programu Explorers Programu NASA i na każdą z nich przeznaczono po 5 milionów dolarów na 12-miesięczne studium koncepcyjne. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w 2026 r., a wybrana misja wystartuje w 2032 r.

Obie koncepcje misji mają na celu eksplorację niezbadanych regionów wszechświata. Nicola Fox, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA, podkreśliła potencjał tych misji w zakresie realizacji celów naukowych NASA, mówiąc, że umożliwią one przełomowe odkrycia zgodnie z głównymi priorytetami określonymi w badaniu Decadal Survey.

Zaawansowany satelita do obrazowania rentgenowskiego

Satelita do zaawansowanego obrazowania rentgenowskiego, kierowany przez głównego badacza Christophera Reynoldsa z Uniwersytetu Maryland w College Park, ma na celu badanie supermasywnych czarnych dziur i badanie sprzężenia zwrotnego gwiazd, czyli procesu krytycznego dla ewolucji galaktyk. Misja będzie bazować na poprzednich obserwatoriach rentgenowskich i oferuje zaawansowane techniki obrazowania z szerszym polem widzenia.

Misja sondy w dalekiej podczerwieni dla astrofizyki

Druga propozycja to Probe Far-Infrared Mission, kierowana przez Jasona Glenna z NASA Goddard. Misja ta ma na celu wypełnienie luki pomiędzy obecnymi obserwatoriami podczerwieni a radioteleskopami. Teleskop o średnicy 1,8 metra tak badanie światła dalekiej podczerwieni, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące powstawania planet, supermasywnych czarnych dziur i pyłu kosmicznego.

Obie propozycje zostały wybrane ze względu na ich potencjał naukowy i zgodność z szerszymi celami NASA dotyczącymi przyszłej eksploracji kosmosu. Zwycięska misja będzie pierwszą z nowych misji NASA Probe Explorers, których zadaniem jest wypełnienie luki pomiędzy misjami flagowymi i mniejszymi.

Zrodlo