Tego historycznego dnia, 7 października 1916 roku, piłka nożna Georgia Tech pokonuje Cumberland 222-0

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tych treści

Plus specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium na Twoim koncie – bezpłatnie.

Wpisując swój adres e-mail i naciskając Kontynuuj, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania i Politykę prywatności Fox News, które obejmują nasze Zawiadomienie o programie motywacyjnym finansowym.

Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Georgia Tech, prowadzona przez legendarnego trenera i imiennika trofeów Johna Heismana, upokorzyła Cumberland College 222-0 w najbardziej nierównym meczu futbolu uniwersyteckiego w historii rozegranego tego dnia w historii, 7 października 1916 roku.

W ramach tej piłkarskiej farsy narodowa potęga ze świńskiej skóry, Georgia Tech, walczyła ze szkołą z Libanu w stanie Tennessee, która według doniesień ściągała studentów-wolontariuszy z kampusu i domów bractwa, aby wywiązać się z zobowiązań umownych.

„Porażkę można prześledzić od porażki 22:0 drużyny baseballowej Georgia Tech, również trenowanej przez Heismana, poniesionej wiosną 1915 roku.

TEGO DNIA W HISTORII, 6 PAŹDZIERNIKA 1927 ROKU, PIERWSZE FILMY Z Zsynchronizowanym DŹWIĘKIEM „ŚPIEWACZ JAZZOWY”.

Heisman podejrzewał, że Cumberland zgromadził w swoim zespole profesjonalnych zawodników” – podało NCAA w retrospektywie z okazji 100. rocznicy powstania gry w 2016 roku.

Heisman cieszył się możliwością zemsty na ruszcie.

Piłka nożna ze zwycięstwa Georgia Tech 222-0 nad Cumberland College 7 października 1916 roku. Do dziś jest najbardziej nierównym meczem w historii futbolu uniwersyteckiego. (Dzięki uprzejmości Georgia Tech Athletics)

Cumberland College zobowiązał się do gry w technice w 1916 roku. Jednak szkoła, znana dziś jako Cumberland University, zawiesiła program piłkarski przed rozpoczęciem sezonu.

Decydującym czynnikiem powodującym niedopasowanie był wszechmocny dolar.

Georgia Tech 222, Cumberland 0

To jedno z niewielu znanych zdjęć z najbardziej nierównego meczu w historii futbolu uniwersyteckiego. Georgia Tech pokonała Cumberland College 222-0, 7 października 1916 r. (Georgia Tech Athletics)

„Zgodnie z doniesieniami Cumberland byłby winien firmie Tech 3000 dolarów, gdyby mecz nie został rozegrany. Heisman nalegał, aby Cumberland przyjechał do Atlanty i zagrał w tę grę” – zauważa NCAA.

„Trzynastu braci ze szlacheckiego bractwa zgłosiło się na ochotnika, aby założyć kostiumy i dać się obić”. — Frank Deford, zmarły komentator sportowy

Heisman był tak głodny zemsty, że podobno osobiście przekazał 500 dolarów, aby pomóc Cumberlandowi pokryć koszty podróży, co stanowi równowartość około 13 500 dolarów dzisiaj.

POZNAJ AMERYKAŃCA, KTÓRY KSZTAŁTOWAŁ WSPÓŁCZESNY PIŁKA NOŻNA: WALTER CAMP, PIONIER ŚWIŃSKIEJ SKÓRY

„Trzynastu braci ze bractw szlacheckich zgłosiło się na ochotnika, aby założyć garnitury i zostać okradzionym, w efekcie ratując Cumberland przed bankructwem” – napisał nieżyjący już komentator sportowy Frank Deford w artykule z okazji 100. rocznicy powstania NPR w 2016 roku.

Zespół Yellow Jackets — pseudonim Georgia Tech i kolejny wkład Heismana w program — wypracował sobie w pierwszej kwarcie prowadzenie 63-0.

Do przerwy prowadzili 126:0, zanim rój opadł. W dwóch ostatnich kwartach zdobyli odpowiednio zaledwie 54 i 42 punkty, co Heisman zgodził się skrócić z 15 do 12 minut.

Imiennik Heisman Trophy, John Heisman

Na obrazie z około 1919 roku przedstawiony jest John W. Heisman. (Archiwum Bettmanna/Getty Images)

NCAA podaje, że podczas meczu doszło do „jednego z najdziwniejszych zagrań w historii futbolu uniwersyteckiego”.

„W drugiej kwarcie, po tym jak Georgia Tech zdobyła bramkę na 105:0, Jim Preas rozpoczął grę [Cumberland,] który złapał piłkę. Następnie Preas – wykonawca – odzyskał kopnięcie i strzelił gola, a następnie kopnął dodatkowy punkt i podwyższył prowadzenie Tech do 112-0.

Georgia Tech zdobyła 32 przyłożenia, w tym sześć po odzyskaniu kopnięcia i puntu.

Georgia Tech zdobyła 32 przyłożenia, w tym sześć po udanych kopnięciach i puntach, podczas gdy Cumberland popełnił 15 strat (dziewięć straconych fumble i sześć przechwytów).

TEGO DNIA W HISTORII, 30 WRZEŚNIA 1927 ROKU, BABE RUTH SWATS REKORD 60. HOME RUN, ZSZOKUJE ŚWIAT SPORTU

Georgia Tech rzuciła łącznie 501 jardów w zaledwie 29 akcjach ofensywnych.

Cumberland zakończył mecz z -28 jardami.

Żadna z drużyn nie zaliczyła pierwszej próby.

Cumberlandowi nie udało się wystarczająco przesunąć piłki, a Georgia Tech zdobyła bramkę tak łatwo, że nie potrzebowała pierwszych upadków.

Pamiątkowa piłka nożna Georgia Tech

Georgia Tech pokonała Cumberland College 222-0 7 października 1916. Tutaj pokazano absolwenta Georgia Tech Ryana Schneidera i jego rodzinę. Piłkę używaną do gry Schneider zakupił na aukcji w 2014 roku i przekazał ją uniwersytetowi. Piłka pokazująca wynik jest wystawiona w Edge Center, siedzibie lekkoatletycznej Georgia Tech. (Georgia Tech Athletics/Danny Karnik)

Niektórzy obserwatorzy, w tym absolwent Cumberland i wieloletni dyrektor szkoły Sam Hatcher, twierdzą, że porażka 222-0 faktycznie przyniosła długoterminowe korzyści futbolowi uniwersyteckiemu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

W 2016 roku napisał książkę „Pierwsze trofeum Heismana: gra, która zapoczątkowała futbol na południu”.

Hatcher argumentował, że gra wzbudziła tak duże zainteresowanie w całym kraju, że pomogła przekształcić południowe szkoły w potęgi futbolu uniwersyteckiego, którymi są dzisiaj.

Wybuch w Georgia Tech

Georgia Teach zdobyła 63 punkty w każdej z pierwszych dwóch kwart w szokującym zwycięstwie 222-0 nad Cumberland College 7 października 1916 roku. Kwarta drugiej połowy została skrócona z 15 minut do 12 minut. (Georgia Tech Athletics)

W następnym sezonie Georgia Tech została ogłoszona mistrzem kraju, będąc pierwszą drużyną z południa, która dostąpiła tego zaszczytu, a Heisman został uwieczniony najwyższym indywidualnym wyróżnieniem w grze.

Najlepszy zawodnik futbolu uniwersyteckiego co roku otrzymuje Trofeum Heismana, nagrodę o niemal mitycznym statusie w sporcie amerykańskim.